Puchar zMatrializował się w Turynie! Juventus z szansą na potrójną koronę

Juventus Turyn pokonał 2:1 Lazio Rzym w finałowym spotkaniu Pucharu Włoch rozegranym na Stadio Olimpico. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka, a bramkę na wagę triumfu zdobył w 97. minucie Alessandro Matri. Stara Dama zwyciężyła w tych rozgrywkach po raz pierwszy od 1995 roku.

Piłkarze z Rzymu znakomicie rozpoczęli finałową rywalizację i już w 4. minucie wyszli na prowadzenie. Świetne dośrodkowanie Danilo Cataldiego sfinalizował dokładnym uderzeniem głową Stefan Radu. Drużyna z Wiecznego Miasta nie cieszyła się z wyniku za długo, bo kilka minut później do wyrównania doprowadził Giorgio Chiellini. Obrońca Starej Damy w swoim stylu sprytnie uderzył głową i pokonał stojącego w bramce Lazio - Etritę Berishę.

Po znakomitym początku na Stadio Olimpico zrobiło się nieco sennie i brakowało dogodnych okazji do strzelenia bramki. Finaliści Ligi Mistrzów grali lekko z tyłu i czekali na dogodną sytuację na przeprowadzenie kontraataku, a rzymianie prowadzili grę. Więcej uderzeń w pierwszej części spotkania oddali podopieczni Massimiliano Allegriego, ale tylko jedno uderzenie okazało się celne.

Biancocelesti wykreowali sobie dogodną sytuację dopiero w 84. minucie, ale Filip Djordjević nie potrafił wykorzystać sytuacji sam na sam z golkiperem Juve, Marco Storarim. Kilkadziesiąt sekund później piłkę do siatki wpakował Alessandro Matri, ale sędziowie dopatrzyli się minimalnej pozycji spalonej i nie uznali trafienia.

Regulaminowe 90. minut nie wystarczyło, a o zwycięstwie miały zadecydować kolejne minuty gry. Piłkarze Starej Damy mieli sporo szczęścia w dogrywce i w 95. minucie po raz pierwszy odetchnęli z ulgą. Po uderzeniu Djordjevica piłka uderzyła w oba słupku bramki Storariego i wróciła na boisko. Kilkadziesiąt sekund później znakomitym zagraniem Andrea Pirlo rozpoczął akcję Juventusu, a chwilę później z kilkunastu metrów Alessandro Matri pokonał bezradnego bramkarza Lazio wyprowadzając Starą Damę na prowadzenie.

Biancocelesti szukali wyrównania w meczu, ale nie stworzyli żadnej dogodnej sytuacji. Juventus w ostatnich minutach bardzo uważnie zagrał w defensywie i mógł cieszyć się ze zwycięstwa w prestiżowych rozgrywkach po raz pierwszy od dwudziestu lat. To był dziesiąty triumf Starej Damy w Pucharze Włoch w historii.

Do potrójnej korony Juventusowi brakuje tylko triumfu w Lidze Mistrzów, który odbędzie się 6 czerwca w Berlinie, a ich rywalem będzie FC Barcelona.

Lazio Rzym - Juventus Turyn 1:2 (1:1, 1:1, 1:2)

Radu 4'- Chiellini 11', Matri 97'

Lazio: Berisha - Basta, de Vrij (106' Keita), Gentiletti, Radu (71' Mauricio) - Parolo, Cataldi, Lulić - Candreva, Klose (82' Djordjević), Anderson.

Juventus: Storari - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Lichtsteiner (115' Padoin), Pogba (78' Pereyra), Pirlo, Vidal, Evra - Tevez, Llorente (85' Matri).

Żółte kartki: Parolo, Candreva (Lazio) oraz Evra, Bonucci, Matri (Juventus).

20:17

Witamy w relacji NA ŻYWO z finału Pucharu Włoch! Juventus zmierzy się z Lazio o 20:45.

20:20

Znamy składy, w jakich oba zespoły rozpoczną spotkanie na Stadio Olimpico. Największym brakiem Starej Damy będzie brak Alvaro Moraty.

Juventus: Storari; Barzagli, Bonucci, Chiellini; Lichtsteiner, Vidal, Pirlo, Pogba, Evra; Llorente, Tevez

Lazio: Berisha; De Vrij, Gentiletti, Radu; Basta, Cataldi, Parolo, Lulić; Candreva, Klose, Felipe Anderson

20:32

Stara Dama nie potrafi zwyciężyć z Lazio w ramach rozgrywek Coppa Italia od 2000 roku. W tym czasie obie ekipy rozegrały siedem spotkań, a mistrz Włoch przegrał aż pięć z nich. Motywacji oczywiście dziś nie zabraknie - głód pucharu sięga dwudziestu lat.

20:46

Wysłuchaliśmy piękny hymn Italii i za chwilę zaczynamy!

20:56

Przyjrzyjmy się jeszcze graficznym zestawieniom obu zespołów.

20:56

... i Lazio, w barwach którego jednak Marco Parolo:

20:53

3 min, 0:1
GOOOOOOOOOOL!

20:53

3 min, 0:1
Klątwa trwa! Do piłki dorzuconej z dalszej odległości znakomicie zdążył Stefan Radu i barkiem skierował piłkę w okienko bramki Storariego. Bramkarz Juve był bez szans. Świetny początek Orłów!

20:56

7 min, 0:1
Do kontrofensywy ruszył Juventus, jednak na razie ataki finalisty Ligi Mistrzów są chaotyczne i pozbawione ładu. Do piłek w polu karnym dochodzą Tevez i Vidal, jednak na czas są tam defensorzy Lazio.

20:58

GOOOOOOOOOOOL! CHIELLINI!

21:00

10 min, 1:1
Obrońca Juve się zrehabilitował i wyrównał straty! To pierwszy gol stopera Starej Damy w tym sezonie w klubowych barwach. Bliźniacza sytuacja do pierwszej bramki: dośrodkowanie Pirlo z głębi pola zostało zgrane w stronę bramki Berishy, a tam najlepiej odnalazł się obrońca reprezentacji Włoch. Błyskawiczna odpowiedź!

21:03

14 min, 1:1
Spotkanie jest póki co nacechowane sporą porcją agresji. Rywale nie przebierają w środkach - przed chwilą mocnego kopniaka dostał Stephan Lichtsteiner.

21:07

18 min, 1:1
Wywołaliśmy wilka z lasu i doczekaliśmy się pierwszej żółtej kartki. Zbyt ostro w środku pola atakował Marco Parolo i doświadczony Włoch jako pierwszy zmusił arbitra spotkania do kary indywidualnej.

21:13

23 min, 1:1
Inicjatywę zgodnie z oczekiwaniami zyskuje Juventus. Gra toczy się na połowie Biancocelesti, a szanse bramkowe wydają się kwestią czasu. Sporo ożywienia wnoszą odważne próby Pogby, a coraz większy wpływ na grę ma Pirlo. Jedyne czego brakuje, to ruch w ofensywie.

21:15

26 min, 1:1
Odważny kontratak gości! Całą robotę odwalił Felipe Anderson, który z piłką przy nodze przemierzył kilkadziesiąt metrów i zagrał do wchodzącego w pole karne Cataldiego. Młody pomocnik błyskawicznie strzelił, jednak uderzenie było lekkie i w środek bramki, żadnych problemów nie miał Storari.

21:20

31 min, 1:1
Coraz groźniej pod bramką Storariego! Kompletnie niespodziewany strzał oddał Parolo, który zasłonięty przez kilku obrońców huknął z półobrotu sprzed pola karnego. Piłka minęła prawy słupek o dobre dwa metry, jednak niezwykle wściekły był Massimiliano Allegri.

21:28

39 min, 1:1
Zobaczyliśmy próbkę możliwości Andrei Pirlo. Włoski maestro chwilę popatrzył i z niezwykłą gracją zagrał do wybiegającego na czystą pozycję Lichtsteinera. Szwajcara uprzedził jednak Berisha, jednak było to jedno z lepszych zagrań dzisiejszego spotkania.

21:29

40 min, 1:1
Nakręca się gra mistrza Włoch. Pogba wypatrzył w polu karnym Evrę, który dogrywał do znajdującego się przed bramką Llorente, jednak Francuz w momencie podania był na dwumetrowym spalonym.

21:32

42 min, 1:1
Podskoczyły pulsy fanom Biancocelesti! Dla Teveza nie ma straconych piłek; Argentyńczyk był bliski przejęcia piłki od wybijającej ją Berishy. Trybuny ubrane na biało-czarno złapały się za głowę.

21:49

Do pierwszej części gry nie została doliczona nawet sekunda. Na Stadio Olimpico zobaczyliśmy elektryczny początek, a następnie stabilizację i szanse z obu stron. Bramki zdobywali obrońcy po stałych fragmentach gry: Stefan Radu i Giorgio Chiellini, który przy golu dla Lazio zgubił krycie.

21:54

49 min, 1:1
Początek drugiej odsłony wypada dużo spokojniej, niż pierwszej. Trwa spokojna wymiana podań w środku boiska, żaden z zespołów nie zdecydował się jeszcze na bardziej zdecydowany atak. Wyszkoleniem technicznym raz po raz imponuje Felipe Anderson, dla którego może to być ostatni sezon w Rzymie.

22:01

56 min, 1:1
Ataki Starej Damy nabierają rozpędu i animuszu. W tempo prawą flanką włączał się Lichsteiner, a do jego dośrodkowania zdążył Pogba, jednak strzał Francuza powędrował wysoko ponad bramkę.

22:08

63 min, 1:1
Ataki Lazio stoją indywidualnymi rajdami. Kilkadziesiąt metrów z piłką przebiegł Antonio Candreva, a siły rozłożyły się trzy na trzy, jednak rozsądnie szarżującego skrzydłowego przewracał Leonardo Bonucci. Obrońca za ten faul zarobił żółtą kartkę.

22:12

67 min, 1:1
Na trybunach operator uchwycił obgryzającego paznokcie Alvaro Moratę. Hiszpan nie może być zadowolony postawą swoich kolegów z ofensywy i pewnie rozruszałby ataki Starej Damy, gdyby mógł być na boisku.

22:21

76 min, 1:1
Niewiele brakowało, żeby Fernando Llorente stanął oko w oko z Berishą. Wszystko zaczyna tu zmierzać w stronę dogrywki, bowiem Juventus nie potrafi wypracować sobie odpowiedniej przewagi, a Lazio brakuje argumentów w ofensywie.

22:23

79 min, 1:1
Lazio atakowało trzech na trzech, ale absolutny brak orientacji w terenie wykazał Felipe Anderson. Brazylijczyk bezbłędnie uciekł z piłką w okolie pola karnego Storariego, jednak na dwudziestym metrze dał się dogonić i odebrać piłkę, a powinien spróbować strzału.

22:27

83 min, 1:1
Storari ratuje Juve! Do doskonałej piłki prostopadłej zdążył zmiennik Filip Djordjevic, jednak nie potrafił dobrze opanować futbolówki i w porę kąt skrócił bramkarz Starej Damy. Było gorąco!

22:35

87 min, 1:1
Juve strzela bramkę, ale sędzia gwiżdże spalonego! Fatalna decyzja, bo Matri wybiegał idealnie w tempo.

22:42

Koniec regulaminowego czasu gry! Czeka nas dogrywka, jednak byłoby inaczej, gdyby sędzia uznał prawidłową bramkę Matriego.

22:42

Jak zmieniły się statystyki względem pierwszej połowy?

Posiadanie piłki: 50-50%

Sytuacje bramkowe: 8-10

Strzały celne: 1-3

Faule: 13-13

Żółte kartki: 2-1

22:43

Zaczynamy dodatkowe pół godziny! Juve walczy o pierwsze tego typu trofeum od dwudziestu lat.

22:48

94 min, 1:1
Cóż za strzał Djordjevicia! Serb długo nie czekał na sygnał do uderzenia i huknął z dwudziestu metrów, nim zdołał do niego dobiec Bonucci. Piłka trafiła najpierw w jeden, a następnie drugi słupek i wróciła na boisko! Bez szans byłby Storari.

22:49

GOOOOOOOOOOL! MATRI!

22:50

97 min, 2:1
Nie uznano mu pierwszej bramki, trafił po raz drugi! Alessandro Matri okazał się jokerem w talii Massimiliano Allegriego, uderzył z jedenastu metrów po ziemi i nie dał rady skutecznie interweniować Storari. Juve na prowadzeniu!

22:54

100 min, 2:1
Nieco lepiej przy strzale Matriego mógł się zachować bramkarz Lazio. Berisha miał piłkę na rękawicach, a ta wcale nie zmierzała w sam róg bramki. Trafienie obciąża konto Albańczyka.

22:58

105 min, 2:1
Obok bramki na koniec pierwszej części dogrywki uderzał Dusan Basta.

22:59

Koniec pierwszej części dogrywki. Za chwilę czeka nas końcowy kwadrans finału.

23:02

Chwila przerwy i ponownie jesteśmy w grze. Czy Lazio stać tutaj na wyrównanie?

23:05

107 min, 2:1
Carlos Tevez na kilkanaście sekund zamienił się w pociąg TGV i był nie do zatrzymania przez 2/3 długości boiska. Sfaulowany został dopiero pod polem karnym Lazio.

23:12

114 min, 2:1
Do końca pozostało już tylko sześć minut i nic nie wskazuje na to, ze coś miałoby się tu zmienić. Lazio walczy dzielnie, ale zaczyna brakować już sił. Jedyne zagrożenie płynie ze stałych fragmentów gry.

23:20

KONIEC MECZU! Po dwóch godzinach walki Puchar Włoch zdobywa Juventus Turyn! Stara Dama ograła Lazio w tych rozgrywkach pierwszy raz od piętnastu lat. Zwycięstwo dało wejście jokera, Alessandro Matriego!