Pij mleko będziesz Bjoergen

Drużyna trenowana przez multimedalistkę olimpijską i świata w biegach narciarskich Marit Bjoergen wygrała w Oslo zawody sztafetowe dla uczniów. W rozegranej we wtorek na terenie całej Norwegii 22. edycji młodzieżowej imprezy uczestniczyło 104 tys. zawodników.

W zawodach sztafetowych „Tinestafett”, których głównym sponsorem i współorganizatorem jest koncern Tine, producent mleka, biorą udział uczniowie klas VI-IX. Każda drużyna składa się z czterech chłopców i czterech dziewcząt, którzy mają do przebiegnięcia po 200 metrów. Przed biegiem zawodnicy zdobywają punkty w konkursie wiedzy.

Jest to największe wydarzenie sportowe w Norwegii, odbywające się zawsze 12 maja. W tym roku wystartowało 104 150 dzieci reprezentujących 1898 szkół, a zawody odbyły się na 280 stadionach o tej samej godzinie we wszystkich miejscowościach kraju, nawet na Spitsbergenie, gdzie startowało 1250 zawodników.

Tradycyjnie trenerami drużyn są znane osobistości ze świata sportu. W Oslo na stadionie Bislett rywalizowały sztafety prowadzone przez m.in. Marit Bjoergen, dwukrotnego mistrza olimpijskiego w rzucie oszczepem Andreasa Thorkildsena i mistrza olimpijskiego w narciarstwie alpejskim Kjetila Jansruda.

Drużyna Bjoergen wygrała w punktacji generalnej i została oceniona jako najlepiej zorganizowana. Thorkildsen natomiast... pogubił swoich biegaczy. "Uprawiam dyscyplinę indywidualną i mam mało wiedzy o sportach zespołowych, więc moi podopieczni szybko mi zniknęli z oczu w kilkutysięcznym tłumie podobnie ubranych dzieci. Dobiegli jednak do mety zajmując dobre miejsce" - powiedział oszczepnik.

"Byliśmy dobrze przygotowani i wygraliśmy najpierw konkurs wiedzy, a w sztafecie głównej moja drużyna zajęła trzecie miejsce, więc wynik jest świetny. Te wspaniałe zawody, są dla tych młodych ludzi wielką lekcją nie tylko sportu, ale także motywacji i walki zespołowej, a uczestnicy traktują je bardzo poważnie" - podkreśliła Bjoergen.

Prezydent European Athletics i prezes norweskiego związku lekkoatletycznego Svein Arne Hansen zaznaczył: - nasza sztafeta stała się już znana na świecie i wiele z europejskich krajów ma plany organizacji podobnej rywalizacji.