Pogromczynie Polek pierwszymi finalistkami ME siatkarek

W pierwszym półfinale siatkarskich mistrzostw Europy pogromczynie reprezentacji Polski - Holenderki zmierzyły się z Turczynkami. Mecz zakończył się zdecydowanym zwycięstwem gospodyń turnieju. Holandia awansowała do finału, w którym zmierzy się ze zwycięzcą konfrontacji Rosja - Serbia.

W spotkaniach ćwierćfinałowych gospodynie imprezy - Holenderki wyeliminowały reprezentację Polski, wygrywając 3:1 (25:16, 23:25, 25:16, 25:16), zaś Turczynki wygrały w Antwerpii z wicemistrzyniami Europy Niemkami 3:2 (25:20, 21:25, 20:25, 25:23, 15:12).

Premierowa odsłona zakończyła się zwycięstwem reprezentacji Holandii. Początek seta był wyrównany, prowadzenie przechodziło z rąk do rąk (0:2, 2:3, 8:6). Na drugiej przerwie technicznej gospodynie utrzymały dwupunktową zaliczkę, a w końcówce goniące wynik Turczynki nie były w stanie odrobić strat. Gospodynie odskoczyły na cztery oczka (23:19), rywalki podjęły jeszcze walkę i po skutecznym ataku Neriman Ozsoy znów zmniejszyły straty (23:21). Anne Buijs atakiem z prawego skrzydła po prostej dała swej drużynie piłkę setową (24:21), a tę odsłonę skutecznym atakiem zakończyła Robin De Kruijf.

Początek drugiej partii również był wyrównany (4:4). Gospodynie wywalczyły dwa punkty przewagi na pierwszej przerwie, a po powrocie na parkiet kontynuowały serię wygranych akcji, powiększając przewagę. Po asie serwisowym Anne Buijs prowadziły już 11:6. Na drugą przerwę obie ekipy zeszły przy pięciopunktowej zaliczce gospodyń, po kolejnym skutecznym ataku Anne Buijs. W końcówce seta nakręcone dopingiem publiczności Holenderki dominowały na parkiecie i powiększały przewagę, pewnie wygrywając seta 25:18.

Na początku trzeciego seta wydawało się, że rywalki nie będą już w stanie zatrzymać rozpędzonych Holenderek. Podopieczne Giovanni Guidettiego miały cztery oczka zaliczki już na pierwszej przerwie i powiększały ją w środkowej części seta. Po skutecznym ataku Lonneke Sloetjes było już 11:5. Opiekun Turczynek poprosił o czas, ale reprymenda trenera początkowo nie przyniosła skutku. Holenderki pewnie prowadziły na drugiej przerwie 16:10 po ataku Yvon Belien. Przy takiej przewadze gospodynie zbyt szybko uwierzyły w to, że już są w finale i na własne życzenie zafundowały sobie nerwową końcówkę. Turczynki rozpoczęły odrabianie strat: Gözde Kirdar wygrała akcję na siatce i było już tylko 18:16; Kübra Akman obiła blok rywalek zmniejszając straty do jednego punktu (20:19), wreszcie autowy atak gospodyń przyniósł wyrównanie (20:20), a po kolejnej akcji Turczynki wyszły na prowadzenie... mecz zakończył się emocjonującą rywalizacją na przewagi. Turczynki jako pierwsze wywalczyły piłkę setową (23:24), gospodynie zdołały jednak wygrać wojnę nerwów i dzięki skutecznej grze Lonneke Sloetjes triumfowały w tym secie 28:26.

Holandia - Turcja 3:0 (25:22, 25:18, 28:26)