Europa w szoku po wydarzeniach w Tiranie: Albańczykom grozi wykluczenie!

Europejskie media eksponują rannego Ondreja Dudę.

Media w Anglii, Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, Holandii opisują to, co stało się w Tiranie. "Ondrej Duda dostał kamieniem z trybun. Mecz zawieszony!" krzyczy hiszpański dziennik "Marca".

Takie rzeczy, jak czwartkowe wydarzenia w Tiranie nie zdarzają się często, dlatego nie wolno się dziwić, że europejskie media są w szoku  po zachowaniu albańskich kibiców. Przecież zanim Ondrej Duda został trafiony kamieniem, na trybunach dochodziło do zamieszek, a w stronę piłkarzy Legii po pierwszym golu poleciały butelki z wodą.

"Marca": Duda trafiony kamieniem

Mecz pomiędzy Kukesi a Legią Warszawa w eliminacjach Ligi Europejskiej został przerwany po tym, jak Ondrej Duda został trafiony kamieniem rzuconym z trybun. Zawodnik dostał uderzenie w głowę i został zniesiony na noszach. Polacy mogą przejść do kolejnej rundy bez potrzeby grania, jeśli UEFA zdecyduje się ukarać albański zespół za incydenty.

Dziennik sportowy "As" przypomina przy okazji, że reprezentacja Hiszpanii mierzy się z Albanią w eliminacjach do mistrzostw świata 2018 w Rosji.

"Guardian"... przypomina o Celticu

W szoku są też Brytyjczycy, którzy poświęcają zajściom z Tirany wiele uwagi. W Anglii do takich incydentów (przynajmniej na najważniejszych stadionach) już od dawna nie dochodzi. O zajściach na meczu Legii pisze nawet "The Guardian".

Zamieszki spowodowały przerwanie czwartkowego meczu w eliminacjach Ligi Europejskiej między Kukesi a Legią Warszawa w Albanii. Legia właśnie objęła prowadzenie 2:1, kiedy jej zawodnik Ondrej Duda został trafiony przedmiotem, rzuconym z trybun. Gra została natychmiast przerwana, a Duda z obandażowaną głową zniesiony z boiska na noszach. Za chwilę stanął na nogach i nawet zmienił zakrwawioną koszulkę, chcąc wejść na boisko, ale gra nie została wznowiona.

"Guardian" dodaje też, że to już drugi rok z rzędu, kiedy Legią interesuje się cała Europa. Brytyjski dziennik przypomina, że rok wcześniej Legia została wyrzucona z eliminacji Ligi Mistrzów za grę nieuprawnionego zawodnika.

Na stronie internetowej BBC można prześledzić na zdjęciach przebieg zajścia. Anglicy przypominają, że incydenty na trybunach zaczęły się dużo wcześniej, zanim Słowak oberwał kamieniem. Już po pierwszym golu, zdobytym dla Legii przez Nemanję Nikolicia, z trybun poleciały butelki z wodą.

"La Gazzetta dello sport": Duda - obrońca

To była pechowa, ale na szczęście nie do końca dramatyczna noc dla Ondreja Dudy, który został uderzony kamieniem w Tiranie. Obrońca Legii (według "La Gazzetta" - przyp. Ł. M.), długo obserwowany przez Inter, został zraniony, kiedy Polacy wyszli na prowadzenie 2:1.

"De Telegraaf": grozi wykluczenie

Największy holenderski dziennik "De Telegraaf" pisze, że Albańczykom grozi nawet wykluczenie z europejskich pucharów:

Słowacki piłkarz zostani zniesiony z boiska i opatrzony. Duda stał gotowy do wejścia na boisko przy linii bocznej, ale sędzia Stephan Klossner ze Szwajcarii zadecydował o przerwaniu meczu w Tiranie. UEFA musi zdecydować, co się stanie w tej rywalizacji. Kukesi grozi surowa kara i nawet wykluczenie z Ligi Europejskiej.

"Der Spiegel": incydent w Lidze Europejskiej

O sprawie informuje też m.in. niemiecki "Der Spiegel":

Podczas meczu wicemistrza Albanii FK Kukesi z wicemistrzem Polski Legią Warszawa gracz gości Ondrej Duda został trafiony kamieniem w głowę. Sędzia przerwał pojedynek.

Łukasz Majchrzyk, Polsat Sport, marca.com, theguardian.com, bbc.co.uk, spiegel.de, telegraaf.nl