Wystartował Puchar Świata!

W Japonii rozpoczął się turniej o Puchar Świata siatkarzy. Dwie najlepsze drużyny tej imprezy wywalczą awans do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Już w pierwszej kolejce spotkań doszło do kilku ciekawych konfrontacji. Polacy na inaugurację wygrali z Tunezją 3:0.

Największą niespodzianką pierwszej serii gier było zwycięstwo reprezentacji Argentyny nad Iranem. To był mecz z podtekstami. Trener Argentyńczyków Julio Velasco, który wprowadził Persów do światowej czołówki, dziś zmierzył się z byłymi podopiecznymi. Siatkarze Iranu, którzy byli rewelacją sezonu 2014 (IV miejsce w Lidze Światowej, VI - na mistrzostwach świata w Polsce), w tym roku wyraźnie rozczarowują. Już podczas Memoriału Wagnera wiele mówiło się o konfliktach wewnątrz tej reprezentacji. Mecz z Argentyną potwierdził słabą dyspozycję.

Spotkanie nie stało na wysokim poziomie, obie ekipy popełniały niezliczoną ilość błędów, seryjnie psuły zagrywki... Wiele emocji przyniosła końcówka czwartego seta. Albicelestes prowadzili 2:1 w setach i przy wyniku 23:18, ale po serii błędów pozwolili rywalom odrobić straty. Dopiero rywalizacja na przewagi dała Argentynie zwycięstwo w tym secie i w całym spotkaniu.

Argentyński rollercoaster na inaugurację Pucharu Świata

W pozostałych spotkaniach zwycięstwa faworytów. Kanadyjczycy urwali seta Włochom, których prowadzi w Japonii nowy trener Gianlorenzo Blengini. Amerykanie, po wyrównanej pierwszej partii (25:23), w dwóch kolejnych rozgromili Australię. Podobnie było w meczu Rosja - Wenezuela. W pierwszym secie ekipa z Ameryki Południowej postraszyła Sborną, emocjonującą walkę na przewagi zakończył Dmitrij Muserski (29:27). W dwóch kolejnych setach ekipa Władimira Alekno nie pozostawiła już żadnych wątpliwości, kto jest lepszy.

Polacy bez większych kłopotów ograli w trzech setach Tunezję. W ostatnim wtorkowym spotkaniu gospodarze imprezy Japończycy męczyli się z mistrzami Afryki - siatkarzami Egiptu, ostatecznie wygrali po pięciosetowym boju, bijąc rywali w tie-breaku 15:7.

Wyniki meczów I kolejki:

Kanada - Włochy 1:3 (19:25, 20:25, 25:22, 13:25) MVP: Osmany Juantorena (Włochy).
Argentyna - Iran  3:1 (25:27, 25:22, 25:22, 26:24) MVP: Facundo Conte (Argentyna).
USA - Australia 3:0 (25:23, 25:12, 25:15) MVP: Micah Christenson (USA).
Rosja - Wenezuela 3:0
(29:27, 25:16, 25:15)  MVP: Maksim Michajłow (Rosja).
Polska - Tunezja 3:0
(25:17, 25:15, 25:20) MVP: Bartosz Kurek (Polska).
Japonia - Egipt 3:2 (25:19, 23:25, 25:18, 17:25, 15:7)