Dreszczowiec z happy endem dla Chemika! Mistrzostwo zostaje w Policach

Siatkarki Chemika Police mistrzyniami Polski! W czwartym, najbardziej emocjonującym meczu finałowym policzanki pokonały w Ergo Arenie PGE Atom Trefl Sopot i zdobyły czwarty w historii klubu tytuł mistrzowski.

Finałowe konfrontacje Atomu i Chemika miały zadziwiający przebieg. Choć spodziewano się twardej, emocjonującej rywalizacji siatkarek obu klubów, w trzech pierwszych meczach oglądaliśmy widowiska jednostronne, w których najpierw zawodniczki Chemika, a w dwóch kolejnych meczach Atomu były jedynie statystkami. Dopiero w czwartym spotkaniu, w czternastym secie tej rywalizacji po raz pierwszy zwyciężczynie seta wyłoniła walka na przewagi. Wcześniej oglądaliśmy partie jednostronne, lub bardzo jednostronne (wyniki 25:17, 25:12, 25:16...).

Początek czwartej konfrontacji wskazywał na to, że Chemik powtórzy w Ergo Arenie wczorajsze zdecydowane zwycięstwo. Policzanki pewnie wygrały dwie pierwsze odsłony, a gospodyniom wychodziły co najwyżej pojedyncze akcje. Gdy wszyscy szykowali się już do dekoracji, w trzecim secie nastąpiła metamorfoza Atomówek. To był bez wątpienia najbardziej emocjonująca, wyrównana partia w tegorocznych finałach. Gospodynie miały piłki setowe przy stanie 24:21. Policzanki wyrównały, ale atak Katarzyny Zaroślińskiej ponownie dał Atomówkom piłkę setową, a skuteczny blok zakończył tę partię. W czwartym secie policzanki stanęły w miejscu, a gospodynie już na początku seta zaliczyły serię siedmiu wygranych akcji z rzędu (12:4), pewnie wygrały tę odsłonę 25:13 i doprowadziły do tie-breaka.

Początek decydującej partii wskazywał na to, że Atomówki będą w stanie przedłużyć finałową rywalizację o kolejne spotkanie. Po asie serwisowym Izabeli Bełcik gospodynie prowadziły już 5:1! Wówczas nastąpił kolejny w tym spotkaniu zwrot akcji. Podopieczne Giuseppe Cuccariniego zmobilizowały się, wróciły do gry i przy zmianie stron miały punkt zaliczki. Wyrównana walka skończyła się przy stanie 10:10. Ostatnie piłki padły łupem policzanek, a decydujący o mistrzostwie atak zakończyła Małgorzata Glinka-Mogentale.

Siatkarki Chemika po raz czwarty w historii klubu (wcześniej w latach 1994, 1995 i 2014), wywalczyły tytuł mistrzyń Polski. Z kolei Atomówki stanęły na podium Orlen Ligi w piątym kolejnym sezonie.

Czwarty mecz finałowy:

PGE Atom Trefl Sopot - Chemik Police 2:3 (19:25, 20:25, 26:24, 25:13, 11:15)

PGE Atom Trefl: Izabela Bełcik, Brittnee Cooper, Klaudia Kaczorowska, Charlotte Leys, Maja Tokarska, Katarzyna Zaroślińska - Agata Durajczyk (libero) - Falyn Fonoimoana, Anna Kaczmar, Deja McClendon, Anna Miros.
Chemik: Agnieszka Bednarek-Kasza, Ana Bjelica, Małgorzata Glinka–Mogentale, Maja Ognjenovic, Stefana Veljkovic, Anna Werblińska - Mariola Zenik (libero) - Aleksandra Jagieło, Izabela Kowalińska, Aleksandra Krzos, Agnieszka Rabka.

MVP: Stefana Veljković. Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 3-1 dla Chemika.