Drugie miejsce zajął Belg Jan Bakelants (AG2), który na finiszu stracił do Kazacha tylko jedną sekundę, a trzecie Francuz Warren Barguil (Giant) - strata 17 s.

 

Najlepszy z Polaków Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) został sklasyfikowany na 17. pozycji ze stratą 1.58 do zwycięzcy. Rafal Majka (Tinkoff - Saxo) był 28. - strata 2.14. Tuż przed Majką linię mety minął Włoch Davide Rebellin, zawodnik grupy CCC Sprandi Polkowice.

 

W klasyfikacji generalnej wśród Polaków najwyżej, na 12. pozycji jest Majka, który traci do lidera Pinota 2.59.

 

Etap wokół Berna nie doprowadził do zmiany lidera wyścigu. Peleton szybko porwał się na mniejsze grupki, na 20 km przed metą powiodła się ucieczka 19 zawodników, wśród których był Kwiatkowski. Łucenko narzucił bardzo szybkie tempo, którego większość, w tym także Polak, nie wytrzymała.

 

Na finiszu 23-letni Kazach okazał się w najlepszej dyspozycji fizycznej, wygrał etap nieznacznie wyprzedzając doświadczonego Bakelantsa.

 

"To mój największy sukces w karierze" - przyznał na mecie Łucenko, któremu gratulacje złożył prezydent Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) Brian Cookson.

 

W niedzielę zostanie rozegrany ostatni etap, jazda indywidualna na trasie o długości 38,4 km w rejonie Berna.

Wyniki 8. etapu (wokół Berna, 152,5 km):
 
  1. Aleksiej Łucenko (Kazachstan/Astana)               3:28.11
  2. Jan Bakelants (Belgia/AG2R)                       strata 1 s
  3. Warren Barguil (Francja/Giant)                          17
  4. Marco Haller (Austria/Katiusza)                         22
  5. Daniele Bennati (Włochy/Tinkoff - Saxo)                 22
  6. Michael Albasini (Szwajcaria/Orica)                     22
 ...
 16. Davide Rebellin (Włochy/CCC Sprandi Polkowice)        1.53
 17. Michał Kwiatkowski (Etixx - Quick-Step)               1.58
 28. Rafał Majka (Tinkoff - Saxo)                          2.14
 44. Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice)                2.34     
 61. Sylwester Szmyd (CCC Sprandi Polkowice)               3.44
 64. Jan Hirt (Czechy/CCC Sprandii Polkowice)              3.46   
 66. Michał Gołaś (Etixx-Quick Step)                       3.46
 80. Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice)              6.02
 86. Przemysław Niemiec (Lampre-Merida)                   10.07
 102. Branislau Samoilau (Białoruś/CCC Sprandi Polkowice) 13.01
 114. Stefan Schumacher (Niemcy/CCC Sprandi Polkowice)    13.01
 123. Grega Bole (Słowenia/CCC Sprandi Polkowice)         13.01
 
 Klasyfikacja po 8. etapach: 
 
  1. Thibaut Pinot (Francja/FDJ)                       29:25.28
  2. Geraint Thomas (W. Brytania/Team Sky)            strata 34 s
  3. Simon Spilak (Słowenia/Katiusza)                        47
  4. Domenico Pozzovivo (Włochy/AG2R)                        50
  5. Miguel Angel Lopez (Kolumbia/Astana)                  1.14
  6. Tom Dumoulin (Holandia/Giant)                         1.24
 ...
 12. Rafał Majka (Polska/Tinkoff - Saxo)                   2.59
 26. Davide Rebellin (Włochy/CCC Sprandi Polkowice)       13.10  
 31. Jan Hirt (Czechy/CCC Sprandii Polkowice)             21.32 
 47. Michał Gołaś (Polska/Etixx-Quick Step)               38.45
 52. Sylwester Szmyd (Polska/CCC Sprandi Polkowice)       43.26
 53. Branislau Samoilau (Białoruś/CCC Sprandi)            44.33
 61. Adrian Honkisz (Polska/CCC Sprandi Polkowice)        49.13
 63. Stefan Schumacher (Niemcy/CCC Sprandi)               51.26
 67. Przemysław Niemiec (Polska/Lampre-Merida)            55.04
 75. Michał Kwiatkowski (Polska/Etixx-Quick Step)       1:01.51
 102. Grega Bole (Słowenia/CCC Sprandi Polkowice)       1:21.11 
 104. Marek Rutkiewicz (Polska/CCC Sprandi Polkowice)   1:22.54