Zwycięstwo Ilnura Zakarina, Paterski ósmy

Pochodzący z Tatarstanu Rosjanin Ilnur Zakarin (Katiusza) wygrał w środę, po samotnym ataku, 11. etap kolarskiego Giro d'Italia. Ósmy na mecie był Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice). Prowadzenie utrzymał Hiszpan Alberto Contador (Tinkoff-Saxo).

Przez większą część deszczowego etapu ton rywalizacji nadawała grupka uciekinierów, w której był późniejszy triumfator - Zakarin, a także Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice). Na trudnej technicznie, śliskiej trasie peleton nie podejmował zbytniego ryzyka i topniejąca ucieczka utrzymywała niewielką przewagę.

Kilkanaście kilometrów przed metą, która znajdowała się na torze samochodowym w Imoli, kiedy rozpoczynał się podjazd na ostatnią premię górską, zaatakował z czołówki Zakarin i samotnie pomknął do mety. 25-letni zawodnik Katiuszy, zwycięzca tegorocznego Tour de Romandie, mistrz Rosji na czas z 2013 roku, potwierdził doskonałą dyspozycję odnoszą cenne zwycięstwo etapowe.

Za jego plecami finiszowała ścigająca go siódemka zawodników, współtowarzyszy ucieczki, z których najszybszy był Kolumbijczyk Carlos Betancour (AG2R). Na ósmym miejscu ukończył etap Maciej Paterski, kontratakujący z dużej grupy. Kilka sekund po nim na metę wpadł peleton z liderami wyścigu.

W pierwszej części peletonu znaleźli się jeszcze dwaj kolarze CCC - Słoweniec Grega Bole zajął 11. miejsce, a Białorusin Branislau Samoilau był 27. Spadek w klasyfikacji generalnej zanotował w środę Przemysław Niemiec (Lampre), który dotarł do mety blisko 20 minut po zwycięzcy i po 11 etapach jest w klasyfikacji 33.

Alberto Contador zachował w klasyfikacji generalnej trzy sekundy przewagi nad Włochem Fabio Aru (Astana).