Tomasiak zwycięzcą prologu wyścigu Dookoła Mazowsza

Konrad Tomasiak (Kolss BDC) wygrał we wtorek w Warszawie prolog 58. kolarskiego wyścigu Dookoła Mazowsza i został liderem imprezy. Drugi czas miał Grzegorz Stępniak (CCC Sprandi Polkowice), a trzeci był Ukrainiec Andrij Wasiliuk (Kolss BDC).

Na starcie tradycyjnego wyścigu (kat. 2.2 UCI) stanęło 19 zespołów, w tym dziewięć zagranicznych. Prolog rozgrywany był w formule jazdy indywidualnej na czas na terenie toru wyścigów konnych na Służewcu. Zmienna pogoda i przelotne opady deszczu sprawiły, że na trasie, mierzącej 2700 metrów, różnice wynosiły nawet kilkanaście sekund.

Przez długi czas w klasyfikacji prowadził młody Niemiec Domenic Weinstein z niemieckiej ekipy Rad.Net-Rose, ale ostatecznie uległ zawodnikom krajowych ekip i zajął czwarte miejsce, zdobywając jednak białą koszulkę najlepszego młodzieżowca (U-23). Jego rezultat - 2.52 poprawił dopiero Tomasiak, który - jak się później okazało - jako jedyny przejechał trasę w czasie poniżej 2 minut i 50 sekund (2.48).

Stępniak powtórzył wynik z prologu zakończonego w niedzielę wyścigu Dookoła Podlasia, gdzie również był drugi, a na trzeciej pozycji, ze stratą trzech sekund do zwycięzcy, sklasyfikowany został Ukrainiec Wasiliuk, triumfator klasyfikacji generalnej na Podlasiu.

O miejscach od czwartego do szóstego decydowały setne części sekundy, bowiem wszyscy trzej kolarze stracili do pierwszego po cztery sekundy. Startujący w tegorocznej edycji ubiegłoroczny zwycięzca Dookoła Mazowsza Jarosław Marycz (CCC Spradi Polkowice), który nadal jeszcze odczuwa skutki bardzo ciężkiej kraksy na Giro D'Italia, zajął w prologu dalsze miejsce.

W środku stawki uplasował się Lucas Liss (Rad.Net.Rose), aktualny mistrz świata w wyścigu scratch na torze. Reprezentujący niemieckie barwy 23-letni kolarz to syn znakomitego przed laty polskiego kolarza, medalisty igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, zmarłego w styczniu Lucjana Lisa.

58. Lotto Mazovia Tour składa się z prologu i czterech etapów. Pierwszy prowadzi z Warszawy Wesołej do Ciechanowa (148 km), kolejne to odcinki Ciechanów - Nowy Dwór Mazowiecki (156 km), Zwoleń - Kozienice (156,5 km) oraz Kozienice - Kozienice (161 km). Zakończenie imprezy w sobotę.