Polacy udział w barażu o elitę zapewnili sobie w ostatni weekend w Szczecinie. W drugiej rundzie Grupy I Strefy Euro-afrykańskiej pokonali Ukrainę 3:1.

 

Dzięki temu zwycięstwu awansowali o cztery pozycje w rankingu Pucharu Davisa i obecnie plasują się na 20. miejscu. Ta lokata nie wystarczyła jednak, by znaleźć się wśród ośmiu rozstawionych ekip we wtorkowych losowaniu.

 

Zwycięzcy barażu w przyszłym roku zagrają w elicie, a przegrani w odpowiedniej pod względem położenia strefie Grupy I.

 

Dotychczas biało-czerwoni tylko raz rywalizowali ze Słowakami. W 1996 roku w trzeciej rundzie Grupy II Strefy Euro-afrykańskiej Pucharu Davisa przegrali w Trnawie 1:4. Grano wówczas w hali na nawierzchni dywanowej, a jedyne zwycięstwo dla Polski odniósł Michał Gawłowski (gospodarze prowadzili przed tym meczem 4:0). Dzięki wygranej z Polakami Słowacy zagrali w następnym roku w Grupie I.

 

W dniach 17-19 lipca najbliżsi przeciwnicy biało-czerwonych rywalizowali o prawo gry w barażu z Rumunami. W Konstancy wygrali 3:2. W drużynie Słowacji, najwyżej sklasyfikowany w światowym rankingu ATP jest Martin Klizan - na 37. miejscu. W pierwszej setce znajduje się jeszcze Lukas Lacko (91.) - ten jednak nie brał udziału w rywalizacji z Rumunami. W grze pojedynczej obydwa mecze przeciwko Rumunom przegrał natomiast Norbert Gombos (124.). W grze podwójnej zwycięstwo odnieśli Andrej Martin (178.) w parze z Igorem Zelenayem, który ostatnio występuje jedynie w deblu.

 

Polacy jeszcze nigdy nie rywalizowali w Grupie Światowej. W barażu wystąpili dotychczas raz - dwa lata temu przegrali w Warszawie z Australijczykami 1:4.

 

Pary barażowe o awans do Grupy Światowej (wszystkie mecze 18-20 września):

 

Polska - Słowacja
  Indie - Czechy
  Szwajcaria - Holandia
  Rosja - Włochy
  Uzbekistan - USA 
  Kolumbia - Japonia
  Dominikana - Niemcy
  Brazylia - Chorwacja