Puchar Polski: Jagiellonia wymęczyła awans

Jagiellonia Białystok wygrała 2:1 z Pogonią i awansowała do 1/8 finału Pucharu Polski. Kiedy obie drużyny grały w pełnych składach, lepsza była Jagiellonia. Pogoń doszła do głosu, kiedy czerwoną kartkę dostał jej zawodnik Jarosław Fojut.
Jagiellonia wymęczyła awans na własnym boisku.

Jagiellonia wygrała, ale nie można powiedzieć, żeby w tym spotkaniu oszołomiła. Pierwsza połowa, toczona w sennym tempie, przebiegała pod dyktando graczy Michała Probierza. To gospodarze częściej byli pod polem karnym rywali, to ich akcje wydawały się groźniejsze, chociaż nie tak groźne, żeby piłkarze Pogoni musieli się na serio obawiać.

W takich sytuacjach dobrze mieć w drużynie kogoś tak przebojowego, jak Karol Świderski. Młody pomocnik Jagiellonii przejął piłkę przy linii bocznej, ograł rywala, wypuścił sobie piłkę i huknął z 20 metrów. Piłka, mimo interwencji Jakuba Słowika, wpadła przy długim słupku.

Kiedy wydawało się, że gospodarze dowiozą prowadzenie do końca połowy, jeden z nielicznych ataków Pogoni przyniósł jej rzut rożny. Dośrodkowanie Rafała Murawskiego przedłużył Jarosław Fojut, a z bliska bramkarza Jagiellonii pokonał Adam Frączczak.

Duet Frączczak - Fojut nie będzie jednak miło wspominał wyjazdu do Poznania. To oni przyczynili się do kłopotów i odpadnięcia Jagiellonii najbardziej. Pierwszy zaspał przy łapaniu na spalonego Piotra Grzelczaka i z tego wziął się drugi gol dla gospodarzy. Fojut z kolei, kopnął Świderskiego w ramię i wyleciał z boiska.

Co ciekawe, w osłabieniu Pogoń grała zdecydowanie lepiej niż w pełnym składzie. To zespół Czesława Michniewicza przeważał i był bliski doprowadzenia do wyrównania. Nawet zmiany, robione przez Michała Probierza niewiele dawały. Jagiellonia może się cieszyć, że udało jej się awansować, ale na pewno nie ze swojej gry.

Transmisja spotkania Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin od 17:10 w Polsacie Sport.

17:09

Początek meczu w Białymstoku o 17:30, ale my zapraszamy już od 17:10 do Polsatu Sport.

17:14

Na razie zespoły z Ekstraklasy nie poniosły żadnych strat. Do dalszych rozgrywek awansowały Lech Poznań i Zagłębie Lubin. Dzisiaj dochodzi do "bratobójczego" pojedynku.

17:19

W dzisiejszym spotkaniu spotkają się "polski Mourinho" (Czesław Michniewicz) i "polski Guardiola" (Michał Probierz). Niestety, nie dojdzie do ich bezpośredniego starcia. Trener Michniewicz w 2013 roku, kiedy jeszcze prowadził Podbeskidzie Bielsko-Biała przeciwko GKS Katowice, dostał karę dwóch meczów w Pucharze Polski.

17:21

W pierwszym składzie Pogoni nie wystąpi Sebastian Zwoliński. Asystent Czesława Michniewicza Marcin Węglewski zdradził, że młody napastnik narzeka na lekki uraz.

17:26

Trener Probierz znowu pomieszał składem. Aż sześciu nowych zawodników w porównaniu do ostatniego meczu z Górnikiem Zabrze w ekstraklasie.

17:28

W Pogoni jedynym napastnikiem ma być dzisiaj Miłosz Przybecki, który najczęściej w karierze grał jako skrzydłowy. Czy jego szybkość wystarczy w starciu z silnymi obrońcami Jagiellonii? Bo zbyt wysoki ten zawodnik nie jest...

17:31

Ostatnio, kiedy trener Probierz mocno mieszał składem (w lidze), to za chwilę przegrał z Omonią Nikozja.

17:32

1. min. Zaczęli: Pogoń na biało, Jagiellonia na żółto-czerwono. Pierwszy faul już po 5 sekundach meczu.

17:34

3. min. Na razie obie drużyny bardzo spokojnie, bez forsowania tempa. W Białymstoku skwar, więc można piłkarzy zrozumieć.

17:36

5. min. Naciskany Czerwiński wybił piłkę na rzut rożny i już pierwsza, groźna akcja Jagiellonii. Dośrodkowanie, piłka po chwili wraca w pole karne i Taras Romańczuk niedużo nad poprzeczką.

17:41

9. min. Sporo walki w środku pola, przerwanej faulem. Poszkodowany - Frączczak.

17:42

11. min. Ciężko się przebić pod bramkę rywala, więc Piotr Grzelczak spróbował uderzenia z dystansu. Piłka minęła jednak poprzeczkę w bezpiecznej odległości.

17:46

14. min. Z autu mocno wrzucał Modelski, była szansa na stworzenie groźnej sytuacji, ale po wybiciu obrońców Pogoni o mało nie skończyło się groźnym kontratakiem. Szybkiego Przybeckiego w ostatniej chwili ubiegł Sebastian Madera.

17:49

19. min. Jonatan Straus ruszły żwawo lewą stroną, ale jego dośrodkowanie zablokował Jarosław Fojut.

17:52

20. min. Długie podanie Madery do Grzelczaka, ale ciężko się przebić przez duet stoperów Fojut - Czerwiński, zwłaszcza jeśli piłka leciała górą.

17:53

21. min. Dobra akcja Jagiellonii! Krótkie rozegranie w trójkącie i Świderski miał okazję do dośrodkowania. W ostatniej chwili piłkę wybił Nunes!

17:55

24. min. Chwila przerwy na uzupełnienie płynów. W taką pogodę koniecznie trzeba o tym pamiętać.

17:58

25. min. 1:0 dla Jagiellonii! Kapitalne zachowanie Karola Świderskiego: ograł Murayamę, podciągnął kilka metrów i uderzył lewą nogą. Słowik wyciągnął się jak długi, ale nie był w stanie sięgnąć piłki. Brawo! Widać, że łyk wody może zdziałać cuda.

18:01

28. min. Wydawało się, że Pogoń może szybko odpowiedzieć. Podanie Murawskiego do Murayamy jednak za mocne.

18:02

31. min. Mogło być 2:0. Grzelczak świetnie wrzucał z lewej strony, ale Słowik przeciął podanie. A już czaił się Modelski...

18:05

34. min. Dobry pressing Pogoni, udało się odebrać piłkę w środku boiska, ale Murawski zagubił się w dryblingu.

18:09

37. min. Ładny fragment meczu: najpierw kapitalnym przerzutem lewą nogą popisał się Fojut. Za chwilę Jagiellonia odzyskała piłkę i czterema, pięcioma podaniami przedostała się pod pole karne gości. Gospodarze piłkę stracili, ale oddał im ją fatalnym podaniem Fojut. Frankowski był bliski podwyższenia wyniku.

18:14

42. min. Wyrównanie Pogoni! Z rzutu rożnego dośrodkował Murawski, piłkę przedłużył Fojut, w polu karnym niepilnowany znalazł się Frączczak, który z bliska pokonał Barana.

18:18

45. min. Do przerwy remis 1:1. Poza golami wiele się nie działo. Lepsze wrażenie sprawia Jagiellonia, ale za to zwycięstwa się nie dostaje.

18:34

Wracamy po przerwie. Zanim kibice zaczęli dopingować, najpierw trochę pogwizdali. Nie wiadomo tylko, czy na swoich piłkarzy, czy na gości?

18:36

46. min. Już pierwsza, dobra akcja Pogoni. Akahosi wygrał walkę o główną piłkę i Przybecki mógł popędzić na bramkę, jak lubi. Jego dośrodkowanie obrońcy wybili na rzut rożny. Murawski dośrodkował za mocno, ale poprawka Fojuta już lepsza. Piłka spadała tuż przed bramką i o mały włos Przybecki by jej sięgnął.

18:40

50. min. 2:1 dla Jagiellonii! Kapitalne podanie z głębi pola, Frączczak nie wyszedł razem z kolegami i Grzelczak nie był na spalonym. Napastnik Jagiellonii wpadł w pole karne, prostym zwodem ograł Fojuta i wyłożył piłkę Frankowskiemu. Ten z bliska pokonał Słowika.

18:43

53. min. Coraz większe kłopoty Pogoni. Fojut zbyt wysoko uniósł nogę, uderzył Świderskiego i zasłużenie dostał czerwoną kartkę.

18:48

59. min. Coraz większa przewaga Jagiellonii. Piłkarze Pogoni biegają bezradnie wokół swoich rywali. Nie są w stanie odebrać piłki.

18:50

61. min. Garstka statystyk: piłkarze obu drużyn oddali do tej pory trzy celne strzały. Bramkarze, do roboty!

18:52

63. min. Zmiana ustawienia Pogoni. Murawski cofnął się do środka obrony.

18:53

64. min. Dobry przerzut Akahoshiego. Frączczak wpadł z impetem w pole karne, uderzył jednak głową zbyt słabo. Pierwszy, obroniony strzał Barana.

18:55

65. min. Pogoń wzięła się do roboty. Kilka podań przed polem karnym, zakończonych podaniem Murawskiego do Lewandowskiego. Zawodnik gości uderzył z powietrza, Baran jednak na posterunku.

18:55

66. min. Zaczęło się dziać. W odpowiedzi kapitalne uderzenie Sekulskiego z 16 metrów po poprzeczkę. Słowik wybił piłkę na rzut rożny.

18:56

67. min. Chwila przerwy na łyk wody. Trener Węglewski rozmawia z Czerwińskim.

18:59

70. min. Pogoń groźniejsza w "10" Czerwiński blisko gola, ale źle sobie przyjął piłkę w polu karnym.

19:02

73. min. Przecieramy oczy ze zdumienia. Mecz toczy się w Białymstoku, gospodarze grają w przewadze, a to Pogoń od kilku minut buduje atak pozycyjny. Nie za wcześnie Jagiellonia postawiła na obronę?

19:10

80. min. Jagiellonia opanowała sytuację. Piłkarze Pogoni chyba już opadają z sił. Od dawna nie byli pod polem karnym rywali.

19:11

81. min. Ależ Sekulski zmarnował okazję na kontratak! Dostał doskonałe podanie, ale nie wytrzymał i znalazł się na spalonym, a wystarczyło zrobić pół kroku do tyłu.

19:16

86. min. Frączczak za wszelką cenę chce odrobić błąd przy golu dla Jagiellonii. Znowu wbiegł dobrze w pole karne, ale uderzył głową niecelnie.

19:19

89. min. Trochę chaosu na boisku. Gajos próbował dośrodkowania w pole karne, za chwilę strzelał jeszcze Grzelczak. Oba zagrania nie miały szans powodzenia.

19:22

93. min. Jagiellonia rozpaczliwie się broni! Danielak dośrodkował w pole karne i o mały włos dopadłby do niej rezerwowy Okuszko.

19:24

94. min. Ostatni gwizdek sędziego. Jagiellonia wygrała, aleni można powiedzieć, żeby było to zwycięstwo bezdyskusyjne.