Najmniejszy stadion, najstarszy klub, najdłuższy wyjazd. Najciekawsze liczby 1 ligi

Piłka nożna
Najmniejszy stadion, najstarszy klub, najdłuższy wyjazd. Najciekawsze liczby 1 ligi
graf. Hubert Chmielewski

Ile drużyn ma szansę na awans do ekstraklasy? Ile spadnie z 1 ligi? Kto ma największy stadion? W składzie której ekipy jest najwięcej reprezentantów Polski? Gdzie będzie można zobaczyć transmisje spotkań 1 ligi? Na te i inne pytania postaraliśmy się odpowiedzieć w naszym zestawieniu.

l1 Druga w hierarchii klasa rozgrywek ligowych w Polsce nazwę I liga otrzymała w sezonie 2008/09. Od tego momentu rozgrywki pierwszej ligi wygrywały: Widzew Łódź (2009, 2010), ŁKS Łódź (2011), Piast Gliwice (2012), Zawisza Bydgoszcz (2013), GKS Bełchatów (2014) i Zagłębie Lubin. Wygrana Widzewa w 2009 roku wcale nie oznaczała awansu do ekstraklasy: został ukarany za korupcję degradacją o jedną klasę rozgrywkową i pozostał w I lidze. Rozgrywki drugiego frontu zainaugurowano w 1949 roku (II liga). Walkę o ekstraklasę rozgrywano w jednej, dwóch lub czterech grupach. Od sezonu 1999/2000 piłkarze zaplecza ekstraklasy rywalizują w jednej grupie.

 

l2

Po dwa spotkania każdej kolejki będą transmitowane na sportowych antenach Polsatu. Od początku sezonu 2015/2016 kibice będą mogli oglądać rywalizację na zapleczu ekstraklasy w najwyższym standardzie transmisji - HD, z najlepszymi komentatorami, studiem i opiniami ekspertów. Dwa to również szczęśliwa liczba tych rozgrywek: drużyny z pierwszego i drugiego miejsca w tabeli uzyskają awans do ekstraklasy. W minionym sezonie były to: Zagłębie Lubin i Termalica Bruk-Bet Nieciecza.

 

l3

Dla odmiany trzy drużyny zamykające ligową tabelę (16. - 18. miejsce) spadną o klasę niżej i za rok będą rywalizować w drugoligowej stawce. Klub z miejsca 15. zmierzy się w barażu z czwartą drużyną drugiej ligi. W ubiegłym sezonie pechowcami byli: GKS Tychy,  Widzew Łódź i Flota Świnoujście, a Pogoń Siedlce utrzymała się po wygranym barażu z Rakowem Częstochowa.

 

 

l5Miedź Legnica ma w składzie pięciu byłych reprezentantów Polski, są to: Grzegorz Bartczak (2/0), Łukasz Garguła (16/1), Wojciech Łobodziński (23/2), Michał Stasiak (3/0), Bartosz Ślusarski  (2/0). Garguła i Łobodziński znaleźli się nawet w kadrze na Euro 2008. Problemem jest jednak wiek zawodników. Zdecydowanie najmłodszy z nich - Bartczak skończył w czerwcu 30 lat. Miedź ma w swych szeregach reprezentantów pięciu krajów, obok Polski również: Bułgarii (Rumen Trifonow), Haiti (Kevin Lafrance), Litwy (Tadas Labukas), oraz Trynidadu i Tobago (Keon Daniel). Ireneusz Mamrot, trener Chrobrego Głogów - rywala legniczan zza miedzy - może w tym sezonie obchodzić piątą rocznicę podjęcia pracy w klubie. To najdłuższy staż pracy w jednym miejscu wśród trenerów dwóch najwyższych klas rozgrywkowych w Polsce.

 

g1
Łukasz Garguła - jeden z byłych reprezentantów w I lidze. / fot. Cyfrasport

 

l7

W stawce pierwszoligowców siedem drużyn poznało już smak występów na boiskach ekstraklasy. Najwięcej sezonów na najwyższym szczeblu spędziły Zagłębie Sosnowiec (35) oraz GKS Katowice (30). Piłkarze GKS Bełchatów i Zawiszy Bydgoszcz grali tam w ubiegłym sezonie. Oba kluby zamknęły tabelę ekstraklasy i spadły do I ligi. Pozostałe kluby mające za sobą przeszłość w ekstraklasie to: Arka Gdynia, Stomil Olsztyn i Wisła Płock.

 

 

l17W rozgrywkach wezmą udział drużyny z siedemnastu miast. Jedynie Katowice mają dwóch przedstawicieli (GKS i Rozwój). Kluby reprezentują dziesięć województw,  najwięcej - po trzy ekipy - dały województwa: śląskie (GKS, Rozwój, Zagłębie), pomorskie (Arka, Bytovia, Chojniczanka) i mazowieckie (Dolcan, Pogoń, Wisła). Największe miasta mające reprezentantów w pierwszej lidze to: Bydgoszcz (ok. 358 tys. mieszkańców), Katowice (ok. 303 tys.) oraz Gdynia (ok. 248 tys.); najmniejsze to: Bytów (ok. 17 tys.), Kluczbork (ok. 24 tys.) i Ząbki (ok. 31 tys. mieszkańców).

 

l18

W pierwszoligowe szranki staje osiemnaście drużyn: Arka Gdynia, Bytovia Bytów, Chojniczanka Chojnice, Chrobry Głogów, Dolcan Ząbki, GKS Bełchatów, GKS Katowice, Miedź Legnica, MKS Kluczbork, Olimpia Grudziądz, Pogoń Siedlce, Rozwój Katowice, Sandecja Nowy Sącz, Stomil Olsztyn, Wigry Suwałki, Wisła Płock, Zagłębie Sosnowiec i Zawisza Bydgoszcz.

 

 

l21W każdy poniedziałek o godzinie 21.00 w Polsacie Sport News zaprezentujemy magazyn podsumowujący kolejne kolejki I ligi. 21 bramek zdobył w minionym sezonie król strzelców zaplecza ekstraklasy Grzegorz Goncerz (GKS Katowice). Czy w obecnej edycji rozgrywek ktoś poprawi to osiągnięcie? Jedno jest pewne: popisy najlepszych snajperów I ligi będziecie mogli śledzić w naszym magazynie.

 

 

l34

To już 34. sezon Zawiszy Bydgoszcz na drugim froncie. Więcej (35) ma na koncie jedynie występujący w ekstraklasie Piast Gliwice. Piast jest na pierwszej pozycji w tabeli wszechczasów zaplecza ekstraklasy, Zawisza zajmuje trzecie - najwyższe z obecnych pierwszoligowców - miejsce.

 

 

 

r1
Czy Mariusz Rumak wróci z Zawiszą do ekstraklasy? /fot. Cyfrasport

 

l306Pierwszoligowcy rozegrają 306 spotkań w 34 kolejkach. Inauguracja ligi 1-2 sierpnia. Koniec rundy jesiennej (17. kolejka) 14-15 listopada, ale jeszcze w tym roku zostaną rozegrane dwie serie rundy rewanżowej (21-22 listopada/ 28-29 listopada). Ostatnia kolejka obecnego sezonu planowana jest na 4-5 czerwca.

 

 

l560

Ligowe zmagania wiążą się również z dalekimi podróżami po kraju. Kilka klubów nie ma do siebie zbyt daleko (np. GKS, Rozwój i Zagłębie), ale już np. Suwałki od Legnicy dzieli w linii prostej ponad 560 kilometrów. Pierwsi ruszą w tę trasę piłkarze Wigier, którzy na początku października zawitają do Legnicy.

 

 

l1910

Najstarszy klub I ligi to założona w 1910 roku Sandecja Nowy Sącz. Osiem lat później - pod nazwą Victoria - narodziło się Zagłębie Sosnowiec (choć wielu kibiców za datę powstania klubu uznaje rok 1906), a kolejne miejsce na liście seniorów zajmuje powstała w 1923 roku Olimpia Grudziądz. Najmłodszy w tym gronie jest MKS Kluczbork założony w 2003 roku - jedyny klub z XXI wieku wśród pierwszoligowców; kolejne na liście najmłodszych są: GKS Bełchatów (1977) i Miedź Legnica (1971).

 

 

l25000

Największą pojemność, bo ponad 20500 miejsc ma stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy. Obiekt Zawiszy zdecydowanie wyprzedza pod tym względem stadiony Arki (15 000) i Wisły Płock (12 800). Pojemność to jedno, ale zupełnie inna sprawa to frekwencja... Zdecydowanie łatwiej będzie zapełnić trybuny w Bytowie: najmniejszy obiekt w lidze należy do miejscowego Drutexu-Bytovii (ok. 1500 miejsc).

 

 

Transmisje meczów I ligi:

Arka Gdynia - Zawisza Bydgoszcz (sobota 1 sierpnia, 18:00 - Polsat Sport)
Zagłębie Sosnowiec - Wisła Płock (niedziela 2 sierpnia, 18:00 - Polsat Sport)

Robert Murawski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze