Polscy siatkarze na podium Ligi Europejskiej!

Polscy siatkarze wygrali w Wałbrzychu z Estonią 3:0, a stawką tej konfrontacji był brązowy medal Ligi Europejskiej. Wieczorem w wielkim finale Słoweńcy - pogromcy biało-czerwonych zmierzą się z Macedończykami. Transmisje w Polsacie Sport.

Czwartkowe półfinały nie przyniosły wielkich emocji i były spotkaniami o jednostronnych obliczach. Słowenia bardzo szybko, w trzech setach uporała się z gospodarzami imprezy - prowadzoną przez trenera Andrzeja Kowala polską kadrą B, a Macedończycy również potrzebowali jedynie trzech setów by rozstrzygnąć na swoją korzyść rywalizację z Estonią.

W spotkaniu o trzecie miejsce Ligi Europejskiej biało-czerwoni znierzyli się z Estonią, która miała być dla młodych polskich siatkarzy trudnym rywalem. W fazie grupowej Estończycy dwukrotnie ograli ekipę trenela Kowala w Parnawie (3:0 i 3:1) i zdecydowanie wyprzedzili Polaków w tabeli.

Premierowa odsłona meczu o brąz miała bardzo wyrównany przebieg. Przez długi czas wynik oscylował wokół remisu (7:7, 12:12, 15:15). W końcówce Polacy wyszli na prowadzenie. Błędy popełniali podopieczni Gheorghe Crețu, punktował Szymon Romać (23:21), a decydujące akcje zakończył Adrian Buchowski, który najpierw obił dłonie blokujących rywali dając gospodarzom piłkę setową (24:21), a następnie zakończył seta skutecznym atakiem po przekątnej.

Druga partia miała podobny przebieg. Wyrównana walka do stanu 20:20 i końcówka lepsza w wykonaniu biało-czerwonych. Trzy skuteczne bloki z rzędu dały przewagę 23:20, Estończycy próbowali jeszcze odrabiać straty, ale kolejny blok dał biało-czerwonym piłkę setową (24:22), a seta znów zakończył Adrian Buchowski.

W trzeciej partii gospodarze nie dali już sobie wyrwać medalu. Na pierwszej przerwie mieli pięć oczek zaliczki. Rywale nie rezygnowali, próbowali odrabiać straty (17:15), ale Polacy w końcówce znów odskoczyli na kilka punktów. Adrian Buchowski wywalczył piłkę meczową, a seta zakończyła zepsuta zagrywka Ardo Kreeka.

Polacy (reprezentacja B) po raz drugi wystąpiła w rozgrywkach Ligi Europejskiej. W poprzednim sezonie biało-czerwoni zajęli czwarte miejsce w rozgrywkach grupowych i nie awansowali do turnieju finałowego. W obecnym sezonie podopieczni Andrzeja Kowala uplasowali się na trzeciej pozycji w grupie A, a udział w Final Four mieli zagwarantowany jako gospodarz.

Polska - Estonia 3:0 (25:22, 25:23, 25:20)

Polska: Jan Nowakowski (7), Michał Kędzierski, Szymon Romać (16), Adrian Buchowski (15), Bartłomiej Grzechnik (7), Bartosz Bednorz (4), Damian Wojtaszek (libero) – Wojciech Ferens, Aleksander Śliwka (9).
Estonia: Ardo Kreek (11), Kert Toobal (1), Keith Pupart (11), Andri Aganits (5), Oliver Venno (10), Martti Jukhami (6), Rait Rikberg (libero) oraz Andres Toobal, Robert Taht.

Terminarz Final Four w Wałbrzychu:

czwartek, 13.08

Polska - Słowenia 0:3 (15:25, 21:25, 21:25)
Macedonia - Estonia 3:0 (25:23, 25:22, 25:22)

piątek, 14.08

Mecz o III miejsce: Polska - Estonia 3:0 (25:22, 25:23, 25:20)
Finał: Słowenia - Macedonia (godzina 20:00 – transmisja: Polsat Sport, studio od 19.00).