Kolejne przepustki do Rio de Janeiro można będzie zdobyć w czterech turniejach kwalifikacyjnych. Tylko ich zwycięzcy wywalczą awans na igrzyska olimpijskie (Europa, Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby, Ameryka Południowa, Afryka).

 

Papke: Jestem pewny, że awansujemy do Rio

 

Na Starym Kontynencie mężczyźni zagrają w Berlinie (5–10 stycznia 2016 roku). W tym turnieju weźmie udział siedem najlepszych zespołów z europejskiego rankingu reprezentacji oraz gospodarz. Polacy zajmują w nim czwarte miejsce i na pewno nie spadną poniżej siódmego.

 

Ostatnią szansą na znalezienie się w gronie dwunastu uczestników igrzysk olimpijskich będą dwa światowe turnieje kwalifikacyjne. Pierwszy z nich odbędzie się w Japonii (maj 2016) i będzie połączony z azjatyckim turniejem kontynentalnym. Zagra w nim osiem zespołów, a do zgarnięcia będą aż cztery przepustki do Rio de Janeiro (trzy najwyżej uplasowane zespoły oraz najlepsza azjatycka ekipa).

 

W nim wezmą udział: drugi i trzeci zespół z europejskiego turnieju kwalifikacyjnego, drugi zespół z turnieju kontynentalnego w Ameryce Południowej, drugi zespół z kontynentalnych kwalifikacji w strefie NORCECA, a także cztery zespoły z Azji. W drugim turnieju światowych kwalifikacji (maj 2016) zagrają cztery drużyny, a będą to - trzeci zespół z kontynentalnych kwalifikacji w strefie NORCECA oraz w strefie CSV, a także druga i trzecia drużyna z afrykańskiego turnieju kontynentalnego.

 

Warto przy okazji zauważyć, że FIVB zmieniła zasady kwalifikacji na igrzyska olimpijskie na niekorzyść Europy. W Rio de Janeiro Stary Kontynent będzie miał tylko czterech przedstawicieli. Na poprzednich IO w Londynie rywalizowało siedem europejskich reprezentacji.