Efektowny basket w Baku! Poznaj koszykówkę 3x3!

Mniej popularna, ale niezwykle efektowna. W Baku rozpoczął się turniej koszykówki 3x3. Mecze rozgrywane są na połowie boiska do 21 zdobytych punktów lub upływu dziesięciu minut gry. Co jeszcze różni koszykówkę 3x3 od powszechnie znanej odmiany basketu?

Mecze rozgrywane są na połowie klasycznego boiska przez dwie drużyny składające się z trzech graczy. Obie drużyny moga korzystać z jednego rezerwowego, a zmiany odbywają się lotnie. Kosze trafione z pola "łuku", również rzuty osobiste, mają wartość jednego punktu, a popularne "trójki" liczone są za dwa. Mecze rozgrywane są do 21. zdobytych punktów i trwają najdłużej dziesięć minut. Na rozegranie akcji rzutowej zespoły mają 12. sekund. Jeśli po regulaminowym czasie na tablicy wyników widnieje remis, drużyny rozgrywają dogrywkę do dwóch zdobytych punktów.

Wielkimi faworytami turnieju w Baku są Serbowie w składzie Dusan Domovic- Bulut, Marko Savic, Marko Zdero oraz Dejan Majstorovic. Drużyna sklasyfikowana jest na pierwszym miejcu w rankingu światowym po zwycięstwie World Tour w 2012 roku.

Jesteśmy najlepszą drużyną i wszyscy chcą nas pokonać. Nieważne kto jest naszym przeciwnikiem, chcę pokonać każdego i udowodnić, że jesteśmy najlepsi - twierdzi Domovic-Bulot, najlepszy zawodnik w rankingu indywidualnym FIBA.

W składzie wielu drużyn znajdziemy zawodników, którzy występują w profesjonalnych drużynach klasycznego basketu. U Hiszpanów występuje m.in. Nacho Martin, a w składzie Grecji Georgios Bogris.

Obejrzyj skrót spotkania Belgia -Turcja oraz fragmenty pozostałych spotkań w załączonych materiałach wideo!