Polacy za granicą: Solista Teodorczyk, asystent Wszołek

Łukasz Teodorczyk jako jedyny z Polaków grających za granicami wpisał się tego weekendu na listę strzelców. Czy to oznacza, że inni go przespali? Nic z tych rzeczy! Do Premier League awansował już Boruc, w jego ślady może pójść Białkowski, a ani myśli żegnać się z nią Marcin Wasilewski. Asystę w Sampdorii zanotował Paweł Wszołek, a po dłuższej przerwie do gry wrócił Łukasz Piszczek.

To był popis całego Dynama, ale swoją cegiełkę dostawił też Teodorczyk. Polski snajper po raz kolejny udowodnił, że jest najgroźniejszym jokerem w talii trenera Serhija Rebrowa. Jego główny rywal do placu, Artem Kravets zdobył kapitalną bramkę, ale Polak nie pozostał dłużny: dziesięć minut po wejściu na boisko z impetem wpadł w pole karne Metalurga, wymanewrował dwóch obrońców i zmieścił piłkę między nogami bramkarza. To piąte trafienie Teodorczyka w lidze ukraińskiej w jego debiutanckim sezonie.

Etykieta Premier League musi działać na Polaków jak magnes. Awans z Championship wywalczył już Artur Boruc, a nadzieje na zwycięstwo w play-offach zespołu Ipswich przedłużył Bartosz Białkowski. Polski golkiper The Blues wybronił piłkę meczową Nathana Redmonda faworytów z Norwich City w koncówce, dzięki czemu rewanż zapowiada się obiecująco. Co w samej Premier League? Otóż ani myśli pożegnać się z nią Marcin Wasilewski. Polski stoper uczestniczy w niesamowitym zjawisku, jakim jest wspaniała pogoń Lisów w końcówce sezonu. Beniaminek został skazany na pożarcie dawno temu, a wygrał sześć z ostatnich siedmiu meczów i wszystkie znaki na niebie wskazują, że zostanie na kolejny sezon w najlepszej lidze świata. Wasyl w ten weekend pomógł powstrzymać groźne Southampton, a jego zespół wygrał 2:0.

Niemcy i Włochy stoją pod znakiem powrotów: po trzymiesięcznej pauzie spowodowanej kontuzją na ostatnie dwadzieścia minut meczu z Herthą Berlin pojawił się Łukasz Piszczek, zaś... z zaświatów powrócił Paweł Wszołek. Polski skrzydłowy wyszedł w wyjściowym składzie Sampdorii po raz pierwszy od 15 lutego i od razu zanotował asystę. Zespół Sinisy Mihailovicia rozegrał koncert w Udinese i wygrał aż 4:1. Polak uczestniczył w akcji otwierającej wynik, kiedy to nawinął na lewym skrzydle Ivana Pirisa i wyłożył piłkę reprezentantowi Włoch, Roberto Soriano.

Unikalne trofeum do swojego dorobku może dopisać Adrian Mierzejewski. Polak zanotował asystę przy jedynym golu Al Nasr w meczu z Al Hilal i pomógł swojej drużynie przypieczętować zdobycie mistrzostwa. Al Nasr ma cztery punkty przewagi nad Al Ahli na jedną kolejkę do końca sezonu.

Tego tygodnia do udanych nie zaliczy jednak Robert Lewandowski. Napastnik Bayernu uczestniczył w dwóch porażkach swojego zespołu: Bayern długo dzielnie walczył na Camp Nou, jednak bramka Leo Messiego w 78. minucie była początkiem końca - ostatecznie Barca rozstrzelała zespół Pepa Guardioli aż 3:0, niemal rozwiązując sprawę awansu do finału. Polak miał świetną okazję na początku spotkania, kiedy mógł wykończyć dwójkową akcję z Thomasem Muellerem. Sobotni mecz z Augsburgiem miał dużo mniejszą rangę, ale również zakończył się wstydliwą porażką Bayernu. Czy Lewandowski pomoże swojemu zespołowi podnieść się na rewanż z Barceloną we wtorek?

ANGLIA

Artur Boruc (Bournemouth) – rozgrywki Championship dobiegły końca (Bournemouth: 1. miejsce, awans do Premier League).
Łukasz Fabiański (Swansea City) – mecz z Arsenalem w poniedziałek.
Wojciech Szczęsny (Arsenal) –  mecz ze Swansea w poniedziałek.
Krystian Bielik (Arsenal) - mecz ze Swansea w poniedziałek.
Marcin Wasilewski (Leicester) – 90 minut i żółta kartka w meczu z Southampton (2:0).
Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut w meczu I rundy barażowej o awans do Premier League z Norwich (1:1)
Radosław Majewski (Huddersfield) – rozgrywki Championship dobiegły końca (Huddersfield - 16. miejsce).
Tomasz Kuszczak (Wolves) – rozgrywki Championship dobiegły końca (Wolves - 7. miejsce).

ARABIA SAUDYJSKA

Łukasz Szukała (Al-Ittihad) - poza kadrą w meczu z Al Shabab (4:3)
Adrian Mierzejewski (Al-Nasr) – 90 minut, asysta i żółta kartka w meczu z Al-Hilal (1:0)

BELGIA

Rafał Wolski (KV Mechelen) – na ławce w meczu z Waasland-Beveren (2:1).

BUŁGARIA

Łukasz Gikiewicz (Lewski Sofia) – poza kadrą w meczu z Czerno More Warna (2:0).
Marcin Burkhardt (Czerno More Warna) – wszedł w 73. minucie meczu z Lewskim (0:2).
Adam Stachowiak (Botew Płowdiw) – 90. minut i żółta kartka w meczu z Ludogorets (1:3).

CHINY

Mateusz Zachara (Henan Jianye) – zszedł w 74. minucie meczu z Guizhou Renhe (1:1)
Krzysztof Mączyński (Guizhou Renhe) - wszedł w 60. minucie meczu z Henan Jianye (1:1), żółta kartka.

FRANCJA

Kamil Grosicki (Rennes) – zszedł w 76 minucie meczu z Bastią (0:1).

HISZPANIA

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – 90 minut i żółta kartka z Celtą Vigo (1:1)
Przemysław Tytoń (Elche) – poza kadrą w meczu z Villarreal (0:1) - zawieszony za czerwoną kartkę.
Cezary Wilk (Deportivo) – poza kadrą w meczu z Athletic Bilbao (1:1).

HOLANDIA

Arkadiusz Milik (Ajax) - poza kadrą w meczu z Cambuur (3:0).
Sebastian Steblecki (Cambuur) - 90 minut w meczu z Ajaksem (0:3).
Filip Kurto (Dordrecht) - 90 minut w meczu z Twente (0:3).

JAPONIA

Krzysztof Kamiński (Jubilo Iwata) – 90 minut w meczu z Mito HollyHock (2:1)

NIEMCY

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – wszedł w 72. minucie meczu z Herthą (2:0).
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) – poza kadrą w meczu z Herthą (2:0).
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut w meczu z Barceloną w LM (0:3); zszedł w 74. minucie meczu z Augsburgiem (0:1).
Artur Sobiech (Hannover) – poza kadrą w meczu z Werderem Brema (1:1)
Paweł Olkowski (Koeln) - poza kadrą w meczu z Schalke (2:0)
Adam Matuszczyk (Koeln) – poza kadrą w meczu z Schalke (2:0)
Sławomir Peszko (Koeln) – na ławce w meczu z Schalke (2:0)
Eugen Polanski (Hoffenheim) – zszedł w 45. minucie meczu z Eintrachtem Frankfurt (1:3); żółta kartka.
Sebastian Boenisch (Bayer Leverkusen) – na ławce w meczu z Borussią Monchengladbach (0:3).
Rafał Gikiewicz (Brunszwik) – 90 minut w meczu z FC Nürnberg (1:3)
Kacper Przybyłko (Greuther) – wszedł w 62. minucie meczu z Heidenheim (0:3)
Martin Kobylański (Union) – wszedł w 59. minucie i zdobył bramkę w meczu z Aue (1:2).
Piotr Ćwielong (Bochum) – zszedł w 63. minucie meczu z Ingolstadt (3:1)
Mateusz Klich (Kaiserslautern) - wszedł w 66. minucie meczu z St.Pauli (0:2)
Waldemar Sobota (St.Pauli) - na ławce w meczu z Kaiserslautern (2:0).

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Estoril) – 90. minut meczu ze Sportingiem Lizbona (1:1)

ROSJA

Marcin Komorowski (Terek Grozny) - mecz ze Spartakiem Moskwa w poniedziałek.
Maciej Rybus (Terek Grozny) – mecz ze Spartakiem Moskwa w poniedziałek.
Artur Jędrzejczyk (Krasnodar) – poza kadrą w meczu z Rubinem Kazań (0:1).
Adam Kokoszka (Torpedo Moskwa) – poza kadrą w meczu z Dynamo Moskwa (0:0)
Janusz Gol (Amkar Perm) - mecz z FK Krasnodar w poniedziałek.

RUMUNIA

Hubert Wołąkiewicz (Astra Giurgiu) - mecz z Otelul w poniedziałek
Kamil Biliński (Dynamo Bukareszt) - 90 minut w meczu z Viitorul Constanța (2:0)
Michał Gliwa (Pandurii) – poza kadrą w meczu z FC Brasov (0:2)

SZKOCJA

Łukasz Załuska (Celtic) – na ławce w meczu z Aberdeen (1:0)
Radosław Cierzniak (Dundee United) – 90 minut w meczu z St. Johnstone (1:1)
Jarosław Fojut (Dundee United) – 90 minut i żółta kartke w meczu z St. Johnstone (1:1)
Michał Szromnik (Dundee United) – na ławce w meczu z St. Johnstone (1:1)

TURCJA

Ludovic Obraniak (Rizespor) - wszedł w 59. minucie meczu z Trabzonsporem (0:2)

UKRAINA

Łukasz Teodorczyk (Dynamo Kijów) – wszedł w 58. minucie i zdobył bramkę w meczu z Metalurgiem Donieck (6:0)

USA

Damien Perquis (Toronto FC) – mecz z Houston Dynamo późnym wieczorem w niedzielę.

WŁOCHY

Kamil Glik (Torino) – mecz z Genuą w poniedziałek
Piotr Zieliński (Empoli) – wszedł w 64. minucie meczu z Fiorentiną (2:3)
Paweł Wszołek (Sampdoria) – zanotował asystę i zszedł w 75. minucie meczu z Udinese (4:1)
Łukasz Skorupski (Roma) – na ławce w meczu z AC Milan (1:2)
Thiago Cionek (Modena) – 90 minut meczu z Trapani (0:3)
Bartosz Salamon (Pescara) – na ławce w meczu z Perugią (2:2)
Mateusz Lewandowski (Entella) – poza kadrą w meczu z Livorno (1:2)
Michał Chrapek (Catania) – na ławce w meczu z Brescią (2:4)
Tomasz Kupisz (Cittadella) – wszedł w 57. minucie i dostał żółtą kartkę w meczu z Frosinone (1:1)