PŚ w rugby: Ciężka batalia Gruzji, wysokie wygrane Irlandii i Francji

Gruzja dobrze rozpoczęła Puchar Świata w rugby - zwycięstwo z Tongą jest dopiero trzecim w historii ich występów na tego typu imprezach. Spotkanie zakończyło się wynikiem 17:10, a bohaterem spotkania został kapitan zespołu, Mamuka Gorgodze. Irlandia pokonała Kanadę aż 50:7, zaś Francuzi na zakończenie dnia ograli Włochów 32:10.

Spotkanie grupy C w Kingsholm rozpoczęło się od prowadzenia reprezentacji Tonga w dziewiątej minucie po skutecznie egzekwowanym rzucie karnym przez Kurta Moratha. Reszta pierwszej połowy należała już jednak do Gruzinów: Gorgodze zanotował skuteczne przyłożenie na 10:3, jednocześnie niemal wpadając w słupek znajdujący się tuż za linią końcową.

PŚ w rugby rozpoczęty! Anglia zwycięska na inaugurację

Grę wciąż prowadzili Gruzini, a w 56. minucie niezwykłym sprytem na lewym skrzydle wykazał się Giorgi Tkhilaishvili, który niemalże w pojedynkę oszukał linię obrony reprezentacji Tonga i podwyższył prowadzenie na 15:3. Punkty dodatkowe dołożył Kvirikashvili i Gruzini wydawali się być na świetnej drodze do zwycięstwa. Wtedy jednak zryw przeprowadziła reprezentacja Tonga.

Znakomicie rozegrana akcja stworzyła wolny tunel Fetu'u Vainikolo tuż przy linii boiska na lewej flance, a ten nie dał się już złapać. Przyłożenie w połączeniu z punktami ekstra zdobytymi przez Moratha dały zespołowi Tonga kontakt z rywalem, a na zegarze wciąż widniało dziesięć minut do zakończenia spotkania. Mimo naporu zespołu w czerwonych koszulkach, wynik nie uległ już zmianie i Gruzini mogli zapisać na swoje konto trzecie w historii zwycięstwo w Pucharze Świata.

Tonga - Gruzja 10:17 (3:10)

Vainikolo 5, Morath 5 - Kvirikashvili 7, Tkhilaishvili 5, Gorgodze 5

===================

Reprezentacja Irlandii rozbiła Kanadę aż 50:7 i wyszła na prowadzenie grupy D. Spotkanie odbyło się na Millennium Stadium w Cardiff. Irlandczycy wykonali aż siedem udanych przyłożeń, a najlepiej punktującym był Jonathan Sexton z czternastoma oczkami. Kanadyjczycy odpowiedzieli zaledwie jednym przyłożeniem, którego bohaterem był DTH Van der Merwe.

Irlandia - Kanada 50:7 (29:0)

Sexton 14, Madigan 6, Kearney 5, Henderson 5, Payne 5 - Van der Merwe 5, Hirayama 2

Spotkanie Francji z Włochami w Twickenham miało być najciekawszym dzisiejszym spotkaniem, jednak musiało uznać wyższość niesamowitemu pojedynkowi Japonii z RPA. Francuzi szybko rozpoczęli budowanie przewagi i ostatecznie ograli Włochów aż 32:10. Dziewiętnaście punktów zanotował Frederic Michalak, który zbliżył się do francuskiego lidera klasyfikacji wszechczasów w Pucharach Świata rugby, Thierry'ego Lacroix na trzy punkty.

Francja - Włochy 32:10 (15:3)