Jerzy Mielewski: Panie Piotrze, jakie są najważniejsze zmiany w siatkarskich przepisach do których kibice i siatkarze szybko będą musieli się przyzwyczaić?

Piotr Dudek: Najważniejsza zmiana to oczywiście gra przy siatce czyli to słynne dotknięcie siatki. Nowe przepisy mówią , że dotknięcie siatki między antenkami jest niedozwolone , ale tylko podczas gry z piłką. W bloku , w ataku czy przy rozegraniu. Wiemy dobrze , że na element bloku czy ataku składa się z kilku faz. Błędem jest dotknięcie siatki przy każdej z nich czyli wyskoku , akcji zasadniczej i próbie lądowania. Można dotykać linki które podtrzymują siatkę.

Ale nie jest tak , że siatka jest w całości nietykalna

Jeżeli zawodnik nie gra piłką, jest z drugiej strony akcji to może dotknąć siatkę pod warunkiem , że nie wpływa to na grę. W zasadzie wracamy do przepisów sprzed kilku lat. Można także dotknąć siatkę włosami. To również nie będzie błąd. Ważne będą jednak koszulki , które jednak w trakcie obrotu mogą mieć kontakt z siatką a to już będzie traktowane jako błąd.

Są także korzystne zmiany dla trenerów.

Tak. W protokole meczowym może być wpisanych 14 zawodników a nie jak do tej pory 12. Oczywiście w tej czternastce musi być dwóch libero. Dodatkowo powiększono także sztaby. Na ławce może obecnie przebywać pięciu członków sztabu medycznego i trenerskiego. Kolejną zmianą jest wolna strefa za liniami końcowymi. Teraz wynosi 6,5 metra a nie 8. Została zatem zmniejszona strefa gry piłka. Można zatem grać na mniejszych halach. Obligatoryjnie na wszystkich zawodach używać będziemy teraz pięciu piłek. Do tej pory graliśmy trzema. Zatwierdzono oficjalnie tak zwane rozpłaszczenie. Jeśli zatem piłka jakąkolwiek częścią dotyka linii ocena jest jasna. Ważne jest to przy weryfikacji wideo. Zostało to wreszcie usankcjonowane przepisami. Do tej pory liczył się pierwszy kontakt z piłką. Jedynie w Polsce uwzględniano to rozpłaszczenie.

Czy będzie weryfikacja wideo podczas Ligi Światowej?

Tak , ale nie we wszystkich grupach. W pierwszej grupie system wideo weryfikacji jest obligatoryjny. Musi być zainstalowany na każdym meczu. Będzie to system Polski lub Włoski. Wszystko zależy od danego Państwa. Każdy kraj może zamówić system albo od Polaków albo od Włochów.

Sędziował Pan już mecz po zmianie przepisów?

Nie miałem jeszcze okazji. Pamiętajmy, że ten przepis już funkcjonował. Myślę, że po jednym meczu człowiek się bardzo szybko przyzwyczai. Trzeba będzie jednak dużo większą uwagę skupić na siatkę. Myślę jednak , że zawodnicy nie będą tak często w nią wpadać. Będą skakać dalej od taśmy i nie spodziewam się , że będzie dużo tych błędów. Niestety jednak wprowadzi to przewagę ataku nad obroną bo mimo wszystko ten blok nie będzie taki agresywny.

Mógłby Pan przedstawić polską delegację sędziowską na tegoroczną edycję ligi Światowej ?

Ja sędziuję dwa weekendy grupy pierwszej i jeden weekend grupy drugiej. Wojciech Maroszek jeden weekend grupy drugiej i Paweł Burkiewicz jeden weekend grupy trzeciej.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia.

Dziękuję. Pozdrawiam


PIERWSZE MECZE POLAKÓW W LIDZE ŚWIATOWEJ:

28.05.2015  POLSKA – ROSJA  POLSAT SPORT godz. 19.00

29.05.2015  POLSKA – ROSJA POLSAT SPORT godz. 19.00