MME w kolarstwie torowym: Trzy medale Polaków

Justyna Kaczkowska (w środku)

Trzy medale - złoty, srebrny i brązowy - zdobyli polscy kolarze torowi pierwszego dnia mistrzostw Europy młodzieżowców i juniorów w Atenach. Najcenniejszy wywalczyła juniorka Justyna Kaczkowska (UKS Twoja Merida Imielin) w wyścigu na 2 km na dochodzenie.

W finale pobiła rekord Polski w swojej kategorii wiekowej - 2.23,598, zdecydowanie wyprzedzając Francuzkę Marion Borras - 2.25,644.

Po srebro sięgnęli juniorzy w sprincie drużynowym: Marcin Czyszczewski (KLTC Konin), Michał Lewandowski (Copernicus Toruń) i Mateusz Miłek (Piast Szczecin). W finale wykręcili czas 45,847, ale szybsi byli Rosjanie - 45,021. W eliminacjach biało-czerwoni ustanowili rekord kraju - 45,753.

Brązowy medal zdobyła drużyna juniorów na 4 km na dochodzenie w składzie: Dawid Czubak, Szymon Krawczyk, Mikołaj Sójka (wszyscy KTK Kalisz) i Daniel Staniszewski (KKS Ciechanów). Wynik z wygranego ze Szwajcarami wyścigu o trzecie miejsce - 4.09,002 jest również nowym rekordem kraju juniorów. Zwyciężyli Rosjanie - 4.05,305, deklasując w wyścigu o złoto Duńczyków - 4.12,141.

"Mamy bardzo uzdolnioną młodzież. Jestem pod wrażeniem szczególnie wyczynu Kaczkowskiej. Jej rezultat jest tylko o sekundę z ułamkami gorszy od rekordu świata sprzed pięciu lat Australijki Amy Cure. Myślę, że to nie koniec naszych zdobyczy medalowych w Atenach" - powiedział PAP dyrektor sportowy PZKol. Andrzej Piątek.

Kolejny krążek może zdobyć Julita Jagodzińska (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), która w sprincie juniorek awansowała do najlepszej czwórki. Dokończenie tej rywalizacji w środę.

W zawodach na torze olimpijskim, które potrwają do niedzieli, wystąpi w sumie 33 reprezentantów Polski.