El. ME: O Holender! Oranje upokorzeni, Czechy i Islandia z awansem

Turcja zdemolowała Holandię 3:0 i jest już trzecia w tabeli! Tym czasem Oranje spadli na czwartą pozycję i muszą martwić się już nawet o baraże! Na mistrzostwa Europy awansowali za to Czesi oraz Islandczycy.

Holendrzy przed meczem mieli zaledwie punkt przewagi nad Turcją. Selekcjoner Danny Blind przekonywał, że trzecia drużyna mundialu z Brazylii 2014 roku walczy o baraże. Spotkanie na gorącym terenie w Konyi szybko uwypukliło wszelkie błędy w zespole holenderskim. Bardzo szybko, bo już w ósmej minucie piękną podcinką popisał się Ozkhan Ozyakup. Jeszcze przed przerwą Arda Turan ośmieszył obronę rywali i podwyższył na 2:0.

Skróty sobotnich spotkań!

Holendrzy prócz kilku strzałów z dystansu i jednej sytuacji sam na sam Narsingha nie potrafili stworzyć żadnego zagrożenia. W końcówce gości dobił jeszcze Burak Yilmaz. "Pomarańczowi" wyrównali niechlubny wyczyn z 1975 roku, kiedy przegrali z Polską aż 1:4. Teraz wynik 0:3 jest o tyle tragiczny, że Holendrzy spadli na czwarte miejsce w tabeli i kto wie, może nawet nie zagrają na turnieju finałowym we Francji!

W innym meczu tej grupy Czesi pokonali na wyjeździe Łotwę 2:1 i zapewnili sobie kwalifikację na mistrzostwa Europy. Z kolei niespodziewane zwycięstwo zanotowała Norwegia, która ograła Chorwację 2:0 i awansowała na pierwsze miejsce w tabeli! Na historyczny awans musi poczekać Walia, który tylko zremisowała z Izraelem 0:0.

Mimo to Walijczycy mieli jeszcze nadzieję, że właśnie w niedzielę awansują do finałowego turnieju. Wszystko zależało od meczu Cypr - Belgia. I przez 86. minut utrzymał się bezbramkowy remis, który dawał promocję Bale'owi i spółce. Wtedy jednak gola strzelił Eden Hazard. Walia ma więc 18 punktów, Belgia - 17, Izrael - 13, a Bośnia i Hercegowina - 11.

Ważne, ale znowu mało efektowne zwycięstwo odnieśli Włosi, którzy w Palermo po golu Daniele de Rossiego pokonali Bułgarów 1:0. Oba zespoły kończyły mecz w dziesiątkę, gdyż czerwone kartki obejrzeli... de Rossi oraz znany z polskich boisk Iljan Micanski. Co ciekawe do podobnej sytuacji doszło w potyczce Bośni i Hercegowiny z Andorą. Kiedy gospodarze prowadzili już 3:0 z boiska wylecieli Muhamed Besic oraz Victor Rodrigues.