Giro d'Italia: zadebiutuje rosyjski sprinter Zakarin

Niespodziewany triumfator niedzielnego Tour de Romandie Ilnur Zakarin zadebiutuje w Giro d'Italia. Rosyjski kolarz znalazł się w dziewięcioosobowym składzie grupy Katiusza. Wyścig rozpocznie się 9 maja.

Pochodzący z Tatarstanu 25-letni Zakarin najpierw nieźle spisał się w rywalizacji Dookoła Kraju Basków, w której zajął dziewiąte miejsce, zaraz za mistrzem świata Michałem Kwiatkowskim z Etixx-Quick-Step (wygrał Rodriguez), a następnie błyszczał w Tour de Romandie. Na tzw. królewskim etapie był drugi, w jeździe indywidualnej na czas trzeci i ostatecznie sięgnął po zwycięstwo.

W 2007 roku rosyjski kolarz zdobył w Sofii złoty medal mistrzostw Europy juniorów w "czasówce" (drugi był Kwiatkowski, zaś trzeci Piotr Gawroński). Z kolei w 2009 został zdyskwalifikowany na dwa lata za stosowanie dopingu.

Oprócz Zakarina, w teamie Katiuszy pojadą głównie Rosjanie. W składzie jest również Włoch Luca Paolini, który pod koniec marca po samotnym finiszu wygrał klasyk najwyższej kategorii Gandawa-Wevelgem.

Na liście zgłoszeń nie ma zaś Kristoffa, Rodrigueza, zajmujących odpowiednio trzecie i piąte miejsce w rankingu UCI (13. miejsce zajmuje inny zawodnik Katiuszy Słoweniec Simon Spilak); liderem jest Hiszpan Alejandro Valverde (Movistar). Nie wystąpi również kolejny hiszpański zawodnik rosyjskiej grupy Daniel Moreno, który był piąty w klasyku Strzała Walońska.

Wcześniej skład na Giro podało kierownictwo CCC Sprandi Polkowice. Są w nim np.: Maciej Paterski, Sylwester Szmyd, Łukasz Owsian, Marek Rutkiewicz, Bartłomiej Matysiak i Jarosław Marycz. W prestiżowym wyścigu nie pojadą najlepsi polscy kolarze: Kwiatkowski i Rafał Majka (Tinkoff-Saxo). Zapowiadany jest natomiast start szóstego w klasyfikacji generalnej w 2013 roku Przemysława Niemca (Lampre-Merida).

Wyścig rozpocznie się 9 maja jazdą drużynową na czas z San Lorenzo al Mare do San Remo, długości 17,6 km, zakończy - 31 maja w Mediolanie. Wcześniej media informowały o absencji ubiegłorocznego zwycięzcy Kolumbijczyka Nairo Quintany.