Polacy za granicą: moda na maski i czerwony kolor. Wielki Artur Boruc

W mijającym tygodniu Polacy nie błyszczeli za granicami naszego kraju. Na listę strzelców w Pucharze Niemiec wpisał się Robert Lewandowski, a na Litwie strzelił Jakub Wilk. Z powodu urazów nosa napastnik Bayernu i Grzegorz Krychowiak w kolejnych spotkaniach na placu gry będą meldowali się w specjalnych maskach. Drużyna Artura Boruca zapewniła sobie awans do Premier League i o formę w polskiej bramce możemy być spokojni. Zapraszamy do przeglądu dokonań Polaków na zagranicznych stadionach!

Robert Lewandowski zdobył kolejną bramkę przeciwko byłemu klubowi, Borussii Dortmund. Polak po raz pierwszy od momentu opuszczenia drużyny celebrował zdobytą bramkę. Dobry występ przepłacił jednak zdrowiem.  Po fatalnym w skutkach zderzeniu z golkiperem BVB, Mitchellem Langerakiem musiał opuścić boisko, a późniejsze badania wykazały złamanie szczęki i wstrząśnienie mózgu. "Lewy" do końca sezonu występować będzie więc w masce chroniącej głowę. Na te zapanowała w tym tygodniu moda, bowiem wczoraj podobna sytuacja spotkała Grzegorza Krychowiaka. Pomocnik Sevilli podczas spotkania z Realem Madryt zderzył się z Sergio Ramosem, a po meczu poinformował za pośrednictwem Twittera, że ma złamany nos. Polak po starciu z madryckim obrońcą powrócił na boisko w masce i dopiero w 80. minucie przy salwie braw z trybun opuścił boisko. Mimo ambitnej postawy Polaka jego drużyna uległa Realowi 2:3.

Wielki Artur Boruc! Dla Polaka ten sezon był pełen wzlotów i upadków. Po przyjściu do Southampton Ronalda Koemana jego sytuacja mocno się skomplikowała. Holender się uparł i ściągnął do klubu Frasera Forstera. Stało się jasne, że dla naszego bramkarza miejsca między słupkami nie przewidział. Na szczęście Boruc to twardy i ambitny piłkarz. On nie chciał stracić tego czasu, więc wybrał wypożyczenie do niższej klasy rozgrywkowej.

Tak zaczęła się jego przygoda z Bournemouth. Kiedy przychodził, to jego nowy klub znajdował się na 15. miejscu w tabeli. W sobotę Polak cieszył się wraz z kolegami ze zwycięstwa Championship! A awans został wywalczony jeszcze wcześniej. Jego debiut miał miejsce we wrześniu w zremisowanym meczu z Watford (1:1). Później było tylko lepiej. Jak bardzo? 16 czystych kont to jego nowy osobisty rekord!

Sporo atrakcji przyniosły występy również innych polskich golkiperów. Łukasz Fabiański po raz kolejny zachował czyste konto w barwach Swansea City w zwycięskim 2:0 spotkaniu ze Stoke City, a Przemysław Tytoń i Michał Gliwa otrzymali czerwone kartki. Bramkarz Elche opuścił boisko w 71 minucie przy stanie 1:0. Ostatecznie jego drużyna zwyciężyła 2:0 w wyjazdowym spotkaniu z Malagą. Nieco inaczej wyglądała sprawa Gliwy, który czerwonym kartonikiem został ukarany w doliczonym czasie gry przebywając... na ławce rezerwowych.

ANGLIA

Artur Boruc (Bournemouth) – 90 minut z Charltonem (3:0)
Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut ze Stoke (2:0)
Wojciech Szczęsny (Arsenal) –  mecz z Hull w poniedziałek
Krystian Bielik (Arsenal) - poza kadrą na mecz z Chelsea (0:0)
Marcin Wasilewski (Leicester) –  zszedł w 69 minucie z Newcastle (3:0)
Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut z Blackburn (2:3)
Radosław Majewski (Huddersfield) – poza kadrą na mecz z Blackpool (0:0)
Tomasz Kuszczak (Wolves) – 90 minut z Milwall (4:2)

ARABIA SAUDYJSKA

Łukasz Szukała (Al-Ittihad) - bez spotkania
Adrian Mierzejewski (Al-Nasr) – bez spotkania

BELGIA

Rafał Wolski (KV Mechelen) – wszedł w 76 minucie z Waregem (3:0)
Piotr Parzyszek (Koninklijke Sint-Truidense) - 90 minut z Lommel Utd (2:1)

BUŁGARIA

Łukasz Gikiewicz (Lewski Sofia)– w poniedziałek mecz z Haskovo
Marcin Burkhardt (Czerno More Warna) – zszedł w 45 minucie z Marek (2:0)
Adam Stachowiak (Botew Płowdiw) – 90 minut i żółta kartka z Ludogrets (1:3)

CHINY

Mateusz Zachara (Henan Jianye) – zszedł w 74 minucie z Guizhou Renhe (1:1)
Krzysztof Mączyński (Guizhou Renhe) - wszedł w 60 minucie z Henan Jianye (1:1)

FRANCJA

Kamil Grosicki (Rennes) – wszedł w 63 minucie z Montpellier (0:0)

HISZPANIA

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – zszedł w 78 minucie z Realem (2:3)
Przemysław Tytoń (Elche) – 71 minut i czerwona kartka w meczu z Malagą (2:0)
Cezary Wilk (Deportivo) – poza kadrą na mecz z Villarealem (1:1)

HOLANDIA

Arkadiusz Milik (Ajax) - bez spotkania
Sebastian Steblecki (Cambuur) - bez spotkania
Filip Kurto (Dordrecht) - bez spotkania

JAPONIA

Krzysztof Kamiński (Jubilo Iwata) – 90 minut z Sapporo (0:3)

LITWA

Jakub Wilk (Žalgiris Wilno) – zszedł w 76 minucie i zdobył bramkę z Granitasem (6:0)

NIEMCY

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – poza kadrą na mecz pucharowy z Bayernem (2:1) i poza kadrą z Hoffenheim (1:1)

Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) – zszedł w 83 minucie meczu pucharowego z Bayernem (2:1) oraz zszedł w 41 minucie z Hoffenheim (1:1)

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut i bramka w półfinale Pucharu Niemiec z Borussią Dortmund (1:2) oraz poza kadrą meczową z Leverkusen (0:2)

Artur Sobiech (Hannover) – poza kadrą na mecz z Wolfsburgiem (2:2)
Paweł Olkowski (Koeln) - poza kadrą na mecz z Augsburg (0:0)
Adam Matuszczyk (Koeln) – na ławce z Augsburg (0:0)
Sławomir Peszko (Koeln) – poza kadrą na mecz z Augsburg (0:0)
Eugen Polanski (Hoffenheim) – 90 minut z Borussią Dortmund (1:1)
Sebastian Boenisch (Bayer Leverkusen) – na ławce z Bayern (2:0)
Rafał Gikiewicz (Brunszwik) – 90 minut z FSV Frankfurt (2:0)
Kacper Przybyłko (Greuther) – wszedł w 91 minucie z Dusseldorf (3:0)
Martin Kobylański (Union) – na ławce z Munich 1860 (3:0)
Piotr Ćwielong (Bochum) – wszedł w 78 minucie z Aalen (4:2)
Mateusz Klich (Kaiserslautern) - poza kadrą meczową z Dramstadt (2:3)
Waldemar Sobota (St.Pauli) - wszedł w 74 minucie z RB Leipzig (1:0)

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Estoril) – 90 minut z Guimares (0:2)

ROSJA

Marcin Komorowski (Terek Grozny) - poza kadrą meczową z FK Rostov (1:0)
Maciej Rybus (Terek Grozny) – 90 minut i żółtą kartka z FK Rostov (1:0)
Artur Jędrzejczyk (Krasnodar) – w poniedziałek mecz z Arsenal Tula
Adam Kokoszka (Torpedo Moskwa) – poza kadrą na mecz z Kazan (2:2)
Janusz Gol (Amkar Perm) - 90 minut w meczu z Lokomotivem Moskwa (1:1)
Marcin Kowalczyk (FK Tosno) - 90 minut w meczu z Anzhi (1:0)

RUMUNIA

Hubert Wołąkiewicz (Astra Giurgiu) - poza kadrą na mecze z Petrolul (2:1) oraz Ceahlaul (3:1)
Kamil Biliński (Dynamo Bukareszt) - wszedł w 83 minucie w meczu ze Steauą (1:3)
Michał Gliwa (Pandurii) – cały mecz na ławce rezerwowych i czerwona kartka w 93 minucie (0:1)