Djoković i Federer w finale Wimbledonu!

Novak Djoković

Broniący tytułu Serb Novak Djoković i rozstawiony z dwójką, siedmiokrotny triumfator Szwajcar Roger Federer zmierzą się w niedzielnym finale wielkoszlemowego turnieju tenisowego w Wimbledonie.

W półfinale Djoković pokonał Francuza Richarda Gasqueta 7:6 (7-2), 6:4, 6:4, a Federer wygrał ze Szkotem Andy Murrayem 7:5, 7:5, 6:4.

"To był dla mnie trudny mecz, Andy od początku sezonu gra dobrze, spodziewałem się, że czeka mnie dużo pracy. Finał będzie jeszcze trudniejszy, ale podchodzę do niego z optymizmem" - powiedział po meczu Federer.

Djoković z Gasquetem wcześniej grali dwanaście razy. Tylko jeden raz triumfował Francuz, w 2007 roku w Chinach, gdy pokonał Serba 6:4, 6:2.

"Musiałem się mocno napracować, szczególnie w pierwszym secie. Niedziela będzie trudniejsza" - przyznał Djoković. Serb zapytany o lewy bark, który go ostatnio pobolewał, nie robił z tego żadnego problemu. "To nic poważnego, w następnym meczu wszystko będzie OK".

Z kolei Federer 23 razy zmierzył się z Murrayem. W tych spotkaniach 12 razy triumfował Szwajcar, a 11 Szkot. Federer siedem razy triumfował na trawie w Wimbledonie, ostatnio w 2012 roku, gdy pokonał Murraya 4:6, 7:5, 6:3, 6:4.

Kilka tygodni później Murray zrewanżował się Szwajcarowi w pojedynku o złoty medal olimpijski w Londynie.

W sezonie 2014 obaj zmierzyli się trzy razy, wszystkie mecze wygrał Federer. Murray ostatnio wygrał ze Szwajcarem w 2013 roku w Australian Open, gdzie zwyciężył 6:4, 6:7 (5-7), 6:3, 6:7 (2-7), 6:2.

W finale w 2014 roku Djoković pokonał Federera 6:7 (7-9), 6:4, 7:6 (7-4), 5:7, 6:4.

Federer w niedzielę będzie miał szansę na odniesienie rekordowego, ósmego zwycięstwa w wielkoszlemowym Wimbledonie. Jego rywal - Djokovic - ma natomiast okazję wygrać po raz trzeci.

Szwajcar nadal zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji wielokrotnych triumfatorów Wimbledonu ex aequo z Brytyjczykiem Williamem Renshawem i Amerykaninem Pete'em Samprasem. Niespełna 34-letni tenisista z Bazylei świętował sukces w tej imprezie w latach 2003-07, 2009 i 2012.

Młodszy o sześć lat Djoković cieszył się ze zwycięstwa na kortach All England Lawn Tennis and Croquet Club rok i cztery lata temu.

Drugi piątkowy półfinał trwał dwie godziny i dziewięć minut. Federer miał 20 asów, Murray - 12. Pierwszy Djokovica z Gasquetem - 2 godziny i 21 minut. Serb zanotował 12 asów, jego rywal 6.