Gdynia Sailing Days: Włosi mistrzami Europy, Polacy daleko

Włosi Federica Cattarozzi i Guido Gallinaro wygrali mistrzostwa Europy w klasie Laser 4.7, które rozgrywane były w ramach regat Gdynia Volvo Sailing Days. Srebrne medale wywalczyli ich rodacy Elisa Navoni i Alessandro Fornasari. Polacy na dalszych miejscach.

Złote medale reprezentanci Italii zapewnili sobie w dwóch ostatnich piątkowych startach. Cattarozzi była w czwartek po 10 wyścigach szósta, a Gallinaro ósmy.

Na najniższym stopniu podium stanęli Hiszpanka Carlota Sanchez i Holender Stijn Paardekooper.

W gdyńskich mistrzostwach rywalizowało 66 zawodniczek z 21 krajów oraz 162 żeglarzy z 27 państw. W tym gronie było również 64 biało-czerwonych – 17 zawodniczek i 47 zawodników.

Z Polek najwyżej sklasyfikowana została Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), która zajęła 23. miejsce. 24. była Marta Weiss (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), 26. Wiktoria Lehmann (AZS Poznań), a 32 Katarzyna Harc (TS Kuźnia Rybnik).

Z kolei wśród czterech biało-czerwonych rywalizujących w „złotej flocie” najlepszy okazał się Szymon Kowalski (TKŻ Toruń), który uplasował się na 24 pozycji. 31. lokatę wywalczył Marcel Marciniak (AZS Poznań), 34. Damian Kosmalski (CHKŻ Chojnice), a 47. był Wojciech Kamiński (JKW Poznań).

W piątek w Gdyni rozpoczęły się pierwsze mistrzostwa Polski w sprincie w klasach olimpijskich – RS:X, 470, Laser Standard i Laser Radial oraz Finn, a ponadto klasyczne mistrzostwa w klasie 49er z udziałem siedmiu duetów.

W klasie 49er rozegrano wyścig długodystansowy. Zakończył się on zwycięstwem Przemysława Filipowicza (AZS AWFiS Gdańsk) i Jacka Piaseckiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot), drugą lokatę zajęli Konrad Filipski i Szymon Wierzbicki (SKŻ), a trzecią Dominik Buksak i Grzegorz Godzik (AZS AWFiS). Faworyci na razie poza podium. Ekipa AZS UWM Olsztyn Tomasz Januszewski - Jacek Nowak jest czwarta, a na piątej pozycji plasują się brązowi medaliści mistrzostw Europy Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS). W tej klasie zaplanowano jeszcze 10 wyścigów, w tym cztery sprinterskie.