9 tysięcy uczestników w Biegu Powstania Warszawskiego

Inne
9 tysięcy uczestników w Biegu Powstania Warszawskiego
fot. PAP

Medalista mistrzostw Polski na różnych dystansach Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) i olimpijka, czołowa w kraju triathlonistka Maria Cześnik (WLKS Kmicic Częstochowa) zwyciężyli w 25. Biegu Powstania Warszawskiego na 10-kilometrowej trasie w stolicy.

Na dystansie 5 km triumfowali Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz) i Mariola Ślusarczyk (KS Victoria Józefów). Mimo padającego deszczu wystartowało w sumie prawie 9 tys. osób.

 

W tym roku z inicjatywny Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowano Sztafetę Pokoleń. Uczestnicy walk sprzed 71 lat przekazali biegaczom 10 pałeczek, symbolizujących 10 wartości, o które walczyli: wolność, miłość do ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym, sumienność.

 

Leszek Żukowski ze Światowego Związku Żołnierzy AK podkreślił, że bardzo ważne jest to, iż młodzież chce wspominać powstańców.

 

Osobiście uważam, że angażowanie się młodych ludzi świadczy o tym, że solidaryzują się z tym, co robili powstańcy. Nie muszą walczyć, ale kto nie biegał, to nie wie, że każdy bieg to wysiłek, więc jeżeli ktoś się decyduje podejmować jakiś wysiłek, świadczy o nim, że wie, dlaczego to robi. Robią to dla uczczenia pamięci o Powstaniu Warszawskim – zaznaczył.

 

Wojciech Grabowski ze Stowarzyszenia Dzieci Powstania Warszawskiego przyznał, że atmosfera tych zawodów wyzwala wyjątkowe emocje.

 

To nie jest tylko impreza sportowa. Gdy te kilka tysięcy osób śpiewa hymn narodowy i biegnie z biało-czerwonymi opaskami z symbolami powstania, to mi po prostu ściska gardło - wyjawił.

 

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Instytutu Pamięci Narodowej Michał Kurkiewicz podkreślił, że trasa biegu na Starówce to nie tylko kolejne kilometry wyznaczające odległość od startu do mety.

 

To przede wszystkim uczczenie pamięci tych, którzy polegli, to edukacja poprzez sport śladami wydarzeń sprzed 71 lat. Każdy uczestnik otrzymał od nas folder, który pomoże pogłębić wiedzę o tych 63 dniach Powstania, o akcji +Burza+ i zdobywaniu PAST-y czy też o Powązkach Wojskowych - wspomniał Kurkiewicz.

 

Przed biegiem otwarta została przed stadionem Polonii wystawa plenerowa "Futbol w ruinach miasta". Autorzy przygotowali 18 tablic, na których przedstawili mało znany wątek społecznego życia stolicy – powojenną odbudowę piłkarskich instytucji miasta i odgórną reorganizację dziedziny sportu przez reżim komunistyczny. Wernisaż ekspozycji zaszczycił swą obecnością najstarszy żyjący polski piłkarz - 102-letni Eugeniusz Tomasiewicz.

 

W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego do walki stanęło ok. 50 tys. żołnierzy w różnych konspiracyjnych zgrupowaniach rozlokowanych praktycznie we wszystkich dzielnicach stolicy. W przeważającej ilości były to oddziały Armii Krajowej, ale też niewielkie siły innych organizacji: NSZ, PAL, AL.

 

Pierwotnie wybuch Powstania wyznaczono na 29 lipca 1944 roku. Był on poprzedzony stanem czuwania oddziałów w wyznaczonych punktach koncentracyjnych. Jednak termin odwołano, żołnierze rozeszli się do domów. Następny w trybie pilnym wyznaczono na 1 sierpnia na godz. 17.00.

 

Wyniki 25. Biegu Powstania Warszawskiego:
   
    5 km kobiety
   
   1. Mariola Ślusarczyk (KS Victoria Józefów)     17.05
   2. Katarzyna Ślusarczyk (OKS Start Otwock)      18.49
   3. Weronika Zielińska (KS Warszawianka)         19.01
   
    5 km mężczyźni
   
   1. Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz)          14.22
   2. Artur Kern (MKS Unia Hrubieszów)             15.05
   3. Maciej Badurek (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) 15.10
   
    10 km kobiety
   
   1. Maria Cześnik (BP AS Szczecin)               36.51
   2. Paulina Lipska (KS Warszawianka)             39.20
   3. Katarzyna Gorlo (Suwałki)                    40.00
   
    10 km mężczyźni
   
   1. Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań)       30.20
   2. Dariusz Nożyński (Warszawa)                  32.42
   3. Tomasz Blados (WKS Gwardia Warszawa)         32.55
   
ko, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze