Pierwsze starcie dla Resovii!

Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów pewnie pokonali 3:0 Lotos Trefl Gdańsk w pierwszym spotkaniu finałowym play-off PlusLigi. Najlepszym zawodnikiem (MVP) spotkania wybrany został Fabian Drzyzga.

W fazie zasadniczej PlusLigi Lotos Trefl Gdańsk wygrał we własnej hali (11 kolejka, 23 listopada) 3:2 (25:20, 22:25, 25:16, 14:25, 17:15). MVP spotkania wybrano Murphy Troya. W rewanżu (24 kolejka, 7 lutego) lepsza była Resovia, wygrywając 3:1 (25:19, 25:22, 19:25, 26:24). Najlepszym zawodnikiem tamtej konfrontacji wybrany został Nikołaj Penczew.

W drodze do finału Resovia ograła kolejno: Cerrad Czarnych Radom 2-0 (3:2, 3:0) oraz Jastrzębski Węgiel 3-0 (3:1, 3:1, 3:1). Podopieczni Andrei Anastasiego, po pokonaniu 2-0 (3:1, 3:1) Transferu Bydgoszcz, w półfinale niespodziewanie wyeliminowali obrońców tytułu PGE Skrę Bełchatów 3-1 (3:2, 1:3, 3:0, 3:2).

Premierowa odsłona finału rozpoczęła się od przewagi gdańszczan (1:4), ale gospodarze już przed pierwszą przerwą opanowali sytuację. Środkowa część seta to walka punkt za punkt (12:12, 16:15). W końcówce przewagę uzyskali gospodarze (22:18). Po ataku Mateusza Miki w siatkę rzeszowianie mieli piłkę meczową przy stanie 24:19. Goście podjęli jeszcze walkę, wygrali trzy akcje z rzędu, ale Marco Falaschi zaserwował w siatkę kończąc tę partię. Mocną bronią gospodarzy były serwisy: Marko Ivović, Piotr Nowakowski i Fabian Drzyzga punktowali bezpośrednio z zagrywki.

Podobny przebieg miała druga odsłona. Goście przeważali na początku (7:8), ale w środkowej części seta inicjatywę odzyskali podopieczni Andrzeja Kowala (12:9, 16:12). W końcówce przyjezdni nie zdążyli już nawiązać walki i Resovia pewnie wygrała tę partię (25:20). W trzecim secie gdańszczanie długo przeważali (6:8, 8:11, 12:14). Skuteczne ataki Jochena Schoepsa zniwelowały straty gospodarzy. Piotr Nowakowski atakiem z krótkiej dał piłkę meczową Resovii (24:22), a Jochen Schoeps atakiem z lewej strony zakończył tę konfrontację.

Pierwszy mecz finałowy:

Asseco Resovia Rzeszów - Lotos Trefl Gdańsk 3:0 (25:22, 25:20, 25:23)

Asseco Resovia: Fabian Drzyzga, Marko Ivovic, Nikołaj Penczew, Dawid Dryja, Piotr Nowakowski, Jochen Schoeps - Krzysztof Ignaczak (libero) - Dawid Konarski.
Lotos Trefl: Marco Falaschi, Mateusz Mika, Bartosz Gawryszewski, Wojciech Grzyb, Murphy Troy, Sebastian Schwarz - Piotr Gacek (libero) - Mateusz Czunkiewicz, Przemysław Stępień, Damian Schulz.

Sędziowali: Marek Lagierski (Katowice) i Wojciech Maroszek (Żory). Widzów: 5000. MVP: Fabian Drzyzga.

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 1-0 dla Resovii. Kolejny mecz 24 kwietnia w Gdańsku.