Polki w finale Igrzysk Europejskich!

Polskie siatkarki pokonały 3:2 Serbię i awansowały do finału Igrzysk Europejskich w Baku! Biało-czerwone nie po raz pierwszy na tej imprezie dostarczyły kibicom ogromnych emocji, o półfinałowym sukcesie zadecydował tie-break.

Reprezentantki Polski zdobędą w Baku swój pierwszy medal od 2009 roku, gdy sięgnęły w Łodzi po brąz mistrzostw Europy. W półfinale Igrzysk Europejskich zmierzyły się z reprezentacją Serbii. Zadanie nie było łatwe. Rywalki Polek wygrały grupę B, ponosząc tylko jedną porażkę (2:3) w meczu z Holandią. W ćwierćfinale pokonały 3:2 reprezentację Belgii, zaś Polki wyeliminowały - również po tie-breaku - drużynę Niemiec.

Pierwsza odsłona była niezwykle wyrównana. Polki miały punkt zaliczki na pierwszej i drugiej przerwie technicznej, wynik długo oscylował wokół remisu. Katarzyna Skowrońska-Dolata dała biało-czerwonym piłkę setową (24:22), a skuteczny atak Anny Werblińskiej zakończył premierową odsłonę. Podrażnione Serbki z impetem rozpoczęły drugiego seta. Już na pierwszej przerwie Polki miały pięć punktów straty, którą rywalki utrzymały w środkowej części tej partii. W ekipie Jacka Nawrockiego szwankowało przyjęcie i rozegranie. Polki poderwały się do walki w końcówce seta, wygrały cztery kolejne akcje (od 14:21 do 18:21), ale na odrobienie strat było już za późno.

Początek trzeciej partii to znów koncertowa gra biało-czerwonych, które dzięki skutecznej grze Katarzyny Zaroślińskiej prowadziły na drugiej przerwie 16:9. Mimo momentów dekoncentracji (dwa asy serwisowe Tijany Malesević - 23:19), udało się Polkom pewnie wygrać tę odsłonę. Czwarty set, to - mimo początkowej przewagi biało-czerwonych - znów wyrównana walka. Wynik oscylował wokół remisu do stanu 20:20, a końcowych akcjach uaktywniła się Brankica Mihajlović, która wypracowała Serbkom przewagę.

Pierwszego finalistę turnieju siatkarek wyłonił więc tie-break. Polki szybko wypracowały przewagę (4:1, 8:4), a rywalki nie wytrzymały presji i zaczęły popełniać coraz więcej błędów. W końcówce podopieczne Zorana Terzića były bliskie wyrównania (12:10), ale Polki szybko pozbierały się i po asie serwisowym Natalii Kurnikowskiej miały piłkę meczową (14:10). Serbki jeszcze się broniły, jednak skuteczny atak niemal nieomylnej w tym spotkaniu Katarzyny Zaroślińskiej zakończył mecz. Rywalem w finale będzie zwycięzca spotkania Azerbejdżan - Turcja.

POLSKA - SERBIA 3:2 (25:23, 20:25, 25:19, 22:25, 15:12)