Spór o zawody LGP w Zakopanem: Odbędzie się czy nie?

Zimowe
Spór o zawody LGP w Zakopanem: Odbędzie się czy nie?
fot. PAP

Skocznia w Zakopanem nie nadaje się do użytku, więc ze względów bezpieczeństwa podjąłem oficjalnie decyzję o odwołaniu zawodów Letniej Grand Prix, zaplanowanych na 2 sierpnia - oświadczył prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego Andrzej Kozak.

Tymczasem dyrektor Ośrodka Przygotowań Olimpijskich COS w Zakopanem Jacek Bartlewicz twierdzi, że nie otrzymał decyzji w tej sprawie.

 

Kozak podkreślił, że to TZN na zlecenie Polskiego Związku Narciarskiego jest organizatorem imprezy, a więc odpowiada m.in. za bezpieczeństwo jej uczestników. "Niestety stan skoczni nie pozwala na przeprowadzenie zawodów. Rozbieg jest w stanie katastrofalnym. COS praktycznie od stycznia nie zrobił tam nic. Poza tym obiekt nie ma też certyfikatu FIS" - stwierdził krótko prezes TZN.

 

"W mojej ocenie TZN od początku nie chciał tych zawodów zrobić" - odpowiedział Bartlewicz i dodał: "To współorganizujący Letnią Grand Prix burmistrz Zakopanego, chcąc ulżyć finansowo Tatrzańskiemu Związkowi Narciarskiemu, zawarł już ponad dwa miesiące temu z COS umowę na dzierżawę Wielkiej Krokwi, którą na czas zawodów, odrębną umową, zamierzał nieodpłatnie przekazać TZN. Tatrzański Związek jednak do dziś nie podpisał z miastem tego dokumentu, co dla mnie było i jest oczywistym sygnałem, że tych zawodów nie chce zorganizować".

 

Agnieszka Nowak-Gąsienica, zastępca burmistrza Zakopanego powiedziała, że na przełomie czerwca i lipca zespół składający się z przedstawicieli miasta, TZN i COS odbył wizję lokalną na Wielkiej Krokwi i faktycznie ustalił, że skocznia nie spełnia wymogów.

 

"Sporządziliśmy wykaz wszystkich usterek, które COS do 15 lipca musiał poprawić. Tego dnia ponownie zespół pojawił się na skoczni stwierdzając, że wszystko zostało wykonane. Godzinę później zadzwonił prezes TZN mówiąc, że wbrew temu wszystkiemu zawody odwołuje".

 

Nowak-Gąsienica dodała, że w piątek zwołano kolejne spotkanie na skoczni. "Okazało się, że rzeczywiście na rozbiegu są miejsca, które wymagają jeszcze naprawy. Przedstawiciel COS powiedział, że w poniedziałek wysyła samochód do Słowenii po elementy, które są niezbędne do usunięcia tych niedociągnięć. Rozstaliśmy się więc w przekonaniu, że zawody jednak się odbędą. Niestety w rozmowie z prezesem Kozakiem usłyszałam, że nie wierzy on, iż usterki zostaną usunięte, a więc zawody odwołuje".

 

Wspomniała jednak, że miasto nie zamierza się poddać i w dalszym ciągu będzie prowadziło starania o to, aby LGP została rozegrana w Zakopanem, tym bardziej że dyrektor zakopiańskiego COS twierdzi, iż nie otrzymał oficjalnej decyzji o odwołaniu zawodów.

 

"Oficjalnej decyzji w tej sprawie nie otrzymałem. Wielka Krokiew, na której mają się odbyć zawody, jest w dobrym stanie, co potwierdził delegat techniczny FIS Josef Slavik, który wraz z przedstawicielem PZN Jackiem Włodygą wizytował skocznię 9 czerwca. Półtora tygodnia temu Włodyga odwiedził ponownie obiekt i oświadczył mi, że występuje do FIS o certyfikat" - powiedział PAP Bartlewicz.

 

Dyrektor zakopiańskiego ośrodka zaznaczył, że tak długi czas oczekiwania na certyfikat nie jest czymś nowym. "Podobnie zdarzało się przy okazji zimowego Pucharu Świata. Mówiąc w tej chwili o złym stanie skoczni, prezes TZN podważa wiarygodność delegata FIS" - podsumował.

 

Poproszony o komentarz prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner podkreślił, że ze sportowego punktu widzenia bardzo żałuje, że zawody mogą być odwołane.

 

"Z drugiej strony rozumiem stanowisko prezesa Kozaka, którego już na początku lipca nasza kadra skoczków poinformowała, że zarówno specjalne porcelanowe guziki, które nadają rozpęd nartom jak i prowadnice wzdłuż torów najazdowych są mocno wytarte. W tej sytuacji już nie tylko zaistniała kwestia bezpieczeństwa skoczków, ale i też groźba przerwania zawodów LGP np. w serii próbnej" - zauważył Tajner i dodał, że jeśli prezes Kozak nie zmieni zdania, to w poniedziałek wysyła do FIS oficjalną informację o rezygnacji z przeprowadzenia LGP w stolicy polskich Tatr.

 

"Zdania nie zamierzam zmieniać, ponieważ nie ma fizycznej możliwości zamontowania ponad pięciu tysięcy guzików, sfrezowania prowadnic i wykonania serii próbnych skoków wykazujących, że to wszystko dobrze działa. Ja takiego ryzyka np. na dwa dni przed zawodami nie podejmę" - oświadczył Kozak.

 

Z odwołania zawodów na pewno nie będą zadowoleni kibice, zwłaszcza ci, którzy kupili już bilety. "Regulamin imprezy zawiera punkt, który mówi, że organizator, czyli w tym wypadku TZN, zwraca pieniądze za bilety. My mamy jeszcze jedną propozycję, aby niewykorzystana miejscówka była wejściówką na jeden dzień zimowych zawodów Pucharu Świata w Zakopanem" - zadeklarował prezes TZN.

Az, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze