Kszczot powalczy o medale na 800 metrów. Lewandowski poza finałem

Adam Kszczot (RKS Łódź) awansował do wtorkowego finału biegu na 800 m lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie. Nie udało się to Marcinowi Lewandowskiemu (CWZS Zawisza Bydgoszcz), który ostatecznie uplasował się na dziesiątej pozycji.

Kszczot, mistrz Europy z Zurychu (2014), zaskoczył wszystkich rzadko spotykaną w jego karierze taktyką - prowadzeniem od startu i utrzymaniem go do mety, mimo ataku groźnych rywali, zwłaszcza na ostatnich metrach. "Na oko" czterech jednocześnie minęło końcową linię, mieszcząc się w przedziale pięciu setnych sekundy: Kszczot - 1.44,97, Kenijczyk Alfred Kipketer - 1.44,99, Etiopczyk Mohammed Aman - 1.45,01 i Francuz Pierre-Ambroise Bosse - 1.45,02.

Lewandowski również rozegrał poprawnie walkę w półfinale do prawie ostatnich metrów, kiedy to nie miał już sił by włączyć "piąty" bieg. Mistrz Europy z Barcelony (2010) zajął czwarte miejsce (1.45,34), a od finału dzieliło go sześć setnych sekundy. Wygrał Amel Tuka z Bośni i Hercegowiny (1.44,84) przed Kenijczykiem Fergusonem Cheruiyot Rotichem (1.44,85).

Najwolniejsza była druga seria. David Rudisha pokonał dystans w 1.47,70, a Musaeb Abdulrahman Balla z Kataru w 1.47,93. Z trzech półfinałowych serii do finału kwalifikowali się zawodnicy z miejsc pierwszych i drugich oraz dwóch z najlepszymi czasami.