Stelmet uległ Rosie w Radomiu

Rosa Radom wygrała z prowadzącym w tabeli Stelmetem Zielona Góra 73:62 w najciekawszym spotkaniu 28. kolejki ekstraklasy koszykarzy. Wicelider AZS Koszalin potrzebował dogrywki, by pokonać w Dąbrowie Górniczej beniaminka MKS 99:94.

Radomianie w 27. minucie po rzucie zza linii 6,75 m Roberta Witki prowadzili nawet 56:37. Czwarta kwarta to pogoń zielonogórzan, która jednak nie była zbyt skuteczna, gdyż podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego dobrze bronili.

Liderem Rosy był najlepszy młodzieżowiec minionych rozgrywek Tauron Basket Ligi Michał Sokołowski. Uzyskał 25 punktów, miał siedem zbiórek i dwie asysty. Gospodarze trafiali z gry z 42-procentową skutecznością, podczas gdy zawodnicy Stelmetu mieli 32 proc. skuteczności. Radomianie wygrali też walkę o zbiórki 43:38. To szósta porażka zespołu prowadzonego przez słoweńskiego trenera Saso Filipovskiego. Najwięcej punktów dla Stelmetu zdobył Amerykanin Russell Robinson - 16.

Akademików z Koszalina do wygranej w Dąbrowie Górniczej poprowadził jego rodak Qyntel Woods, który miał double-double - 27 pkt i 11 zbiórek. Bliski podwójnych statystyk w dwóch elementach był także w barwach Koszalina Szymon Szewczyk - 13 pkt i dziewięć zbiórek. W sobotę na ławce trenerskiej AZS w meczu przeciwko Śląskowi zasiądzie Kostas Flevarakis. Zastąpi zwolnionego 6 kwietnia Chorwata Igora Milicica, który stracił pracę po porażce w Zgorzelcu z PGE Turów 68:103. Grek powróci do Polski po ośmiu latach.

Broniący tytułu PGE Turów Zgorzelec bez zawieszonego za niesportowe zachowanie Amerykanina Mardy'ego Collinsa długo nie potrafił znaleźć recepty w Szczecinie na King Wilki Morskie. Zgorzelczanie byli lepsi w czwartej kwarcie i wygrali 94:88. Najwięcej punktów uzyskał dla PGE Damian Kulig - 19, a ukraiński środkowy Kyryło Natiażko miał double-double - 14 pkt i 10 zbiórek. Liderem gospodarzy był serbski środkowy Uros Nikolic, który sezon rozpoczynał w zespole ze Zgorzelca. Zdobył 27 punktów i miał 14 zbiórek.

Anwil uległ we Włocławku rywalowi, z którym przez lata na przełomie wieków toczył zaciętą walkę o medale MP - Śląskowi Wrocław 82:89. To szósta z rzędu przegrana drużyny z Kujaw, która na awans do play off nie ma już szans. Najwięcej punktów dla gospodarzy zdobył Amerykanin Chase Simon - 20. Najskuteczniejszym koszykarzem Śląska, który wygrał zdecydowanie walkę pod tablicami 36:28, był serbski środkowy Aleksandar Mladenovic - 18 pkt i siedem zbiórek.

Polski Cukier Toruń przegrał na własnym parkiecie z Energą Czarnymi 63:79. To siódma z rzędu wygrana zawodników ze Słupska. Najskuteczniejszym graczem zwycięskiego zespołu był nigeryjski środkowy Callistus Eziukwu - 17 pkt, a double-double zanotował Karol Gruszecki - 15 pkt i 10 zbiórek. Najlepszym w ekipie z miasta Kopernika był amerykański rozgrywający William Franklin - 20 pkt. siedem asyst i cztery zbiórki.

Rosa Radom - Stelmet Zielona Góra 73:62 (23:15, 17:16, 18:13, 15:18)

Rosa Radom: Michał Sokołowski 25, Robert Witka 12, John Turek 8, Mike Taylor 7, Danny Gibson 7, Daniel Szymkiewicz 5, Uros Mirkovic 4, Kim Adams 4, Łukasz Majewski 1

Stelmet Zielona Góra: Russell Robinson 16, Łukasz Koszarek 13, Aaron Cel 10, Chevon Troutman 9, Quinton Hosley 6, Przemysław Zamojski 5, Jure Lalic 2, Adam Hrycaniuk 1, Kamil Chanas 0