Rozczarowanie w Szczecinie. Klęska Chemika w półfinale

To było bardzo złe spotkanie w wykonaniu mistrzyń Polski. Siatkarki Chemika Police poległy w starciu z Unendo Yamamay Busto Arsizio w półfinałowej grze Final Four Ligi Mistrzyń, który odbywa się w Szczecinie. W niedzielę policzanki zagrają o brązowy medal.

Policzanki zaczęły mecz imponująco. Trener wicemistrzyń Włoch Carlo Parisi wziął czas już przy stanie 4:0 dla Chemika. Niestety, były to miłe złego początki. Siatkarki z Busto Arsizio szybko opanowały początkową tremę, zmniejszyły dystans, a w środkowej części seta doprowadziły do wyrównania (13:13). Policzanki nie radziły sobie z trudnymi zagrywkami Valentiny Diouf, a po ataku Heleny Havelkovej gospodynie przegrywały na drugiej przerwie 14:16. Mistrzynie Polski nie odzyskały już inicjatywy w tym secie. Jekaterina Liubuskina wywalczyła piłkę setową dla Unendo Yamamay Busto Arsizio, a błąd policzanek w przyjęciu zakończył premierową odsłonę.

Początek drugiej partii, podobnie jak pierwszej udany dla mistrzyń Polski (3:1, 8:6 - na pierwszej przerwie). Podopieczne Giuseppe Cuccariniego utrzymywały przewagę w środkowej części seta (16:14), ale ekipa z Włoch zdołała dogonić wynik i uzyskać prowadzenie po ataku Heleny Havelkovej. Końcówka seta przyniosła wiele emocji, a o wygranej drużyny z Busto Arsizio przesądziła rywalizacja na przewagi. Mistrzynie Polski miały piłki setowe przy stanie 24:22, ale rywalki wyrównały po atakach Valentiny Diouf. Skuteczna akcja Małgorzaty Glinki-Mogentale dała Chemikowi kolejną szansę na skończenie seta, ale kolejne piłki padły łupem drużyny z Włoch. Atak Jekateriny Liubuskiny ustalił wynik tej partii na 25:27.

Trzecia odsłona zaczęła się od falstartu policzanek, które przegrywały na pierwszej przerwie technicznej 3:8. Podopieczne Giuseppe Cuccariniego były bezsilne również w środkowej części tej partii (9:16). W końcówce próbowały gonić wynik, zmniejszyły dystans do trzech oczek (19:22), ale na odrobienie strat było już za późno. Valentina Diouf dała drużynie z Włoch piłkę meczową (19:24), mistrzynie Polski obroniły się w dwóch kolejnych akcjach, ale autowy serwis Małgorzaty Glinki-Mogentale zakończył mecz.

Wicemistrzynie Włoch znakomicie zagrały w obronie, a Valentina Diouf i Czeszka Helena Havelkova skutecznie kończyły ataki. Siatkarki Chemika miały problemy z przyjęciem i prezentowały zbyt prostą siatkówkę, by zaskoczyć tak doświadczone rywalki. W drużynie Unendo Yamamay Busto Arsizio znakomite spotkanie rozegrała rozgrywająca reprezentacji Polski Joanna Wołosz. Najlepiej punktowały: Małgorzata Glinka-Mogentale (15), Stefana Veljković (13) - Chemik; Valentina Diouf (19), Helena Havelkova (17) - Unendo Yamamay.

Chemik Police - Unendo Yamamay Busto Arsizio 0:3 (21:25, 25:27, 21:25)

Chemik: Maja Ognjenovic, Agnieszka Bednarek-Kasza, Stefana Veljkovic, Anna Werblińska, Małgorzata Glinka-Mogentale, Ana Bjelica - Mariola Zenik (libero) - Aleksandra Jagieło, Izabela Kowalińska.
Unendo Yamamay: Joanna Wołosz, Jekaterina Lubuszkina, Giulia Pisani, Francesca Marcon, Helena Havelkova, Valentina Diouf - Giulia Leonardi (libero) - Rebecca Perry, Freya Aelbrecht, Letizia Camera.