Orły Górskiego, jak potem nazywano srebrną drużynę mieszkały w ośrodku treningowym w Murrhardt, nieopodal Stuttgartu. Hotel nazywał się Sonne Post, czyli Słoneczna Poczta. Miała być to dobra wróżba dla biało-czerwonych. Słońce świeciło Polakom przez cały turniej. Redaktor Roman Kołtoń i gwiazda mundialu 74’ Grzegorz Lato odwiedzają tamto miejsce i wspominają tamten piękny czas dla polskiej drużyny narodowej. Lato ujawnia wiele ciekawych anegdot, których kibice wcześniej nie poznali.

 

Mecz pomiędzy Polską, a gospodarzami turnieju RFN odbył się w arcytrudnych warunkach. Przed potyczką nad Waldstadion we Frankfurcie nad Menem przeszła ogromna ulewa. Spotkanie przeszło do historii futbolu jako „Mecz na wodzie”. Górą byli niemieccy piłkarze, którzy pokonali podopiecznych Kazimierza Górskiego 1:0 po golu Gerda Müllera z 76. minucie. Warto wspomnieć, że na początku drugiej połowy Jan Tomaszewski obronił rzut karny.

 

RFN dzięki zwycięstwu nad Polską wygrało drugą grupę i awansowała do finału. Biało-czerwoni wystąpili w meczu o 3. miejsce, w którym zmierzyli się z Brazylią. Brąz ostatecznie trafił w ręce Grzegorza Laty i spółki. Zespół Górskiego pokonał Canarinhos 1:0, a gola na wagę brązowego medalu strzelił Lato, który został z siedmioma trafieniami królem strzelców mundialu 74’.

 

W reportażu udział bierze także niemiecki piłkarz Bernd Hölzenbein. Świetny w przeszłości skrzydłowy wraz z Grzegorzem Lato wspominają starcie „na wodzie” na nowym Waldstadion, na którym odbędzie się mecz Niemcy - Polska już 4 września. Lato oraz Hölzenbein przedstawiają swój punkt widzenia na temat meczu RFN - Polska.

 

W reportażu „Mundial 74 - w słońcu i na wodzie” zobaczymy także wszystkie bramki Polaków na mundialu w 1974 roku. 

 

Zapraszamy na fragment reportażu o meczu na wodzie!

Ponadto, powtórka całego reportażu w sobotę o 22.00 i w niedzielę o 16.30 w Polsacie Sport!