Dla Polaka miał to być 25. start w cyklu mistrzostw świata. W ubiegłym sezonie, pierwszym, gdy były kierowca Formuły 1 dysponował samochodem WRC, w klasyfikacji końcowej rajdu uplasował się na 6. pozycji, najlepszej, jaką dotychczas uzyskał w imprezie zaliczanej do klasyfikacji MŚ.

 

W 2014 roku triumfował Fin Jari-Matti Latvala, drugi był Ogier (obaj VW Polo WRC) ze stratą 1.26,9, a trzeci Brytyjczyk Kris Meeke (Citroen DS3 WRC) - strata 5.54,7. Szósty Kubica stracił do lidera 10.08,0.

 

Kubica, który w tym roku jeszcze nie ma na koncie punktów mistrzostw świata, swoją decyzję o wycofaniu się ze startu w Argentynie tłumaczy koniecznością wprowadzenia kluczowych zmian w strukturze organizacyjnej teamu.

 

W 35. edycji Rally Argentina zaplanowanych było 12 odcinków specjalnych o łącznej długości 342 km. Bazę z parkiem serwisowym ponownie stanowić będzie Villa Carlos Paz. Trasy odcinków zostały poprowadzone w dolinach Punilla i Traslasierra.

 

Jednak z powodu ulewnych deszczów i powodzi, organizatorzy musieli wprowadzić zmiany. Sobotnia próba San Marcos-Characato (8. i 10. OS w rajdzie), która miała mieć 56,7 km, została skrócona od startu o 14,3 km. Z tego samego powodu zmodyfikowano przebieg odcinka Villa Bustos-Tanti.

 

Czwarta runda MŚ rozpocznie się w czwartek 23 kwietnia nowym superoesem w Merlo w prowincji San Luis. Na piątek zaplanowano m.in. znany z ubiegłego roku 52 km Agua de Oro-Ascochinga, który tym razem będzie przejeżdżany w odwrotnym kierunku. Dzień zakończy superoes na terenie Parco Tematico w Villa Carlos Paz.

 

Sobota będzie najdłuższym dniem rajdu. Powtarzane dwa razy będą odcinki Capilla del Monte-San Marcos i San Marcos-Characato znajdują się w Valle de Punilla.

 

Niedzielny program obejmuje m.in. dwa przejazdy kultowego El Condor.

 

W klasyfikacji mistrzostw świata zdecydowanie prowadzi broniący tytułu Ogier, który dzięki zwycięstwu we wszystkich trzech rozegranych dotychczas rajdach ma już 81 pkt. Drugi jest Norweg Andreas Mikkelsen - 47 pkt. Obaj to kierowcy fabrycznego teamu Volkswagena.

 

Na trzeciej pozycji jest Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC) z dorobkiem 35 pkt. Wicemistrz świata z poprzedniego sezonu Latvala jest szósty - 19 pkt.

 

W kalendarzu tegorocznych rajdowych mistrzostw świata jest trzynaście imprez. Siódmą rundą będzie Rajd Polski zaplanowany w dniach 2-5 lipca na szutrowych trasach w rejonie Mikołajek.

 

Poczynania rajdowców w Argentynie będzie można śledzić na sportowych antentach Polsatu.