Sezon mistrzów świata

Siatkówka
Sezon mistrzów świata
fot. Cyfrasport

Wygrana z Brazylią w finale mistrzostw świata, eksplozja radości kibiców w katowickim Spodku i złote medale siatkarskiego mundialu... 21 września 2014 roku to najpiękniejszy dzień w ich siatkarskich karierach. Po wielkim święcie bohaterowie wrócili na ligowe parkiety. Czy sezon po mundialowym triumfie był dla nich udany?

Dwunastu mistrzów świata reprezentowało barwy czterech klubów PlusLigi:


Resovia (Buszek, Drzyzga, Ignaczak, Konarski, Nowakowski);  Lotos (Mika);  Skra (Kłos, Winiarski, Wlazły, Wrona);  ZAKSA (Zagumny, Zatorski).

Z tej stawki największym wygranym sezonu została Resovia, a największą rewelacją Lotos. Skrze pozostały jedynie nagrody pocieszenia, a dla ZAKSY był to sezon kompletnie stracony.


Pozostała dwójka Orłów Antigi występowała w lidze tureckiej, w barwach Halkbanku Ankara (Kubiak, Możdżonek).


Jak w minionym sezonie prezentowała się czternastka bohaterów siatkarskiego mundialu? Dla kogo ostatnie miesiące były udane, a czyje kariery - z różnych względów - układały się niezbyt pomyślnie? (przy nazwiskach  oceny w skali 1-5)


n1[1] Piotr Nowakowski *****


(27 lat/205 cm) Asseco Resovia Rzeszów – Środkowy  


Jeden z głównych filarów Asseco Resovii. Rozegrał najwięcej setów (123) w drużynie mistrzów Polski w minionym sezonie PlusLigi. Mimo wielu rotacji w silnej kadrze ekipy z Rzeszowa Cichy Pit  nie pojawił się na parkiecie jedynie w dwóch meczach ekstraklasy (w I i VII kolejce fazy zasadniczej). Imponował nie tylko grą w bloku, ale również skutecznymi atakami i uciążliwymi dla rywali zagrywkami. Zdobył w lidze 320 punktów (200 – atak, 83 – blok, 37 – zagrywka); w szesnastu ligowych meczach przekraczał barierę dziesięciu punktów.  Dołożył do tego dorobku 117 punktów (w tym 29 bloków – drugi wynik w sezonie) zdobytych w Lidze Mistrzów. Jego atutem była stabilna dyspozycja, niezwykle rzadko schodził poniżej wysokiego poziomu.


W kwietniu przedłużył umowę z Resovią o dwa lata. Powołany do reprezentacji na sezon 2015.


Nagrody indywidualne:
29.03 - Najlepszy blokujący Final Four Ligi Mistrzów w Berlinie; 19.04 - Najlepszy blokujący Final Four Pucharu Polski; PlusLiga MVP [2]: VIII kolejka/9.11 - Cerrad Czarni Radom 3:1, XXI kolejka/24.01 - Cerrad Czarni Radom 3:2.


wi1[2] Michał Winiarski **


(31 lat/200 cm) PGE Skra Bełchatów – Przyjmujący  


Podczas mistrzostw świata kapitan reprezentacji. Jego powrót do Skry z rosyjskiego Fakieł Nowy Urengoj był największym wydarzeniem transferowym przed sezonem 2014/15. Miał być ogromnym wzmocnieniem ekipy z Bełchatowa, która przy jego wydatnej pomocy miała potwierdzić dominację w kraju i powalczyć w Lidze Mistrzów.


Niestety, ten sezon Michał Winiarski może właściwie spisać na straty. Przez znaczną jego część , praktycznie od początku rozgrywek zmagał się z kłopotami zdrowotnymi, przez które opuścił wiele spotkań PlusLigi. W tym sezonie zagrał łącznie 75 setów w ekstraklasie. W play-offach wzmocnił swą drużynę dopiero w czwartym meczu półfinałowym z Lotosem oraz w spotkaniach o trzecie miejsce.  Prawdziwy błysk siatkarskiego geniuszu Winiarski pokazał w marcowym starciu II fazy play-off Ligi Mistrzów przeciwko Sir Safety Perugia. To w dużej mierze dzięki jego postawie bełchatowianie wygrali to spotkanie 3:1 i awansowali do turnieju Final Four w Berlinie.


Po zwycięskim finale mistrzostw świata zrezygnował z gry w reprezentacji.


Nagrody indywidualne:
Plus Liga MVP [1]: XIX kolejka/11.01 - AZS Politechnika Warszawska 3:0.


ko1[3] Dawid Konarski **


(26 lat/ 198 cm) Asseco Resovia Rzeszów – Atakujący


To był bardzo pechowy sezon dla 26. letniego atakującego Resovii. Prześladowały go kontuzje: w listopadzie doznał urazu kolana, w grudniu nabawił się kontuzji prawej łydki, która wyeliminowała do z gry na wiele tygodni. W tym czasie znakomicie spisywał się rywal Dawida Konarskiego do miejsca w wyjściowej szóstce – Jochen Schoeps. Konarski zagrał 63 sety w tegorocznych rozgrywkach PlusLigi i zdobył w nich 105 punktów, podczas gdy grający regularnie jego niemiecki rywal dokładnie o 400 więcej.


Pokaz siatkarskich umiejętności mistrza świata dał tak naprawdę dopiero w ostatnim meczu sezonu – trzeciej finałowej konfrontacji przeciwko ekipie Lotosu Trefla. Wszedł z ławki i znacząco przyczynił się do wygranej rzeszowian w trzecim i czwartym secie, za co odebrał nagrodę MVP spotkania. Jak się okazało, ten zwieńczony mistrzowską fetą mecz był ostatnim występem Konarskiego w barwach Resovii.


Po sezonie podpisał kontrakt z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle.  Powołany do reprezentacji na sezon 2015.


Nagrody indywidualne:
PlusLiga MVP [2]:  IX kolejka/12.11 - Effector Kielce 3:1, Finał - 3. mecz/28.04 - Lotos Trefl Gdańsk 3:1.


za1[5] Paweł Zagumny **


(37 lat/ 200 cm) ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Rozgrywający  


37. letni rozgrywający wciąż miał ogromny wpływ na oblicze klubu z Kędzierzyna-Koźla, który w krajowych rozgrywkach w obecnym sezonie rozczarowywał. Zagumny również grał nierówno. Miał słaby początek sezonu i widać było, że nie zdołał zregenerować sił po trudach mundialu. Nie pomagały z pewnością absencje i transfery kolegów z drużyny, z którymi był dobrze zgrany (Grzegorz Bociek, Marcin Możdżonek).


W środku sezonu zanotował kilka bardzo udanych występów: na przełomie listopada i grudnia zgarnął cztery statuetki MVP dla najlepszego zawodnika spotkania w czterech kolejnych meczach. W XVII kolejce poprowadził ZAKSĘ do efektownego zwycięstwa 3:0 nad Skrą, w spotkaniu, w którym bełchatowianie nie byli w stanie zablokować żadnej akcji kędzierzynian! Tak efektownych momentów było jednak niewiele. ZAKSA nie awansowała do czołowej czwórki PlusLigi, nie zdołała również awansować do finału Pucharu CEV. 


Po sezonie -  po pięciu latach współpracy - Paweł Zagumny rozstał się z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, w przyszłym ma grać w AZS Politechnice Warszawskiej. Po finale MŚ 2014 ogłosił zakończenie kariery reprezentacyjnej.


Nagrody indywidualne:
PlusLiga MVP [5]: XI kolejka/ 22.11 Effector Kielce 3:1, XII kolejka/ 26.11 Transfer Bydgoszcz 3:2, XIII kolejka/ 29.11 BBTS Bielsko-Biała 3:0, XIV kolejka/ 6.12 AZS Częstochowa 3:0, XXV kolejka/ 13.02 Transfer Bydgoszcz 3:2. 


kl1[7] Karol Kłos ***


(25 lat/ 201 cm) PGE Skra Bełchatów – Środkowy  


W kilku spotkaniach udowodnił, że nagroda dla najlepszego blokującego siatkarskich mistrzostw świata nie była przypadkiem. Wielką formą błysnął choćby w konfrontacji z Resovią w łódzkiej Atlas Arenie. Skra rozgromiła ekipę Andrzeja Kowala 3:0, a Kłos zdobył dla zwycięskiej drużyny 12 punktów (3 - blokiem, 9 - atak) i był niemal nieomylny w ataku. Niestety, podobnie jak reszta drużyny nie potrafił utrzymać równej, wysokiej formy przez cały sezon, notując spadek w kluczowym momencie rozgrywek. Zagrał 85 setów w tegorocznej edycji  PlusLigi, zdobył w nich 182 punkty (40 - blok, 24 - zagrywka).


Przedłużył kontrakt ze Skrą na dwa kolejne lata. Po sezonie ma przejść zabieg kolana. Powołany do reprezentacji na rok 2015.


Nagrody indywidualne:
PlusLiga MVP[2]: VII kolejka/29.10 - Cerrad Czarni Radom 3:2; XXII kolejka/ 31.01 Transfer Bydgoszcz 3:0.


wr1[8] Andrzej Wrona ***


(26 lat/ 205 cm) PGE Skra Bełchatów – Środkowy   


W mundialowej ekipie był zwykle rezerwowym. W mijającym sezonie również nie zdołał wyjść z cienia czołowych środkowych PlusLigi (Dmytro Paszycki, Piotr Nowakowski, Wojciech Grzyb).  Nie zawsze prezentował równą formę.  Zagrał np. słabe zawody w Kędzierzynie-Koźlu, w którym bełchatowianie ani razu nie zatrzymali rywali blokiem, by w następnej kolejce pokazać znakomitą dyspozycję w meczu z AZS Olsztyn (11 punktów - 6 atak, 5 - blok). Znakomicie zagrał w ćwierćfinałach przeciwko ZAKSIE, słabiej w półfinałowych meczach z Lotosem. W 117 setach PlusLigi zdobył dla ekipy z Bełchatowa 226 punktów, 68 z nich blokiem - co dało mu dziewiąte miejsce w klasyfikacji najlepiej blokujących siatkarzy ekstraklasy. 


Po sezonie przedłużył kontrakt ze Skrą na kolejne dwa lata. Powołany do reprezentacji  Polski 2015.

 

wl1[10] Mariusz Wlazły ***


(31 lat/ 194 cm) PGE Skra Bełchatów – Atakujący  


Wybrany najlepszym zawodnikiem (MVP) mistrzostw świata, w trakcie sezonu zbierał nagrody za swą postawę podczas mundialu (zajął 2. miejsce w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na najlepszego polskiego sportowca; został uznany najlepszym sportowcem roku 2014 na świecie w plebiscycie SportAccord). Trofeów wywalczonych na parkiecie niestety zabrakło, bo wygrana w inaugurującym sezon meczu o Superpuchar Polski z ZAKSĄ, czy brązowy medal  PlusLigi to dla Skry jedynie nagrody pocieszenia w tym nieudanym sezonie. Wlazły gasł wraz z całą ekipą i nie był w stanie wyrwać drużyny z marazmu, poderwać ją do walki w decydujących momentach. Stąd zdecydowanie  słabszy sezon od ubiegłego, w którym w kluczowych momentach niemal w pojedynkę decydował o losach meczów.


Wlazły znakomite momenty miewał głównie na początku rozgrywek, kiedy grał niemal w mundialowym rytmie, bez żadnych oznak zmęczenia, czy spadku formy. Tak było choćby podczas meczu z ZAKSĄ (3:0) w IV kolejce (23 punkty, 5 asów serwisowych), Indykpolem (3:0) w V kolejce (5 asów serwisowych), w meczu I kolejki Ligi Mistrzów przeciwko Jihostroj České Budějovice (3:1 - 15 punktów, 5 bezpośrednio z zagrywki) czy też podczas emocjonującej konfrontacji z Lotosem (3:2) w X kolejce spotkań (26 punktów, 4 asy). W końcówce sezonu, również z przyczyn zdrowotnych, rzadziej grywał tak wielkie mecze, jak choćby druga półfinałowa konfrontacja z Lotosem.


Ma ważny kontrakt ze Skrą, w maju zdecydował się jednak przyjąć ofertę katarskiego klubu Al Arabi i wystąpić w dwóch meczach Emir Cup. Po mistrzostwach świata zrezygnował z gry w reprezentacji.  Być może letnia przerwa pozwoli mu odbudować formę i wrócić do regularnej gry na najwyższym światowym poziomie.


Nagrody indywidualne:
PlusLiga MVP [6]: IV kolejka/ 19.10 ZAKSA 3:0, X kolejka. 15.11 Lotos Trefl Gdańsk 3:2, XX kolejka/ 17.01 Cerrad Czarni Radom 3:0, XXIV kolejka/ 7.02 AZS Częstochowa 3:0, 1/4 finału – 2. mecz/ 28.02 ZAKSA 3:0, 1/2 finału – 2. mecz Lotos Trefl Gdańsk 3:1. 


dr1[11] Fabian Drzyzga  *****


(25 lat/ 196 cm) Asseco Resovia Rzeszów – Rozgrywający  


Po mistrzostwach świata nabrał pewności siebie, zdecydowanie rozwija swe umiejętności.  W sezonie znakomicie współpracował z resztą drużyny. Miał w swym repertuarze nieszablonowe zagrania, efektowne kiwki, potrafił również postraszyć rywali zagrywką. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w roli rozgrywającego poprowadził swą drużynę do triumfu w PlusLidze i finału Ligi Mistrzów. W rozgrywkach PlusLigi w 105 setach zdobył 52 punkty dla ekipy z Rzeszowa.


Przedłużył kontrakt z Resovią na dwa kolejne lata. Powołany do reprezentacji na sezon 2015.


Nagrody indywidualne:
29.03 - Najlepszy rozgrywający Final Four Ligi Mistrzów w Berlinie; 19.04 - Najlepszy rozgrywający Final Four Pucharu Polski; PlusLiga MVP [6]: III kolejka/ 15.10 – MKS Banimex Będzin 3:1, VII kolejka/ 29.10 AZS Politechnika Warszawska 3:0, XXVI kolejka/ 21.02 PGE Skra Bełchatów 3:1, 1/2 finału – 2. mecz/17.03 Jastrzębski Węgiel 3:1, 1/2 finału – 3. mecz/20.03 Jastrzębski Węgiel 3:1, Finał – 1. mecz/ 15.04 Lotos Trefl Gdańsk 3:0.


ku1[13] Michał Kubiak ****


(27 lat/ 191 cm) Halkbank Ankara – Przyjmujący  


W debiucie w barwach Halkbanku Ankara wywalczył Superpuchar Turcji po zwycięstwie 3:1 nad Fenerbahce Stambuł (11 punktów Kubiaka).  Szybko zaaklimatyzował się w Ankarze i już w pierwszych kolejkach ligi tureckiej notował znakomite występy (Palandoken Belediyesi 3:0 - 16 punktów, Arkas 3:2 - 20 punktów). Siatakrze Halkbanku byli długo niepokonani w tureckiej ekstraklasie, a w I fazie play off Ligi Mistrzów wyeliminowali obrońcę tytułu - Biełogorie Biełgorod.


Końcówka sezonu nie była już tak efektowna. Osłabiona ekipa z Ankary uległa późniejszym triumfatorom LM - Zenitowi Kazań i nie awansowała do Final Four. Halkbank znalazł również pogromcę na krajowym podwórku. W przegranych spotkaniach z Arkas Izmir (1:3, 0:3) Kubiak spisał się poniżej oczekiwań. Na osłodę pozostał Puchar Turcji zdobyty po marcowym finale z Arkas Izmir (3:0 - 11 oczek Kubiaka). W barwach ekipy z Ankary rozegrał w lidze 26 spotkań (91 setów) w których zdobył 317 punktów (drugi wynik w drużynie za Cwetanem  Sokołowem).


Media informowały o zainteresowaniu przyjmującym ze strony Sir Safety Perugia, wiele wskazuje jednak na to, że w przyszłym sezonie również będzie zawodnikiem Halkbanku. Powołany do reprezentacji na sezon 2015.


ig1[16] Krzysztof Ignaczak ****


(36 lat/ 188 cm) Asseco Resovia Rzeszów – Libero  


Gdy po finale mistrzostw świata zapowiedział, że żegna się z drużyną narodową, wielu widziało Igłę w roli siatkarskiego emeryta: w ciepłych kapciach i na bujanym fotelu. W PlusLidze pokazał jednak klasę; 36. letni Ignaczak był obok Piotra Gacka najlepszym libero ekstraklasy. Utrzymywał wysoką formę przez cały sezon, był pewnym punktem drużyny mistrzów Polski, prezentował również to, co kibice lubią najbardziej: efektowne obrony, ratowanie straconych niemal piłek. Po zwycięskim finale mógł świętować szósty w swej karierze tytuł mistrza Polski.


Ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery po mistrzostwach świata 2014.


Nagrody indywidualne:
 19.04 - Najlepszy broniący Final Four Pucharu Polski.


zt1[17] Paweł Zatorski ***


(24 lata/ 184 cm) ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Libero  


Na zakończenie ubiegłorocznych rozgrywek, po zwycięskim finale PlusLigi, ze łzami w oczach informował kibiców o swym odejściu z Bełchatowa. Rozstanie z klubem nie przyniosło Zatorskiemu trofeów w nowym sezonie, ale w wielu spotkaniach potwierdził klasę czołowego polskiego zawodnika na tej pozycji.  


Miał dużo pracy, bo poniżej oczekiwań spisywali się przyjmujący Lucas Loh i Dick Kooy. Zatorski zagrał w 117 setach w PlusLidze, miał przerwę na początku 2015 roku z powodu nadciągnięcia mięśnia dwugłowego uda. Wiele na jego odejściu straciła również Skra: Niemiec Ferdinand Tille nie spełniał oczekiwań, a Kacprowi Piechockiemu do poziomu Zatorskiego trochę jeszcze brakuje.


Powołany do reprezentacji na sezon 2015.


Nagrody indywidualne:
PlusLiga MVP [2]: I kolejka/ 3.10 - AZS Częstochowa 3:0; 5-8/ 1.04 Cuprum Lubin 3:0.


mo1[18] Marcin Możdżonek ***


(30 lat/ 211 cm) ZAKSA Kędzierzyn-Koźle/ Halkbank Ankara – Środkowy  


Sezon rozpoczął w barwach ZAKSY, zagrał 2 mecze (4 sety) w PlusLidze, wystąpił w przegranym 1:3 meczu ze Skrą Bełchatów o Superpuchar Polski. 10 października zdecydował się na opuszczenie ekipy z Kędzierzyna-Koźla i przejście do Halkbanku Ankara - czołowego klubu ligi tureckiej.  Dołączył do występującego w tym klubie kolegi z reprezentacji Michała Kubiaka.


W barwach Halkbanku zadebiutował pod koniec października w meczu z Sahinbey Belediyesi (3:1).  Poprawne występy przeplatał słabszymi. Halkbank nie zdołał obronić mistrzostwa Turcji, a w decydujących spotkaniach Możdżonek grał z pękniętą kością palca dłoni.  W lidze tureckiej Możdżonek zagrał 49 setów (w 15 meczach), zdobył 108 punktów (43 blokiem).


Powołany do reprezentacji na sezon 2015.


mi1[20] Mateusz Mika *****


(24 lata/ 206 cm) Lotos Trefl Gdańsk – Przyjmujący  


Ma ostatnio szczęście do trenerów. W poprzednim sezonie trafił do Montpellier, gdzie pracował pod okiem Philippe Blaina. Francuz został wkrótce II trenerem kadry i - ku zaskoczeniu kibiców - zabrał Mikę na mundial. Na tej imprezie przyjmujący pokazał paletę swych możliwości. Przed sezonem, zamiast zasilić barwy któregoś z potentatów, przeszedł do Lotosu Trefla, co znów okazało się strzałem w dziesiątkę. Mika był z pewnością największą - obok trenera Andrei Anastasiego - gwiazdą ekipy z Gdańska.


Mika zdobył  w PlusLidze 523 oczka (w 139 setach) – co dało mu czwarte miejsce na liście najlepiej punktujących. Solidny w przyjęciu. Nie pękał w trudnych momentach, jak choćby w finale Pucharu Polski przeciwko Resovii. W tym meczu, podobnie jak wcześniej w finale mistrzostw świata przeciwko Brazylii, znakomitą grą (21 punktów) przesądził o sukcesie swojej drużyny.


Przedłużył kontrakt z Lotosem Treflem do 2017 roku. Powołany do reprezentacji na sezon 2015.


Nagrody indywidualne:
19.04 - MVP Final Four Pucharu Polski; PlusLiga MVP [5]: VI kolejka/ 25.10 - MKS Banimex Będzin (3:0), VIII kolejka/ 7.11 - BBTS Bielsko-Biała 3:1, XXII kolejka/ 31.01 - MKS Cuprum Lubin 3:1, XXV kolejka/ 15.02 Jastrzębski Węgiel 3:1, 1/4 finału/ 28.02 Transfer Bydgoszcz 3:1.


bu1[21] Rafał Buszek ***


(28 lat/ 194 cm) Asseco Resovia Rzeszów – Przyjmujący  

W poprzednim sezonie był wypożyczony z Resovii do AZS Olsztyn. Gdy po mistrzostwach świata powrócił do Rzeszowa wydawało się, że w czołowym klubie mocno zaznaczy swą obecność na parkietach PlusLigi. Początek miał imponujący: po pięciu kolejkach PlusLigi miał na koncie 73 zdobyte punkty i trzy statuetki MVP. Później było już nieco gorzej, mistrz świata coraz częściej pełnił rolę rezerwowego.


Spore możliwości potwierdził w drugim, kluczowym meczu finałowym rozgrywanym w Ergo Arenie. Gdy wydawało się, że siatkarze Lotosu mogą powtórzyć wyczyn z finału Pucharu Polski, ograć Resovię i wyrównać stan rywalizacji, trener Andrzej Kowal zdjął z parkietu słabiej dysponowanego Marko Ivovića i wprowadził Buszka. Mistrz świata poprowadził swą drużynę do zwycięstwa 3:2, zdobył 20 punktów i został uznany najlepszym graczem tego dramatycznego widowiska.  W trzeciej grze finału trener Kowal wstawił Buszka do podstawowego składu, ale tym razem przyjmujący grał bez błysku i szybko opuścił parkiet.


Gdy świętował zdobycie tytułu mistrzowskiego wiedział już, że był to jego pożegnalny mecz w barwach Pasów. Po sezonie - wraz z Dawidem Konarskim - przejdzie z Resovii do ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Być może po zmianie otoczenia będzie miał więcej szans na grę. Powołany do reprezentacji na sezon 2015.


Nagrody indywidualne:
PlusLiga MVP [4]: I kolejka/ 6.10 - MKS Cuprum Lubin 3:1, II kolejka/ 11.10 - BBTS Bielsko-Biała 3:0, V kolejka/ 22.10 - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0, Finał - 2. mecz/ 24.04 - Lotos Trefl Gdańsk 3:2.

Robert Murawski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze