Vettori od 13 lat mieszka w Poznaniu, pracował wcześniej w klubach z Włoch, Szwajcarii, a także prowadził zespoły z pierwszej ligi - GTPS Gorzów, AZS UAM Poznań czy KS Murowana Goślina. Przez kilka lat był asystentem Raula Lozano w reprezentacji Polski, z którą zdobył srebrny medal mistrzostw świata, a potem reprezentacji Niemiec. Jak dotąd nie miał okazji prowadzić żeńskiej drużyny z ekstraklasy.

 

Dlatego zdecydowałem się spróbować swoich sił w nieco nowym dla mnie środowisku. To duże wyzwanie prowadzić zespół w ekstraklasie i grać przeciwko takim trenerom jak Giuseppe Cuccarini czy Lorenzo Micelli. Poziom ligi jest bardzo wysoki.

 

Nowy trener PTPS Piła będzie szóstym Włochem pracującym w ekstraklasie siatkarek. Ale jak zaznaczył, nie jest uosobieniem włoskiej myśli szkoleniowej.

 

Dlatego, że moim zdaniem nie istnieje coś takiego jak włoska myśl szkoleniowa, choć wiem, że to określenie jest w Polsce bardzo modne. Mam wciąż wielu znajomych trenerów we Włoszech, cały czas rozmawiamy, wymieniamy się doświadczeniami i poglądami. I tak naprawdę, każdy z nich ma inne spojrzenie na siatkówkę. Ja przez wiele lat pracowałem z Raulem Lozano i obecnym trenerem Dąbrowym Górniczej Juanem Serramalerą. I tak naprawdę to najbliżej mi jest do argentyńskiej myśli szkoleniowej.

 

W środę szkoleniowiec wraz z nową drużyną rozpoczął przygotowania do nowego sezonu. W składzie pilanek, który w ostatnim sezonie zakończyły rozgrywki na 10. miejscu, doszło do wielu zmian kadrowych, Tylko cztery zawodniczki: Klaudia Konieczna, Joanna Sobczak, Anna Stencel oraz libero Białorusinka Olga Pauliukouskaja zdecydowały się pozostać w zespole na kolejny sezon. Liderka PTPS Magdalena Wawrzyniak zdecydowała się spróbować swoich sił we włoskiej drużynie Serie A Igor Gorgonzola Novara. Odeszły również Justyna Raczyńska (Zawisza Sulechów), Natalia Krawulska (Pałac Bydgoszcz), Katarzyna Nadziałek (ŁKS Łódź) oraz Marzena Wilczyńska (Budowlani Łódź). Z kolei zagraniczne siatkarki Marija Milovic, Caroline Jarmoc i Veronik Skorupka szukają klubów w innych krajach Europy.

 

Zespół wzmocniły zawodniczki, które w przeszłości reprezentowały pilski klub - Agata Babicz, Dorota Wilk, Anita Kwiatkowska oraz Małgorzata Skorupa. Dołączyły dwie wychowanki, które występowały w Młodej Lidze - Oliwia Urban i Adrianna Kukulska.

 

Nie jesteśmy potęgą, ale klubem który ma tradycje, odgrywał kilkanaście lat temu ważną rolę w Polsce. A to też jest bardzo ważne. Póki co, kompletujemy zespół, szukamy jeszcze zawodniczek na pozycję przyjmującej i środkowej. Mamy ograniczony budżet, ale też chcemy, aby nowe dziewczyny podnosiły ten poziom. O celach na nowy sezon na razie nie mówimy.

 

Pilanki do rozgrywek będą przygotowywać się głównie na własnych obiektach. We wrześniu wezmą udział w kilku turniejach towarzyskich, m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim i Bobolicach.

 

Sezon 2015/16 rozpocznie się 12 października.