Jak haka to tylko w wykonaniu Nowej Zelandii! Śpiewaj razem z "All Blacks"! (WIDEO)

Reprezentacja Nowej Zelandii w rugby nie rozpocznie meczu bez wojennego tańca zwanego haką! Ten element wykonują przed swoimi spotkaniami również inne reprezentacje, przede wszystkim z rejonu Oceanu Spokojnego, ale aktualni mistrzowie świata robią to zdecydowanie najlepiej! Co tak naprawdę wykrzykują zawodnicy "All Blacks"?

W niedzielę rywalizację podczas Pucharu Świata w rugby rozpoczęli mistrzowie świata. Reprezentacja Nowej Zelandii przyciąga na stadiony dziesiątki tysięcy kibiców, a przed telewizory miliony fanów na całym świecie. "All Blacks" imponują nie tylko formą, ale również wyjątkowym rytuałem przed meczowym.

Puchar Świata: Wygrane Walii, Nowej Zelandii i Samoa

Taniec nawiązuje do historii Maorysów i ucieczki wodza klanu "Ngati Toa". Te Rauparaha zdawał sobie sprawę, że w przypadku pojmania czeka go błyskawiczna śmierć z rąk członków innego klanu. Po udanej ucieczce społeczeństwo "Ngati Toa" na cześć tego zdarzenia wykrzykiwało pieśń w kierunku swoich wrogów, jako przestrogę przed ich nieśmertelnością. Co mówią słowa haki? Śpiewaj razem z "All Blacks"!

tłumaczenie w języku polskim:

Mogę umrzeć! Mogę umrzeć! Mogę żyć! Mogę żyć!
Tam stoi kudłaty człowiek,
który może spowodować wschód słońca
Jeden krok do góry! Drugi krok do góry!
Słońce wzeszło!
Hī!

Nowa Zelandia ostatecznie w niedzielę pokonała Argentynę 26:16. Zawodnicy z Ameryki Płd. prowadzili w przerwie 13:12, jednak końcówka należała do "All Blacks". Pojedynek był bardzo wyrównany, a faworyci przewagę zbudowali dopiero po przyłożeniu Aarona Smitha w 57. minucie. Zwycięstwo przypieczętował Sam Cane, a mistrzowie świata zgodnie z planem rozpoczęli turniej od zwycięstwa.