Broniący tytułu Ogier wyprzedza o 2,1 s Norwega Andreasa Mikkelsena i o 10,8 s Fina Jari-Matti Latvalę (obaj VW Polo WRC). W klasyfikacji generalnej szósty Kubica traci do Ogiera 37,4 s.

 

Kubica bardzo dobrze pojechał cztery piątkowe, popołudniowe odcinki specjalne. Na dwóch miał drugie czasy, raz był piąty, raz siódmy. „To był dla mnie udany dzień, nie było większych błędów, stąd szóste miejsce. Trudno było znaleźć dobre tempo, ale chyba się w końcu udało” - powiedział na mecie zadowolony krakowianin.

 

Ostatnią piątkową próbę, superoes na torze Mikołajki niespodziewanie wygrał Czech Martin Prokop (Ford Fiesta WRC), Kubica był od niego wolniejszy tylko o 0,3 s. Trzecie miejsce, to także ogromna niespodzianka zajął Szwed Pontus Tidemand jadący Skodą Fabią R5. To auto w klasie WRC-2, słabsze od WRC.

 

Tidemand uzyskał czas gorszy od Prokopa o 1,6 s. To zasługa opon, które nie były tak zniszczone, jak u innych kierowców, którzy przypomnijmy, w piątek przez cały dzień nie mogli korzystać z serwisu.

 

Lider po pierwszych piątkowych odcinkach Estończyk Ott Tanak (Ford Fiesta WRC) miał problemy na torze w Mikołajkach, stracił do Prokopa kilka sekund i w klasyfikacji generalnej jest aktualnie na czwartej pozycji ze stratą 16,7 do mistrza świata.

 

W sobotę w programie rajdu jest także osiem odcinków specjalnych, najdłuższy Paprotki ma 23,1 km. Na koniec dnia kolejna próba na torze Mikołajki, gdzie kierowcy ścigają się parami.

 

Krzysztof Hołowczyc, który w Rajdzie Polski po raz pierwszy startował w 1993 roku, w tegorocznej edycji rywalizuje w WRC-2, jedzie Fordem Fiestą R5. Trzeci kierowca Dakaru 2015 po dziewięciu odcinkach jest na 24. pozycji ze stratą do lidera 8.45,6. „Gdy patrzę, jak młodzież bardzo szybko jedzie, a ja czasami mam problem aby im dorównać, to wiem, że... nadal mi to sprawia wielką frajdę. Zacząłem zbyt asekuracyjnie, ale już wiem, że tym samochodem można pojechać o wiele szybciej. Może w sobotę się uda... Nie chcę jednak skończyć na dachu. Tym bardziej, że ja się tutaj ścigam z... trzecim pokoleniem” - przyznał Hołowczyc.

 

W sobotę na anrenie Polsatu Sport News kolejne relacje z Rajdu Polski:
- o godzinie 12.00 pokażemy 13. odcinek specjalny - Paprotki
- a o 23.00 - skrót wydarzeń dnia

 

Wyniki po 9. odcinkach specjalnych:

 

1. Sebastien Ogier (Francja/VW Polo WRC) 1:17.42,5

2. Andreas Mikkelsen (Norwegia/VW Polo WRC) strata 2,1 s

3. Jari-Matti Latvala (Finlandia/VW Polo WRC) 10,8

4. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta WRC) 16,7

5. Hayden Paddon (Nowa Zelandia/Hyundai I20 WRC) 35,9

6. Robert Kubica (Polska/Ford Fiesta WRC) 37,4

7. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 WRC) 41,3

8. Kris Meeke (W. Brytania/Citroen DS3 WRC) 1.07,1