ROCCAT Tyon - mysz nie tylko dla graczy

Inne
ROCCAT Tyon - mysz nie tylko dla graczy

Odpowiednia myszka otwiera listę peryferiów dedykowanych prawdziwym entuzjastom gier. Obecnie na rynku znajduje się masa produktów przeznaczonych nie tylko dla amatorów ale i dla profesjonalistów, które każdy chciałby mieć w swoim posiadaniu. Jedną z takich pozycji, jest ROCCAT Tyon - myszka, obok której dosłownie nie da się przejść obojętnie.

ROCCAT jako producent peryferiów, podobnie jak konkurencja, posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz urządzeń wskazujących. Jedną z najbardziej interesujących pozycji jest ROCCAT Tyon, gryzoń szczególny na wiele sposób, wyposażony w szesnaście w pełni programowalnych przycisków, a wśród nich bardzo charakterystyczny analogowy drążek umiejscowiony po lewej stronie obudowy.

 

Ze względu na dużą ilość przycisków, oczywistym zdaje się być fakt, że mysz ta nie należy gabarytowo do najmniejszych na rynku. Wysoki profil ze wskazaniem dla praworęcznych użytkowników, praktycznie uniemożliwia użytkowanie produktu przez osoby leworęczne. Warto zauważyć, że ROCCAT Tyon mimo dużych gabarytów jest bardzo lekka, a wcześniej wspomniany wysoki profil i wysunięta lewa partia obudowy, pozwala na wygodne oparcie kciuka i pewny chwyt.

 

Obudowa została wykonana z dwóch rodzajów materiałów. Środkowa partia, na której użytkownik opiera śródręcze, to grafitowego koloru plastik o gładkiej powierzchni, naznaczony przez producenta swoim firmowym logiem w srebrnym kolorze. W tej partii obudowy, oprócz tradycyjnych przycisków LPM, PPM i scrolla, znajduje się sześć laminowanych błyszczących przycisków. Boczne partie obudowy, zostały wykonane z czarnego plastiku o lekko chropowatej, szczotkowanej fakturze, dzięki czemu mysz pewniej leży w dłoni. Prawa partia została pozbawiona przycisków, natomiast po lewej stronie znajduje się wcześniej wspomniany analogowy pad w osi Y, dwa przyciski i leżący u podstawy przycisk aktywujący technologię ROCCAT® EASY-SHIFT[+]™.

 

Zgodnie z panującym trendem, mysz została wyposażona w podświetlenie LED, jednak warto w tym miejscu zaznaczyć, że akurat na tej płaszczyźnie projektanci wykazali się bardzo dobrym gustem. ROCCAT Tyon bowiem nie "świeci jak choinka" niczym niektóre produkty dostępne na rynku. Producent zdecydował się w tym wypadku na programowalne podświetlenie w dwóch partiach - scrollu i bardzo cienkiej obwódki w dolnej części myszy.

 

Sercem ROCCAT Tyon jest autorski sensor Pro-Aim R3 o maksymalnej rozdzielczości 8200 DPI, dzięki czemu mysz jest bardzo precyzyjna zarówno w grach jak i codziennym użytkowaniu. Identyczny sensor został wykorzystany przez producenta w modelu ROCCAT Kone XTD i w połączeniu z procesorem 72MHz Turbo Core V2 32-bit Arm zapewnia użytkownikowi niesamowity czas reakcji - 1 ms.

 


Bardzo ważną kwestią w wypadku tego produktu jest wsparcie zapewnione przez producenta. Oprogramowanie dostępne na stronie produktu, tak naprawdę odkrywa przed użytkownikiem wszystkie nieznane dotychczas aspekty ROCCAT Tyon. W kilku zakładkach możemy dokładnie spersonalizować swojego gryzonia w miarę do swoich potrzeb, a przede wszystkim dzięki dostępnej opcji profili, dostosować ustawienia myszki do platformy, w którą obecnie gramy. Niestety, musimy tu wspomnieć o kwestii lokalizacji oprogramowania - zgodnie z dostępnymi opcjami, użytkownik ma do wyboru nasz ojczysty język, jednak w praktyce opcja ta nie działa tak jak powinna. Zamiast pełnego spolszczenia oprogramowania, otrzymujemy wyłącznie komentarze, wyświetlane po najechaniu kursorem na wskazaną opcję.

 

Jak na dobrą sprawę ROCCAT Tyon spisuje się w boju? Podczas testów, mysz dzielnie znosiła nasze niecodzienne preferencje podczas gry w Counter-Strike: Global Offensive, Wiedźmina 3: Dziki Gon oraz Skyrim. Duża ilość przycisków i wcześniej wspomniane profile, pozwalają doskonale spersonalizować mysz pod daną platformę zgodnie z własnym upodobaniem i o ile na samym początku, wydawało nam się, że analogowy pad umieszczony przy kciuku, może niekoniecznie dobrze wypadać podczas aktywnej gry, o tyle zaskoczeniem był szeroki wachlarz jego zastosowań w trakcie gry - od skoku począwszy na dokładniejszej eksploracji mapy skończywszy.

 

Do testów wpierw podchodziliśmy wyłącznie pod kątem użytkowania w grach, jednak musimy wspomnieć o tym, że ROCCAT Tyon jest po prostu świetnym produktem nawet w trakcie pracy czysto biurowej. Również i w tym wypadku, mysz wypada znakomicie, a dostępne opcje oprogramowania po spersonalizowaniu niesamowicie skracają czas dostępu do używanych aplikacji. Analogowy pad również i w tym wypadku świetnie sprawdza się podczas używania programów graficznych czy oprogramowania biurowego.

 

 

Mysz mieliśmy okazję testować na kilku rodzajach podłoża od "gołego blatu" począwszy, poprzez tradycyjne podkładki materiałowe różnych rozmiarów na ROCCAT Siru skończywszy. Warto w tym wypadku wspomnieć, że nawet przy grubo oszklonej powierzchni, mysz ani razu nie odmówiła posłuszeństwa. Oczywiście pełną kontrolę mieliśmy w tym wypadku na wspomnianych podkładkach, ale jest to zasługa dwóch sporych rozmiarów ślizgaczy montowanych przez producenta, które nie pozwalają uciec myszce nawet przy energicznym poruszaniu po powierzchni.

 

Charakterystyczny kształt myszy podczas intensywnego użytkowania siłą rzeczy powodował będzie efekt zbierania brudu z podkładki - jest to natomiast o tyle mało istotne, że w wypadku użytych materiałów bardzo łatwo się go pozbyć i mysz znów wygląda jak nowa. ROCCAT Tyon mimo początkowych mieszanych uczuć stała się bliższa naszym sercom, a rozwiązania których rozpoczynając testy nie rozumieliśmy (analogowy pad - przyp. red.) niesamowicie przypadły nam do gustu. Produkt dostępny jest na rynku w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i białej, zaś średnia cena myszy oscyluje w granicach 400,- PLN.

Marcin Kilar

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze