Nowakowska-Ziemniak daleko w Chanty-Mansyjsku. Makarainen najlepsza

Finka Kaisa Makarainen wygrała sprint na 7,5 km biathlonowego Pucharu Świata w Chanty-Mansyjsku. Na podium znalazły się także Niemka Laura Dahlmeier i Białorusinka Daria Domraczewa. Jedyna Polka w stawce Weronika Nowakowska-Ziemniak zajęła 39. miejsce.

Makarainen wróciła do czołówki po nieudanych mistrzostwach świata w Kontiolahti, na których wywalczyła tylko jeden brązowy medal. Wydawało się, że wraz z Domraczewą zdominują rywalizację w konkurencjach indywidualnych, ale ostatecznie sama stanęła na podium tylko raz, a Białorusinka - wcale.

Finka odrobiła część strat w klasyfikacji generalnej cyklu do Domraczewej, która zdobyła małą Kryształową Kulę za zwycięstwo w sprincie. Wszystko wskazuje na to, że walka o triumf w PŚ rozstrzygnie się w niedzielę, kiedy odbędą się ostatnie zawody tego sezonu - bieg ze startu wspólnego na 12,5 km. Dzień wcześniej biathlonistki wystartują jeszcze w biegu na dochodzenie na 10 km.

Obie zawodniczki dzieli po piątkowych zmaganiach tylko dziewięć punktów. Dwa zwycięstwa Finki pozwoliłyby jej sięgnąć po drugą z rzędu Kryształową Kulę, niezależnie od tego, na której pozycji pozostałe biegi ukończy Domraczewa. Trzecia Ukrainka Walja Semerenko traci do liderki ponad 200 punktów, a do zdobycia pozostało 120.

Nowakowska-Ziemniak, wicemistrzyni świata w sprincie, jak zwykle potrafiła utrzymać szybkie tempo biegu. Wprawdzie na strzelnicy w postawie leżąc pomyliła się raz, ale po pokonaniu rundy karnej wyglądało na to, że jest w stanie odrobić stratę. Jednak przy drugim strzelaniu spudłowała trzykrotnie i przestała liczyć się w walce o czołówkę. Ostatecznie była wolniejsza o 2.14,5 i z taką stratą przystąpi do sobotniego biegu na dochodzenie.

Polka ma niewielkie szanse na znalezienie się w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej PŚ. Zajmująca 10. pozycję Niemka Franziska Preuss była w piątek szósta i wyprzedza srebrną i brązową medalistkę MŚ o 63 pkt.