Brązowy medal drużyny mężczyzn na MŚ w pięcioboju

Jarosław Świderski obok Rosjanina Aleksandra Kukarina

Jarosław Świderski (UKS G-8 Bielany), Sebastian Stasiak i Michał Gralewski (obaj UKS Żoliborz) zdobyli brązowy medal w klasyfikacji drużynowej mistrzostw świata w pięcioboju nowoczesnym w Berlinie. Indywidualnie Stasiak był 11., a zwyciężył Ukrainiec Pawlo Tymoszczenko.

Tymoszczenko z wynikiem 1477 wyprzedził Rosjanina Aleksandra Lesuna - 1473 i swojego rodaka Andrija Fedeczkę - 1463. Medaliści turniejów indywidualnych berlińskich MŚ wywalczyli kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

Stasiak zdobył 1430 pkt i minimalnie przegrał dziesiąte miejsce z utytułowanym Węgrem Adamem Marosim (m.in. brąz olimpijski w Londynie, trzy złote medale MŚ). Miejsca pozostałych Polaków: 18. Świderski - 1414, 20. Gralewski - 1408, 30. Szymon Staśkiewicz (ZKS Drzonków, startował indywidualnie) - 1357.

W drużynówce triumfowała Korea Płd. przed Rosją.

Jeszcze przed kombinacją, czyli biegiem ze strzelaniem, po trzech konkurencjach polski team znajdował się na prowadzeniu, ale z niewielką przewagą nad rywalami. Ostatnia pięciobojowa próba była jednak popisem Koreańczyków. Biało-czerwoni nie mają się czego wstydzić, a ich występ i miejsce na podium było sporym zaskoczeniem, gdyż średnia wieku jest najniższa w gronie finalistów biorących udział w MŚ 16 drużyn. Najstarszy w tym gronie 22-letni Świderski pierwszy rok startuje w seniorach, pozostali dwaj to jeszcze juniorzy, 20-latkowie.

Stasiak - tegoroczny mistrz Europy juniorów - najlepiej zaprezentował się w jeździe konnej, w której zajął trzecie miejsce. W pozostałych konkurencjach plasował się w drugiej dziesiątce. Gralewski zarówno na parkurze jak i na basenie był ósmy, ale słabiej spisał się na szermierczej planszy i w finałowej kombinacji. Z kolei Świderski, który w Berlinie już pierwszego dnia MŚ stanął na najniższym stopniu podium wraz ze Staśkiewiczem w sztafetach, w piątek plasował się we wszystkich próbach mniej więcej w środku 36-osobowej stawki.