facebook twitter youtube instagram RSS

Francja mistrzem Europy!

W finale siatkarskich mistrzostw Europy Francuzi wygrali ze Słowenią 3:0. Trójkolorowi przystąpili do decydującego starcia w roli faworytów, ale mimo iż triumfowali w trzech setach, dwie ostatnie odsłony dostarczyły kibicom wielu emocji. Wicemistrzostwo Słoweńców to największa sensacja turnieju, brąz zgarnęli Włosi po zwycięstwie nad Bułgarią.

Chyba nikt, nawet najzagożalsi fani reprezentacji Słowenii nie typowali takiego zestawu w meczu o złoto tegorocznych mistrzostw Starego Kontynentu. Podopieczni Andrei Gianiego stali się sprawcami nie tylko największej sensacji na tym turnieju, ale nawet w całej historii mistrzostw Europy. Pokonali zdecydowanie wyżej notowanych rywali: w ćwierćfinale mistrzów świata - Polaków 3:2, a w półfinale Włochów 3:1. Słoweńcy wygrali w tym roku w Wałbrzychu Ligę Europejską, a ich finałowi rywale triumfowali w Rio w rozgrywkach Ligi Światowej. Podopieczni Laurenta Tillie byli w tym starciu faworytami, ale nikt już nie odbierał szansy nieobliczalnym Słoweńcom. Przedsmak finałowych emocji przyniósł mecz o trzecie miejsce, w którym Włosi pokonali 3:1 Bułgarów:

ME siatkarzy: Brąz dla Włochów

Premierowa odsłona finału nie przyniosła wielkich emocji. Francuzi szybko narzucili rywalom swój styl gry, wykorzystując kłopoty Słoweńców z przyjęciem. Przeważali od początku (3:1, 5:2, 8:5 - na pierwszej przerwie). W środkowej części seta Słoweńcy nadal nie radzili sobie z zagrywkami Benjamina Toniuttiego, Kevina Le Roux i Antonina Rouziera. Trójkolorowi wypracowali sobie przewagę w końcówce i pewnie wygrali seta.

Drugą partię lepiej zaczęli Słoweńcy, którzy po skutecznym bloku mieli aż pięć oczek zaliczki na pierwszej przerwie. Trójkolorowi gonili wynik, ale udało im się wyrównać dopiero po drugiej przerwie technicznej (17:17). Mimo to podopieczni Andrei Gianiego znów wypracowali przewagę i po ataku Tine Urnauta mieli piłkę setową przy stanie 21:24. Mimo to Francuzi zdołali odrobić straty, doprowadzili do rywalizacji na przewagi, która była prawdziwą wojną nerwów, czego dowodem seria zepsutych zagrywek po obu stronach siatki. Antonin Rouzier asem serwisowym ustalił wynik tej partii na 29:27.

Początek trzeciego seta mógł wskazywać, że Słoweńcy nie pozbierają się po wypuszczeniu szansy na zwycięstwo w poprzednim secie. Antonin Rouzier i Earvin N'Gapeth spokojnie punktowali rywali (8:4, 10:5). W środkowej części seta Słoweńcy zdołali jednak wrócić do gry. Zmniejszyli (10:9), a następnie odrobili straty (17:17). Końcówka seta znów przyniosła emocje. Francuzi mieli piłkę meczową przy stanie 24:23, Słoweńcy przedłużyli swe nadzieje, doprowadzili do rywalizacji na przewagi, ale ostatnie słowo w tych mistrzostwach należało do Earvina N'Gapetha, który efektownym hakiem zakończył te mistrzostwa.

Francuzi po raz pierwszy w historii zostali mistrzami Europy i odnieśli drugi triumf na wielkiej siatkarskiej imprezie w obecnym sezonie; w lipcu wygrali w Rio de Janeiro Final Six Ligi Światowej.

Francja – Słowenia 3:0 (25:19, 29:27, 29:27)

Francja: Antonin Rozier (21), Benjamin Toniutti (2), Kevin Tillie (7), Earvin Ngapeth (15), Kevin Le Roux (8), Nicolas Le Goff (5), Jenia Grebiennikov (libero) oraz Pierre Pujol, Franck Lafitte. Trener: Laurent Tillie.
Słowenia: Alen Pajenk (6), Mitja Gasparini (14), Dejan Vincic (5), Jan Kozamernik (5), Tine Urnaut (14), Klemen Cebulij (6), Jani Kovacic (libero) oraz Jan Klobucar, Alen Sket (2). Trener: Andrea Giani.

Klasyfikacja końcowa mistrzostw Europy siatkarzy 2015 we Włoszech i Bułgarii:

1. Francja
2. Słowenia
3. Włochy

4. Bułgaria - 5. Polska - 6. Rosja - 7. Serbia - 8. Niemcy - 9. Belgia- 10. Holandia - 11. Estonia - 12. Finlandia - 13. Czechy - 14. Słowacja - 15. Chorwacja - 16. Białoruś.

19:16

Transmisja decydującego meczu mistrzostw Europy siatkarzy w Polsacie Sport. Spotkanie Francja - Słowenia od 19.45; trwa przedmeczowe studio, w którym gośćmi Jerzego Mielewskiego są Prezes PZPS Paweł Papke, selekcjoner reprezentacji Polski Stephane Antiga, Wojciech Drzyzga oraz Ireneusz Mazur.

22:52

Przypomnijmy kadry obu finalistów:

19:28

Słoweńcy to sprawcy największych sensacji tych mistrzostw. W ćwierćfinale ograli Polskę 3:2

19:29

W półfinale pokonali 3:1 Włochów...

19:41

Słuchamy hymnów obu państw.

19:46

WYJŚCIOWE SKŁADY:

Francja: Antonin Rouzier, Benjamin Toniutti, Kevin Tillie, Earvin N'Gapeth, Kevin Le Roux, Nicolas Le Goff oraz Jenia Grebiennikov (libero).
Słowenia: Alen Pajenk, Mitja Gasparini, Dejan Vincic, Jan Kozamernik, Tine Urnaut, Klemen Cebulij oraz Jani Kovacic (libero).

19:47

Sędziowie: Fabrizio Pasqali (Włochy) i Aliaksandr Piasetski (Białoruś).

19:47

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 3:1 Kevin Tillie wygrał akcję na siatce.

19:49

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 5:2 Earvin N'Gapeth punktuje z lewego skrzydła.

19:50

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 5:4  Tine Urnaut po bloku Trójkolorowych.

19:51

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 6:4 Nicolas Le Goff z przesuniętej krótkiej.

19:52

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 8:5 Blok Kevina Le Roux i Francja ma trzy oczka zaliczki na pierwszej przerwie.

19:53

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 9:5 Benjamin Toniutti - as serwisowy.

19:54

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 10:6 Punktuje Kevin Le Roux.

19:55

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 11:6 Andrea Giani bierze czas.

19:56

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 13:7 Kevin Le Roux - as serwisowy.

19:57

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 13:9 Klemen Cebulij kończy kontrę Słoweńców.

19:58

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 14:10 Przestrzelona zagrywka Francuzów.

19:58

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 15:10 Myli się w polu zagrywki również Mitja Gasparini.

20:00

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 16:12 Cztery oczka zaliczki Francuzów na drugiej przerwie.

20:02

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 17:13 Skutecznie na lewym ataku Earvin N'Gapeth

20:03

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 18:15 Tine Urnaut z prawego skrzydła po skosie.

20:04

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 19:15 Słoweńcy wpadają w siatkę. Andrea Giani prosi o czas.

20:05

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 20:15 Kevin Le Roux - as serwisowy.

20:06

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 22:16 Antonin Rouzier - as serwisowy.

20:07

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 23:17 Klemen Cebulij zatrzymany blokiem.

20:08

FRANCJA - SŁOWENIA 0:0, 24:18 Pomyłka Słoweńców w ataku daje Francji piłkę setową.

20:10

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0 (25:19) Antonin Rouzier skutecznym atakiem z prawego skrzydła kończy pierwszą partię.

20:15

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 1:2 Skutecznie Tine Urnaut.

20:16

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 1:3 Alen Pajenk atakuje z przechodzącej piłki.

20:17

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 2:5  Earvin N'Gapeth atakuje w aut.

20:18

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 3:6 Agresywna kiwka Dejana Vincica.

20:19

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 3:8  Earvin N'Gapeth zatrzymany blokiem. Pięć oczek zaliczki dla Słowenii na pierwszej przerwie technicznej drugiego seta.

20:21

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 4:8 Tine Urnaut zatrzymany blokiem.

20:22

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 5:9 Tine Urnaut kończy atak Słoweńców.

20:26

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 10:12 Skuteczny blok Francuzów.

20:27

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 11:14 Technicznym atakiem zaskoczył rywali Tine Urnaut.

20:28

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 12:15 Mitja Gasparini obija blok rywali.

20:29

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 13:15 Skutecznie Earvin N'Gapeth.

20:29

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 14:15 Znów punktuje Earvin N'Gapeth.

20:30

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 14:16 Dwa oczka zaliczki Słoweńców na drugiej przerwie.

20:32

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 15:17 Zablokowany Antonin Rouzier.

20:32

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 16:17 Skutecznie Kevin Tillie.

20:33

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 17:17 Francuzi odrabiają straty. Andrea Giani bierze czas.

20:35

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 18:18 Earvin N'Gapeth z drugiej linii.

20:35

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 19:18 Pomyłka Alena Pajenka.

20:36

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 19:20 Punktuje Mitja Gasparini.

20:38

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 19:21 Mitja Gasparini skutecznie na prawym ataku. Słoweńcy odbudowali przewagę, Laurent Tillie prosi o przerwę.

20:38

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 20:21 Mitja Gasparini tym razem nie trafił w boisko.

20:40

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 21:23 Punktuje Tine Urnaut.

20:41

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 21:24 Tine Urnaut daje Słoweńcom piłkę setową. Laurent Tillie bierze czas.

20:43

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 23:24 Jan Pokersnik serwuje w siatkę, a w kolejnej akcji Earvin N'Gapeth skutecznie atakuje z lewego skrzydła po skosie. Czas dla Andrei Gianiego.

20:44

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 24:24 Earvin N'Gapeth skutecznie i obie ekipy walczą na przewagi.

20:45

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 25:25 Antonin Rouzier znów skutecznie.

20:45

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 25:26 Kolejna piłka setowa dla Słoweńców.

20:45

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 27:26 Pomyłka po stronie Słoweńców.

20:47

FRANCJA - SŁOWENIA 1:0, 28:27 Seria zepsutych zagrywek po obu stronach siatki.

20:48

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0 (25:19, 29:27) Antonin Rouzier - as serwisowy. Francuzi wygrali wojnę nerwów.

20:52

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 3:1 Przewaga Francuzów na początku trzeciej partii.

20:53

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 3:3 Earvin N'Gapeth nie trafia w boisko.

20:56

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 6:3 Autowy atak Alena Pajenka. Andrea Giani bierze czas.

20:58

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 8:4 Antonin Rouzier daje Trójkolorowym cztery oczka przewagi na pierwszej przerwie.

21:00

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 10:5 Earvin N'Gapeth z przechodzącej piłki.

21:02

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 10:9 Seria akcji wygranych przez Słoweńców i  Laurent Tillie bierze czas.

21:02

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 11:9 Skutecznie  Earvin N'Gapeth.

21:03

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 11:10 ...odpowiada Mitja Gasparini.

21:04

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 13:10 Dotknięcie siatki przez Słoweńców.

21:05

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 14:11 Punktuje Antonin Rouzier.

21:05

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 14:13 Mitja Gasparini - as serwisowy.

21:06

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 15:14 Alen Pajenk ze środka.

21:07

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 16:14 Dwa punkty przewagi Francuzów na drugiej przerwie.

21:08

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 16:15 Punktuje Tine Urnaut.

21:10

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 17:17 Skutecznie Tine Urnaut i Słowenia odrabia stratę.

21:11

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 17:18 Skutecznie Jan Kozamernik i Słoweńcy wychodzą na prowadzenie.

21:11

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 18:19 Earvin N'Gapeth psuje zagrywkę.

21:13

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 20:20 Antonin Rouzier obija dłonie blokujących rywali.

21:14

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 21:20 Antonin Rouzier znowu w roli głównej.

21:15

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 22:21 Antonin Rouzier skutecznie.

21:15

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 23:22 Przestrzelona zagrywka Słoweńców.

21:16

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 23:23 Punktuje Tine Urnaut.

21:17

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 24:23 Zepsuta zagrywka Słoweńców. Piłka meczowa dla Francji!

21:17

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 24:24 Mitja Gasparini przedłuża nadzieje Słoweńców.

21:18

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 25:24 Kolejna zepsuta zagrywka Słoweńców. Andrea Giani bierze czas.

21:19

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 25:25 Antonin Rouzier atakuje w aut.

21:20

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 26:25 Kevin Tillie daje Francji kolejną piłkę meczową.

21:20

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 26:26 Tym razem Francuzi psują zagrywkę.

21:21

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 27:26 Earvin N'Gapeth z drugiej linii jak z armaty.

21:21

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 27:27 Francuzi znów psują zagrywkę.

21:22

FRANCJA - SŁOWENIA 2:0, 28:27 Antonin Rouzier skutecznie.

21:23

FRANCJA - SŁOWENIA 3:0 (25:19, 29:27, 29:27) Earvin N'Gapeth kończy te mistrzostwa efektownym atakiem!