MŚ: Słaby początek polskich szablistek. Mistrzyni IE nie dała rady

Aleksandra Socha jako jedyna z czwórki Polek awansowała do czołowej "16"

Aleksandra Socha (AZS AWF Warszawa) jako jedyna z czwórki Polek awansowała do czołowej "16" turnieju indywidualnego szablistek w szermierczych mistrzostwach świata w Moskwie. Udział w zawodach zakończył też ostatni z szablistów - Marcin Koniusz (MKS Fortis Sosnowiec).

Socha, dziewiąta zawodniczka światowego rankingu, była zwolniona z poniedziałkowych eliminacji i na planszy w stolicy Rosji zaprezentowała się dopiero we wtorek. W 1/32 finału pokonała Chinkę Jiarui Qian 15:13, a w kolejnej rundzie wygrała z Hiszpanką Araceli Navarro 15:8.

O awans do ćwierćfinału powalczy z Ałyną Komaszczuk. Ukrainka, 60. w klasyfikacji szablistek, w pierwszej rundzie pokonała Bognę Jóźwiak (OŚ AZS Poznań) 15:13.

W 1/32 finału odpadła również Angelika Wątor (ZKS Sosnowiec). Mistrzyni niedawnych Igrzysk Europejskich w Baku uległa wyżej notowanej Amerykance Ibtihaj Muhammad 11:15.

Pierwszy pojedynek w turnieju głównym wygrała Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa) - 15:13 z Japonką Noriką Tamurą. W kolejnej rundzie przegrała jednak 9:15 z Ukrainką Ołgą Charłan, liderką światowego rankingu i mistrzynią świata z dwóch ostatnich lat.

Kozaczuk ostatecznie zajęła 26. pozycję, Jóźwiak była 43., a Wątor - 51.

W 1/32 finału odpadł jedyny polski szablista, który przebił się do czołowej "64". Koniusz uległ ósmemu w światowym rankingu reprezentantowi gospodarzy Kamiłowi Ibrahimowowi 10:15 i uplasował się na 57. miejscu.

Pozostali biało-czerwoni nie przebrnęli poniedziałkowych kwalifikacji do turnieju głównego. Jakub Ociński został sklasyfikowany na 66. miejscu, 90. był Adam Skrodzki (obaj AZS AWF Katowice), a 118. Krzysztof Grzegorek (UKS Victor Warszawa)