PŚ: Największa sensacja w historii rugby? Japonia pokonała RPA!

Reprezentacja Japonii sensacyjnie pokonała Republikę Południowej Afryki 34:32 po ostatniej akcji, w której udało się zanotować przyłożenie. Japończycy odrzucili możliwość wykonania rzutu karnego na potencjalny remis, podjęli ryzyko i wygrali z dużo wyżej notowanym rywalem!

Publika na stadionie w Brighton obejrzała jedno z najpiękniejszych widowisk rugby w tym roku. Wszystko w meczu z absolutnym kopciuszkiem, Japonią wskazywało na pewne zwycięstwo Republiki Południowej Afryki, typowanej zresztą do podium w całej imprezie. Sport jednak po raz kolejny napisał niesamowity scenariusz, w którym zawodnicy outsidera pokonali mocarstwo po niesamowitej końcówce, w której zaryzykowali grę o pełną pulę.

Puchar Świata: Japońska tiki-taka w… rugby! Piękna akcja z RPA

Japonia imponowała dyscypliną w defensywie od początku spotkania, zawodnikom z kraju Kwitnącej Wiśni udało się wyjść na prowadzenie 3:0. Potem do gry wrócili reprezentanci RPA, na przerwę schodząc z niewielkim prowadzeniem 12:10. Prawdziwy thriller rozegrał się jednak w drugiej połowie. Heroiczna postawa zawodników w biało-czerwonych koszulkach utrzymywała wynik w okolicach remisu, a największe emocje przyniosła końcówka spotkania.

Japończycy zaimponowali szczególnie rozegraniem piłki - ta krążyła w ich rękach z niebywałą płynnością, dając m. in. efektowne przyłożenie na 29:29. Rzut karny wykorzystany przez RPA dał im minimalną przewagę na kilka minut przed koncem spotkania, jednak Japonia rzuciła się do ataku. Kopciuszkowi tuż przed końcowym gwizdkiem należał się rzut karny, jednak postanowili zagrać o pełną pulę ryzykując porażkę.

Akcja trwała długo i brakowało jej płynności, jednak ostatecznie przerzucenie piłki na lewą stronę przyniosło wymarzone przyłożenie i zwycięstwo pięć minut po zakończeniu regulaminowego czasu gry! Najważniejszą piłkę przyłożył Karne Hesketh. Aż 24 punkty zdobył Ayumu Goromaru, który skutecznie egzekwował pięć rzutów karnych, dołożył jedno przyłożenie i dwa podwyższenia. To jedna z największych sensacji w historii tej dyscypliny: Japonia wygrała z RPA 34:32 i prowadzi w grupie B!

Republika Południowej Afryki - Japonia 32:34

Lambie 7, Strauss 5, Du Plessis 5, Louw 5, Pollard 5 - Goromaru 24, Hesketh 5, Leitch 5