Biało-czerwone wracają do elity po dwóch latach przerwy. Podopieczne trenera Jacka Winnickiego zagrają w grupie B w Oradei, a ich rywalkami będę brązowe medalistki z 2011 Turczynki, Białorusinki, Greczynki i Włoszki.

Turniej jest kwalifikacją do igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku. Bezpośrednią uzyska tylko mistrz, ale cztery kolejne drużyny zdobędą prawo udziału w światowym turnieju kwalifikacyjnym do IO, który zostanie rozegrany przed olimpiadą latem 2016 r.

Hiszpanki i Francuzki jadą na EuroBasket w najsilniejszych składach. W barwach tej pierwszej reprezentacji, wicemistrza świata, zabraknie MVP ME 2013 Sancho Lyttle, która wybrała ligę WNBA. Zastąpi ją na pozycji środkowej inna naturalizowana zawodniczka, mająca za sobą bardzo dobry sezon w Fenerbahce Stambuł 20-letnia Astou Ndour urodzona w Senegalu. "Trójkolorowe" znacznie odmłodziły zespół, ale gwiazdy pozostały: Celine Dumerc, Sandrine Gruda, Isabelle Yacoubou i Endene Miyem.

Rosjanki, które dwa lata temu zakończyły ME na najgorszym w historii miejscu - 13., a wcześniej, nieprzerwanie od 1999 r. były w pierwszej trójce, są głodne sukcesu. Na parkiety na Węgrzech, po trzyletniej przerwie, wraca do "Sbornej" MVP turnieju ME w Polsce w 2011 r. Jelena Kiryłowa (wcześniej Daniłoczkina). W składzie Rosji, trzykrotnego mistrza Europy (2003, 2007 i 2011) jest ponadto naturalizowana Amerykanka Epiphanny Prince. Trener Anatolij Myszkin dokonał też sensacyjnego wyboru - postawił na 16-latkę Marię Wadiejewą (190 cm), która będzie najmłodszą zawodniczką turnieju.

Najciekawszą grupę tworzą drużyny w Sopronie, gdzie gospodarz turnieju Węgry zmierzy się z Słowacją, Litwą, Szwecją i Hiszpanią.

Po trzy najlepsze zespoły z grup awansują do drugie fazy i utworzą nowe grupy (E i F). Walczyć będą z zaliczeniem meczów z pierwszej fazy, ale tylko z zespołami, które wystąpią w tej kolejnej fazie. Spotkania w II rundzie rozgrywane będą w węgierskich miastach Debreczynie i Gyor.

W ćwierćfinałach znajdą się po cztery najlepsze drużyny z grup E i F. Faza finałowa (od 1/4 finału) zostanie rozegrana w Budapeszcie (24-28 czerwca).