Żużlowa GP: Zwycięstwo Janowskiego!

Żużel

Maciej Janowski wygrał w Daugavpils żużlową Grand Prix Łotwy, piątą eliminację mistrzostw świata. Drugie miejsce zajął Duńczyk Nicki Pedersen, a trzecie Australijczyk Troy Batchelor. Z powodu opadów deszczu zawody zakończono po 20. biegu, przed półfinałami.

To pierwsze zwycięstwo Janowskiego w cyklu Grand Prix. W odmiennym nastroju GP Łotwy zakończył ubiegłoroczny triumfator Krzysztof Kasprzak, który w pięciu występach nie zdobył punktu. Swoich dwóch ostatnich biegów w sobotni wieczór nie ukończył z powodu defektu motocykla. Kolejny turniej odbędzie się 25 lipca w szwedzkiej Malilli.

Janowski, dla którego ten sezon jest pierwszym jako stałego uczestnika GP, od początku zmagań w Daugavpils radził sobie bardzo dobrze. W swoich dwóch pierwszych występach zajął drugie miejsca. Natomiast przez niemal cały 10. bieg również zajmował tę pozycję, jadąc za doświadczonym Gregiem Hancockiem. Jednak na ostatnim okrążeniu Amerykanin złapał gumę (po raz drugi tego wieczora), co wykorzystał Polak.

W 14. biegu Janowski świetnie wystartował i zostawił za plecami Szweda Andreasa Jonssona, Australijczyka Chrisa Holdera i lidera klasyfikacji generalnej Brytyjczyka Taia Woffindena. W swoim ostatnim - jak się później okazało - występie tego wieczora dał się wyprzedzić tylko Szwedowi Tomasowi H. Jonassonowi.

Polak z 12 punktami na koncie zajmował pierwsze miejsce i miał pierwszeństwo przy wyborze pola w biegach półfinałowych. Do ich rozegrania jednak nie doszło z powodu obfitych opadów deszczu. Po około pół godziny oczekiwania podjęto decyzję o zakończeniu zawodów i utrzymania stanu po 20 biegach.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Woffinden, który z dorobkiem ośmiu punktów został sklasyfikowany na siódmej pozycji.