Fotokomórka na mecie 50 kilometrów. Roethe lepszy od Cologny

Norweg Sjur Roethe był najszybszy na królewskim dystansie 50 kilometrów w ostatnich zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w Oslo. Drugie miejsce z dokładnie tym samym czasem (!) zajął Szwajcar Dario Cologna. O zwycięstwie zadecydował zapis finiszu z fotokomórki.

Obaj - Roethe i Cologna uzyskali taki sam czas 1:54.44,9. To pierwsze zwycięstwo indywidualne Norwega w zawodach Pucharu Świata. Trzecie miejsce zajął zdobywca Pucharu Świata Martin Johnsrud Sundby - strata 0,4 s. Mistrz świata na 50 km Norweg Petter Northug zajął 39. miejsce, ze stratą 7.54,8 do zwycięzcy.

Cologna zdobył Małą "Kryształową Kulę" na dystansach. To jedyne trofeum w tegorocznej edycji Pucharu świata, którego nie wywalczyli Norwegowie.

Od połowy dystansu na czele stawki była grupa piętnastu zawodników. Nie znalazł się w niej Northug, który z każdym kilometrem trasy tracił coraz więcej do liderów.

Na trzy kilometry przed metą uciekająca grupa też się podzieliła, na ostatniej prostej na czele znalazł się Roethe i Cologna. Doświadczony Szwajcar w pasją atakował, ale do szczęścia zabrakło mu centymetrów. Uzyskał taki sam czas jak Norweg, jednak przegrał minimalnie. Gdyby wcześniej rozpoczął finisz, miał szansę na zwycięstwo.