U.S. Amateur to jeden z dwóch najważniejszych turniejów dla młodych golfistów w sezonie. Format ma identyczny jak The Amateur, w którym w czerwcu Mateusz Gradecki zajął miejsce w czołowej „szesnastce”. Przez dwa pierwsze dni 320 golfistów będzie grało w formacie stroke play o awans do najlepszej „64”. Potem, rozpoczną się pojedynki jeden na jednego aż do wielkiego finału. Najlepszych czeka aż siedem dni grania.

Dla Meronka to kolejne w tym sezonie zaproszenie do tak prestiżowego grona. Polak w styczniu rywalizował w Jones Cup Invitational, gdzie zajął ósme miejsce, w czerwcowym Palmer Cup był najlepszym graczem drużyny Europy, dla której zdobył 3,5 z ośmiu punktów.

Takie wyróżnienia oraz zaproszenia do gry w prestiżowych turniejach motywują mnie do jeszcze cięższej pracy i przekonują, że wybrałem właściwą drogę. Stawiam na golfa, tu widzę swoją przyszłość, ale chcę zrobić wszystko krok po kroku i we właściwym czasie. Kolejny rok planuję spędzić na uczelni East Tennessee State University. Dopiero po jej ukończeniu przejdę na zawodowstwo – powiedział Adrian Meronk.

U.S. Amateur będzie zwieńczeniem sezonu. Wcześniej, najlepszy polski golfista-amator zagra w Drużynowych ME w Szwecji, pod koniec lipca w Polish Open, a w sierpniu czekają go Mistrzostwa Europy Amatorów na Słowacji.


***

Adrian Meronk to najlepszy polski golfista-amator (wg rankingu Polskiego Związku Golfa), członek reprezentacji narodowej (373. w rankingu EGR i 37. w rankingu WAGR), zawodnik klubu Toya Golf & CC Wrocław. Z golfem związany od 7 roku życia, ceniony przez ekspertów za tzw. „długą grę” (pierwsze uderzenie). Pomimo młodego wieku, ma już na swoim koncie m.in. tytuł amatorskiego mistrza Polski (2010, 2014), drugie miejsce w drużynowych mistrzostwach Europy II Dywizji (2014), a także najlepszy wynik (5. miejsce) spośród Polaków podczas Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Polski – LOTOS Polish Open (2014). Ponadto, reprezentował Europę w meczu z drużyną Stanów Zjednoczonych w ramach prestiżowego Palmer Cup 2015. Planuje walczyć o kwalifikację na letnie igrzyska olimpijskie w Tokio w 2020 r. Na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie studiuje na uniwersytecie w Tennessee i jest stypendystą najlepszego golfowego programu stypendialnego w Ameryce Północnej.