Obecnie w MKOl zasiada 100 członków, w tym Irena Szewińska. Prawa głosu nie będzie jednak mieć trzech Chińczyków, bo miasto z ich kraju ubiega się o organizację. Tradycyjnie już - w imię zachowania bezstronności - udziału w wyborach nie weźmie też przewodniczący Thomas Bach.

 

Tak małego wyboru MKOl nie miał już dawno. Początkowo o igrzyska w 2022 roku ubiegało się sześć miast, ale Kraków, Oslo, Sztokholm i Lwów swoje kandydatury wycofały. Głównymi obawami były olbrzymie koszty jakie należy ponieść. O rezygnacji Krakowa zadecydowało referendum lokalne z 25 maja 2014 roku. Blisko 70 proc. głosujących opowiedziało się przeciwko organizacji igrzysk w stolicy Małopolski.

 

Faworytem jest Pekin. Stolica Chin może zostać pierwszym miastem, które będzie się szczyciło mianem gospodarza zarówno letnich jak i zimowych igrzysk. Letnie w stolicy Chin odbyły się w 2008 roku.

 

To właśnie doświadczenie zdobyte siedem lat temu jest mocną stroną Pekinu. Chińczycy ponownie zamierzają wykorzystać stadion "Ptasie Gniazdo", gdzie odbyłyby się ceremonie otwarcia i zamknięcia oraz "Wodną Kostkę". W 2008 roku służyła pływakom, a w 2022 rozgrywano by w niej mecze curlingu.

 

Nie bez znaczenia są świetne kontakty w MKOl. Chiny mogą się pochwalić trzema członkami w tej organizacji. Kazachstan nie ma żadnego. Państwo Środka to także potencjalnie olbrzymi rynek, który producenci sprzętu do sportów zimowych chcieliby rozbudzić. Stabilne politycznie i ekonomicznie Chiny uchodzą za bezpieczny wybór.

 

Główną wadą pekińskiej kandydatury jest natomiast duża odległość do miejsc rozgrywania konkurencji narciarskich - 130 i 220 km. Do tego organizatorzy prawdopodobnie musieliby się zmagać z deficytem naturalnego śniegu oraz zanieczyszczeniem powietrza.

 

To właśnie te kwestie starają się akcentować Kazachowie. Proponują igrzyska w prawdziwej zimowej i górskiej atmosferze. Wszystkie obiekty znajdują się w promieniu zaledwie 30 kilometrów.

 

Oba kraje obciąża natomiast kwestia łamania praw człowieka. Jednak, jak pokazuje historia, dla MKOl nie jest to kwestia najważniejsza.

 

Bez względu na wynik głosowania jasne już jest, że trzy kolejne igrzyska odbędą się na kontynencie azjatyckim - po zimowych w południowokoreańskim Pyeongchang (2018) i letnich w Tokio (2020).

 

Piątkowy wybór poprzedzą 45-minutowe prezentacje miast. Najpierw zaprezentują się Ałmaty. Głosowanie rozpocznie się o godz. 10.15 czasu polskiego. Gospodarza zimowych igrzysk w 2022 roku Bach ogłosi ok. 12.00.

 

Kandydaci do organizacji ZIO 2022:
  
                      Pekin              Ałmaty
  
  Ludność:                21 mln             1,6 mln
  
  Budżet komitetu organizacyjnego:   1,558 mld dol.          1,752 mld dol.
  
  Budżet na infrastrukturę:      1,511 mld dol.*          4,5 mld dol.**
  
  Poparcie dla organizacji igrzysk: 88 proc. w Pekinie        85 proc. w Ałmatach 
                   92 w całym kraju         87 w całym kraju
  
  *- bez kosztu budowy szybkiej kolei łączącej Pekin z narciarskimi arenami
  **- łącznie z inwestycjami związanymi nie tylko wyłącznie z igrzyskami