Polscy kajakarze górscy z kwalifikacjami do Rio

Piotr Szczepański i Marcin Pochwała.

Polscy kajakarze górscy nie zdobyli w sobotę medalu mistrzostw świata w Lee Valley pod Londynem, ale wywalczyli dla kraju po jednej kwalifikacji olimpijskiej w konkurencjach C2 oraz K1 kobiet.

Biało-czerwoni w komplecie awansowali do finału C2. Marcin Pochwała i Piotr Szczepański zajęli w nim siódme miejsce, Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak – ósme, a Filip i Andrzej Brzezińscy, drudzy w półfinale, zostali sklasyfikowani na dziewiątej pozycji. Mistrzami świata zostali Niemcy Franz Anton i Jan Benzien.

"Będziemy mieli kłopot, kogo wysłać na igrzyska. Możemy tylko jedną osadę, a mamy trzy na bardzo wyrównanym poziomie. Ale na pewno niektórzy chcieliby się z nami zamienić, bo mamy kłopot bogactwa” – powiedział PAP prezes PZKaj. Józef Bejnarowicz.

Niespodzianką był brak w finale osad z Czech i Słowacji. Słowaccy bracia bliźniacy Peter i Pavol Hochschornerowie, trzykrotni mistrzowie olimpijscy (2000, 2004, 2008) odpadli w półfinale, uzyskując 12. rezultat. Na pocieszenie zdobyli dla swojego kraju miejsce startowe na igrzyskach w Rio de Janeiro.

W K1 kobiet Natalia Pacierpnik została wyeliminowana w półfinale z 23. wynikiem, lecz to wystarczyło do uzyskania przepustki olimpijskiej. Po jednej kwalifikacji zdobywały bowiem przedstawicielki 15 najlepszych krajów. Złoty medal wywalczyła Czeszka Katerina Kudejova.

Po południu rozegrana zostanie jeszcze nie wchodząca do programu olimpijskiego rywalizacja drużynowa C2 i K1 kobiet.

W niedzielę odbędą się półfinały i finały w C1 mężczyzn (z udziałem Grzegorza Hedwiga), C1 kobiet (konkurencja nieolimpijska, bez Polek) oraz K1 mężczyzn (startują Dariusz Popiela, Mateusz Polaczyk i Maciej Okręglak).