Puchar zMatrializował się w Turynie! Juventus z szansą na potrójną koronę

Juventus Turyn pokonał 2:1 Lazio Rzym w finałowym spotkaniu Pucharu Włoch rozegranym na Stadio Olimpico. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka, a bramkę na wagę triumfu zdobył w 97. minucie Alessandro Matri. Stara Dama zwyciężyła w tych rozgrywkach po raz pierwszy od 1995 roku.

Piłkarze z Rzymu znakomicie rozpoczęli finałową rywalizację i już w 4. minucie wyszli na prowadzenie. Świetne dośrodkowanie Danilo Cataldiego sfinalizował dokładnym uderzeniem głową Stefan Radu. Drużyna z Wiecznego Miasta nie cieszyła się z wyniku za długo, bo kilka minut później do wyrównania doprowadził Giorgio Chiellini. Obrońca Starej Damy w swoim stylu sprytnie uderzył głową i pokonał stojącego w bramce Lazio - Etritę Berishę.

Po znakomitym początku na Stadio Olimpico zrobiło się nieco sennie i brakowało dogodnych okazji do strzelenia bramki. Finaliści Ligi Mistrzów grali lekko z tyłu i czekali na dogodną sytuację na przeprowadzenie kontraataku, a rzymianie prowadzili grę. Więcej uderzeń w pierwszej części spotkania oddali podopieczni Massimiliano Allegriego, ale tylko jedno uderzenie okazało się celne.

Biancocelesti wykreowali sobie dogodną sytuację dopiero w 84. minucie, ale Filip Djordjević nie potrafił wykorzystać sytuacji sam na sam z golkiperem Juve, Marco Storarim. Kilkadziesiąt sekund później piłkę do siatki wpakował Alessandro Matri, ale sędziowie dopatrzyli się minimalnej pozycji spalonej i nie uznali trafienia.

Regulaminowe 90. minut nie wystarczyło, a o zwycięstwie miały zadecydować kolejne minuty gry. Piłkarze Starej Damy mieli sporo szczęścia w dogrywce i w 95. minucie po raz pierwszy odetchnęli z ulgą. Po uderzeniu Djordjevica piłka uderzyła w oba słupku bramki Storariego i wróciła na boisko. Kilkadziesiąt sekund później znakomitym zagraniem Andrea Pirlo rozpoczął akcję Juventusu, a chwilę później z kilkunastu metrów Alessandro Matri pokonał bezradnego bramkarza Lazio wyprowadzając Starą Damę na prowadzenie.

Biancocelesti szukali wyrównania w meczu, ale nie stworzyli żadnej dogodnej sytuacji. Juventus w ostatnich minutach bardzo uważnie zagrał w defensywie i mógł cieszyć się ze zwycięstwa w prestiżowych rozgrywkach po raz pierwszy od dwudziestu lat. To był dziesiąty triumf Starej Damy w Pucharze Włoch w historii.

Do potrójnej korony Juventusowi brakuje tylko triumfu w Lidze Mistrzów, który odbędzie się 6 czerwca w Berlinie, a ich rywalem będzie FC Barcelona.

Lazio Rzym - Juventus Turyn 1:2 (1:1, 1:1, 1:2)

Radu 4'- Chiellini 11', Matri 97'

Lazio: Berisha - Basta, de Vrij (106' Keita), Gentiletti, Radu (71' Mauricio) - Parolo, Cataldi, Lulić - Candreva, Klose (82' Djordjević), Anderson.

Juventus: Storari - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Lichtsteiner (115' Padoin), Pogba (78' Pereyra), Pirlo, Vidal, Evra - Tevez, Llorente (85' Matri).

Żółte kartki: Parolo, Candreva (Lazio) oraz Evra, Bonucci, Matri (Juventus).

Sędzia: Daniele Orsato