Polak MVP mistrzostw Europy!

Siatkarska reprezentancja Polski U-19 zdobyła złoty medal mistrzostw Europy kadetów. Biało-czerwoni kroczyli w Turcji od zwycięstwa do zwycięstwa, nie dziwi więc fakt, że nagrodę dla najlepszego siatkarza turnieju (MVP) zgarnął Polak - Bartosz Kwolek.

Bartosz Kwolek urodził się 17 lipca 1997 roku. Występuje na pozycji przyjmującego. W sezonie 2013/14 reprezentował barwy Jastrzębskiego Węgla. W obecnym występował w KRISPOL 1 Lidze siatkarzy w ekipie SMS PZPS Spała. Szerokim echem odbił się jego wyczyn ze styczniowej, wyjazdowej konfrontacji jego drużyny z AGH Kraków (3:2) - Kwolek zdobył w tym spotkaniu aż 37 punktów (8 bezpośrednio z zagrywki). Najlepszy zawodnik biało-czerwonych mierzy 193 centymetry.

Podczas tureckiej imprezy spisywał się bardzo dobrze zarówno na przyjęciu, jak i w ataku. Wielokrotnie nękał rywali trudnymi zagrywkami. W każdym ze spotkań był w czołówce punktujących reprezentacji Polski. W drodze po złoto mistrzostw Europy zdobył łącznie 114 punktów, z czego 92 podczas turnieju finałowego. Jego najlepszy wyczyn to 23 oczka (w tym 4 asy) w grupowym meczu przeciwko Rosji. W półfinale przeciwko Turcji oraz w finałowym meczu z Włochami uzyskał po 15 punktów.

To nie jedyne indywidualne wyróżnienie dla reprezentanta Polski. Statuetkę dla najlepszego rozgrywającego tureckiej imprezy otrzymał Kamil Droszyński. Zawodnik ten na krajowych parkietach reprezentuje obecnie barwy SMS PZPS Spała, a wcześniej występował w ekipie  BKS Chemika Bydgoszcz. We wrześniu 2014 roku zdobył z reprezentacją Polski srebrny medal rozgrywanych w Czechach mistrzostw Europy w kategorii juniorów. Talent Kamila Doroszyńskiego został już dostrzeżony przez selekcjonera dorosłej kadry. Stephane Antiga powołał go na konsultacje reprezentacji, które odbyły się w lutym. W gronie szesnastu zawodników, którzy pojawili się w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale był również kolega Doroszyńskiego z SMS PZPS Spała i reprezentacji kadetów, grający na pozycji środkowego Jakub Kochanowski.

Co ciekawe, niespełna rok temu - w maju 2014 roku, podczas mistrzostw Polski kadetów w Nowym Tomyślu Bartosz Kwolek (wówczas zawodnik Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla) został wybrany MVP zawodów, a Kamil Droszyński (reprezentujący wówczas barwy zwycięzców imprezy - Chemika Bydgoszcz) zgarnął nagrodę dla najlepszego rozgrywającego.